Снимка: Pixabay
Докато пандемията означаваше неуспех за редица сектори, цифровизацията нарасна с бързи темпове, увеличавайки нуждата от софтуер и облачни услуги. На свой ред търсенето на индустрията за изчислителни облаци се очаква да се увеличи, тъй като повече компании се адаптират към работата от дома. И така акциите на софтуера и облачните услуги могат да станат горещи опции за инвеститорите, коментира Тезджан Гегел от InvestorPlace.
Като цяло активите на много софтуерни и облачни компании показаха значителни печалби през изминалата година. Например, досега през 2021 г. индексът Dow Jones US Software е нараснал с 27% и е достигнал рекорд през последните дни. А индексът ISE Cloud Computing отчете възвръщаемