Снимка: Pixabay
Финансовите технологии (финтех) продължават да печелят популярност с всеки изминал ден, като се възползват от преминаването към цифрови плащания и все по-широкото приемане на електронната търговия. Пазарът на финтех се очаква да се увеличи три пъти през следващото десетилетие, което създава значителни възможности за публично търгувани компании и инвеститори. Така че днес са тук едни от най-добрите акции на финтех сектора, които могат да бъдат закупени през юли и запазени за дълъг период от време, коментира Тезджан Гегел от InvestorPlace.
Финтех акциите представляват огромен пазар. „Финансовите пазари в Съединените щати са най-големите и най-ликвидните в света. През 2018 г. финансите и застраховането представляват 7.4% (или 1.5 трилиона долара) от брутния вътрешен продукт на САЩ. В този бързо развиващ се сектор финансовите технологии набират скорост, тъй като „средната стойност на транзакциите на американския финтех пазар е 8.6% в прогнозния период 2019 г. – 2024 г.“
От плащания от тип peer-to-peer до търговия с акции или закупуване на застраховка онлайн, потребителите вече могат лесно да извършват всички видове финансови транзакции онлайн. Модерните технологии осигуряват по-бързи и по-надеждни решения както за институциите, така и за обикновените потребители.
Тъй като има много имена във финтех индустрията, на инвеститорите може да им е трудно да изберат най-добрите инвестиционни възможности. Като се има предвид това, тук са седемте акции от финтех индустрията, които трябва да бъдат на вашия инвестиционен радар това лято:
ARK Fintech Innovation ETF (ARKF)
Текуща цена (към 21 юли): 51.64 долара
52-седмичен диапазон: 33.37 – 64.49 долара
Дивидентна доходност: 0.34%
Коефициент на разходите: 0.75% годишно
Първото име в списъка е борсово търгуван фонд (ETF). ETF-ът ARK Fintech Innovation е активно управляван фонд, ръководен от компанията Ark Invest на Кати Ууд. Той инвестира в предприятия, които се фокусират върху финтех сектора.
ARKF, който обикновено инвестира в 35 – 55 компании, в момента има 43 холдинга. Фондът започва да се търгува през февруари 2019 г. Десетте водещи компании представляват повече от 47% от нетните активи от 4 милиарда долара.
Информационните технологии (ИТ) имат най-голямо индустриално разпределение – 38.2%, следвани от комуникационните услуги (22.8%), дискреционните права на потребителите (16.3%) и финансовите показатели (15.6%).
Сред топ имената в ARKF са Square и PayPal, онлайн платформата за недвижими имоти Zillow (NASDAQ:DIANA, NASDAQ:Z), групата за електронна търговия от Латинска Америка MercadoLibre (NASDAQ:MELI) и американската криптовалутна борса Coinbase (NASDAQ:COIN).
От началото на годината ARKF е нараснал с около 5%. През последните 12 месеца обаче е отчел възвръщаемост от почти 50%. В средата на февруари фондът достигна рекордно високо ниво. Оттогава много акции на ETF-а са под натиск. Поради това заинтересованите инвеститори, които се занимават с покупка и задържане, биха могли да обмислят инвестирането на тези нива, коментира Гегел.
Capital Link NextGen Protocol ETF (KOIN)
Текуща цена: 42.92 долара
52-седмичен диапазон: 30.63 – 43.71 долара
Дивидентна доходност: 0.36%
Коефициент на разходите: 0.95% годишно
ETF-ът Capital Link NextGen Protocol има за цел да оцени ефективността на компаниите, които използват или участват в разработки във финтех областта. който има 45 холдинга, проследява възвръщаемостта на индекса ATFI Global NextGen Fintech.
Фондът започва да се търгува през януари 2018 г. и има активи на стойност около 30 милиона долара. С други думи, това все още е млад и малък фонд. По отношение на разделянето по сектори най-голям дял има секторът на информационните технологии (ИТ).
10-те най-големи холдинга на фонда представляват 40% от всички активи. Онлайн гигантът за електронна търговия и облачни технологии Amazon (NASDAQ:AMZN), производителят на чипове Nvidia (NASDAQ:NVDA), най-големият процесор за плащания Visa (NYSE:V), доставчикът на решения за електронни разплащания Paypal и технологичният гигант Microsoft (NASDAQ:MSFT) са сред водещите имена.
През последната година фондът е нараснал с около 35% и е достигнал рекордно ниво на 14 юли. Тъй като инвеститорите се впускат в иновациите във финтех областта, те виждат както сложността, така и потенциала, предлаган от развитието. Интегрирането на блоковите технологии прави финансовите технологии популярен сегмент от финансовите услуги. Следователно фонд като KOIN може да бъде подходящ инструмент за инвестиране в това пространство.
First Trust Indxx Innovative Transaction & Process ETF (LEGR)
Текуща цена: 41.57 долара
52-седмичен диапазон: 30.06 – 43.14 долара
Дивидентна доходност: 1.18%
Коефициент на разходите: 0.65% годишно
ETF-ът First Trust Indxx Innovative Transaction & Process предоставя достъп до фирмите, които активно използват, инвестират, развиват или имат продукти, които могат да се възползват от технологията блокчейн.
LEGR, който има 100 холдинга, проследява рентабилността на индекса Indxx Blockchain. Фондът започва да се търгува през януари 2018 г. и има активи на стойност около 113 милиона долара.
По отношение на подсекторната разбивка, финансовият сектор представлява най-високата част със 37.59%, следван от секторите на информационните технологии и комуникационните услуги със 34.76% и 8.17%, съответно. 10-те най-големи холдинга на фонда представляват 16.64% от всички активи.
Производителят на чипове Texas Instruments (NASDAQ:TXN), технологичният гигант International Business Machines (NYSE:IBM), телекомуникационните групи Deutsche Telekom (OTCMKTS:DTEGY) и Swisscom (OTCMKTS:SCMWY), както и доставчикът на корпоративен софтуер Oracle (NYSE:ORCL) са водещите имена във фонда.
През последната година фондът е нараснал с 34%. Неотдавнашната слабост в някои технически заглавия може да означава по-добра възможност за закупуване на LEGR, коментира Гегел.
JPMorgan Chase (JPM)
Текуща цена: 152.05 долара
52-седмичен диапазон: 91.38 – 167.44 долара
Дивидентна доходност: 2.4%
Първата ни акция, която не е свързана с ETF, JPMorgan Chase, е една от водещите банкови компании и компании за управление на активи в световен мащаб. Нейните бизнес сегменти, които допринасят за приходите и печалбите, включват потребителско и публично банкиране, корпоративна и инвестиционна банка (CIB), търговско банкиране и управление на активи. С други думи, тази добре управлявана, диверсифицирана банка работи във всички основни банкови области.
Освен това ръководството предприема стъпки, за да стане водещото име в областта на финансовите технологии. Например, в рамките на CIB, нейният екип за цифрови иновации помага за оформянето на цифровата програма на банката. Нейният блок-център за върхови постижения се фокусира върху „примери за използване на блокада за разработване на собствени технологии и пилотни решения в различни области на бизнеса“ в банката.
JPMorgan Chase публикува данни за второто тримесечие в средата на юли. Приходите възлизат на 31.4 милиарда долара, което е със 7% по-малко в сравнение със същия период на миналата година. Нетната печалба възлиза на 11.9 милиарда долара. Преди година тази сума съставяше 4.7 милиарда долара. Разредената печалба на акция е 3.78 долара в сравнение с 1.38 долара през второто тримесечие на 2020 г.
Главният изпълнителен директор Джейми Даймън заяви: „JPMorgan Chase постигна високи резултати в нашия бизнес... балансите на потребителите и на едро остават изключително силни, тъй като икономическите перспективи продължават да се подобряват. По-специално, нетните отписвания, които намаляха с 53%, се оказаха по-добри от очакваното, отразявайки все по-здравословното състояние на нашите клиенти.
Досега JPM акциите са се увеличили с малко над 20% през 2021 г. Авансовите коефициенти на съотношенията цена-печалба (P/E), цена-продажби (P/S) и цена-счетоводна стойност (P/B) са съответно 10.77, 3.67 и 1.75 пъти. Банката е име с висока капитализация и висококачествени дивиденти, което също е в челните редици на иновациите. По този начин JPMorgan Chase вероятно ще създаде значителна стойност на акционерите в бъдеще. Потенциален спад към нивото от 145 долара би подобрил границата на сигурност за дългосрочните инвеститори, коментира Гегел.
Mastercard (MA)
Текуща цена: 376.03 долара
52-седмичен диапазон: 281.20 – 401.50 долара
Дивидентна доходност: 0.48%
Следващото финтех име е Mastercard, една от най-големите платежни системи в света. Компанията помага на потребителите и институциите да посрещнат повечето от техните нужди, свързани с транзакциите. Сред известните ѝ марки са Mastercard, Maestro и Cirrus.
Mastercard публикува финансовите си резултати за първото тримесечие в края на април. Нетните приходи възлизат на 4.2 милиарда долара, което е с 4% повече от същия период на миналата година. Коригираната нетна печалба е намаляла с 6% до 1.7 милиарда долара, или 1.74 долара на акция. Паричните средства и техните еквиваленти завършиха тримесечието на 7.2 милиарда долара.
Главният изпълнителен директор Майкъл Мибах заяви: „Постигнахме значителен напредък в прилагането на нашата стратегия за мултирелсов транспорт, тъй като интегрираме екипите за корпоративни услуги на Finicity и Nets. И продължаваме да инвестираме в дългосрочен план, увеличавайки нашето доверие и възможности за цифрова идентификация с планираното придобиване на Ekata.“
Групата се фокусира върху блокова технология, за да предложи на клиентите нови видове услуги. Тя вече използва технологията, за да подобри ефективността на международните транзакции в режим, близък до реалния живот. Компанията е сред първите 10 притежатели на патенти за блокчейн с 89 патента и около 285 подадени заявления.
През 2020 г. Mastercard придоби Finicity, финтех компания, която предлага на потребителите възможността да свързват банковите си сметки с други платежни приложения. Това придобиване осигури на Mastercard стабилно място в нововъзникващия сегмент на отворените банкови услуги.
МА акциите нараснаха с около 6% тази година. И са се увеличили с 21% през последните 12 месеца. Авансовите коефициенти на съотношенията P/E, P/S и P/B са съответно 48.78, 25.14 и 60.64 пъти.
Paypal (PYPL)
Текуща цена: 298.07 долара
52-седмичен диапазон: 169.08 – 309.14 долара
Дивидентна доходност: N/A
PayPal, базирана в Сан Хосе, Калифорния, се превърна в една от водещите марки в областта на финтех услугите. Нейните платежни решения включват PayPal, Venmo, Xoom, PayPal Credit и Braintree. Въпреки че компанията представлява 22% от онлайн транзакциите в САЩ, тя също се превърна в забележителен играч в европейската финтех индустрия.
PayPal публикува рекордни резултати за първото тримесечие в началото на май. Общите плащания са се увеличили с 50% до 285 милиарда долара. Нетните приходи са се увеличили с 31% до 6.03 милиарда долара. Оперативната печалба извън GAAP в размер на 1.67 милиарда щатски долара и EPS извън GAAP в размер на 1.22 долара показват ръст от 84% в сравнение със същия период на миналата година. Свободният паричен поток достигна 1.54 милиарда долара, нараствайки с 27% на годишна база.
„Нашите силни резултати за първото тримесечие показват стабилна динамика в бизнеса ни, тъй като светът се превръща в цифрова икономика“, отбеляза главният изпълнителен директор Дан Шулман. „Адресният ни пазар продължава да расте, тъй като пускаме нови продукти и услуги за нашите 392 милиона активни акаунта“.
По-конкретно, платформата за плащане Venmo на PayPal „от човек до човек“ се превърна в лидер в индустрията, като бързо разраства своята обширна потребителска база. В допълнение, Venmo направи PayPal значителен играч на печелившия пазар за търговия с криптираща валута, което ѝ позволи да се конкурира с Coinbase.
PayPal продължава да придобива допълнителни предприятия. Сред последните придобивания са инструментът за електронна търговия Honey and Zettle, дигиталното решение за продажба на място, което позволява на малките предприятия да приемат широка гама от плащания лично с четеца на карти Zettle.
PYPL акциите са се увеличили с 67% през последните 12 месеца. В средата на февруари те достигнаха рекорден връх от 309.14 долара. В момента акциите се търгуват на цена малко над 290 долара, което е с 28% повече от миналата година. В момента пазарната капитализация на Paypal съставлява 351 милиарда долара.
Авансовите коефициенти на съотношенията P/E, P/S и P/B са съответно 64.52, 15.31 и 17.80 пъти. Тъй като тези цифри предполагат надценяване, инвеститорите, които купуват и държат акции, могат да разгледат всеки спад в цената на акциите като възможност да инвестират в дългосрочен план, коментира Гегел.
Square (SQ)
Текуща цена: 246.28 долара
52-седмичен диапазон: 117 – 283.19 долара
Дивидентна доходност: N/A
Последна в списъка с финтех акции е Square – търговска екосистема, която позволява на продавачите да стартират, управляват и развиват бизнеса си. Платформата съчетава софтуер с хардуер, който позволява на продавачите да превърнат мобилните устройства и изчислителните устройства в платежни и търговски решения.
Компанията публикува резултатите за първото тримесечие на 2021 г. в началото на май. Общите приходи възлизат на 5.06 милиарда долара, нараствайки с 266% на годишна база. Нетната печалба е била 39 милиона долара в сравнение с нетната загуба от 106 милиона долара през предходното тримесечие. Коригираната стойност на EPS е 41 цента, което е с 43 цента повече в сравнение със същия период на миналата година. Компанията завърши тримесечието с парични средства и техните еквиваленти в размер на 4.3 милиарда щатски долара.
Главният изпълнителен директор Джак Дорси отбеляза: „През първото тримесечие на 2021 г. постигнахме значителен ръст в мащаба. Брутната печалба е нараснала със 79% на годишна база до 964 милиона долара... Нашата екосистема Cash App постигна ръст на брутната печалба от 171% на годишна база.“
Продуктите на Square са се развили, превръщайки се в мащабна финансова екосистема за физически лица и малък бизнес. Компанията обработва плащания с карти на годишна база на стойност над 100 милиарда долара.
Платформата за плащане от тип peer-to-peer Square Cash App продължава да напредва в областта на банковите и инвестиционните услуги. Приложението Square’s Cash генерира 495 милиона долара от над 36 милиона потребители и повече от два пъти увеличи печалбите си през първото тримесечие. Приложението Cash също се трансформира в криптообмен, тъй като сега позволява на потребителите да купуват и продават Bitcoin (CCC:BTC-USD). Приходите от касови приложения, получени от продажбите на биткойни, са се увеличили почти единадесет пъти през първото тримесечие.
SQ акциите са се увеличили с около 17% от началото на годината. Книжата на компанията отчетоха възвръщаемост от около 92% през последните 12 месеца. Вече като утвърден играч в областта на цифровите плащания, Square се очаква да остане водещ играч във финтех областта за идните години. SQ акциите в момента се търгуват при 169 пъти авансова печалба и 9 пъти продажби.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
7 акции за закупуване при евентуално засилване на третата Covid вълна
7 акции на растеж, които могат да бъдат закупени, тъй като манията по меме-акции отшумява
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.03 | ▼0.04% |
USDJPY | 158.05 | ▲0.01% |
GBPUSD | 1.22 | ▼0.04% |
USDCHF | 0.91 | ▲0.02% |
USDCAD | 1.44 | ▲0.01% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 42 794.80 | ▼0.01% |
S&P 500 | 5 885.88 | ▼0.01% |
Nasdaq 100 | 20 946.00 | ▼0.01% |
DAX 30 | 20 386.30 | ▲0.29% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 96 536.40 | ▲0.02% |
Ethereum | 3 223.79 | ▼0.01% |
Ripple | 2.65 | ▼0.53% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 76.80 | ▲0.03% |
Петрол - брент | 80.28 | ▼0.73% |
Злато | 2 675.70 | ▲0.01% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 546.12 | ▲0.35% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 107.34 | 0.00% |
Germany Bund 10 Year | 130.39 | ▼0.34% |
UK Long Gilt Future | 89.03 | ▼0.43% |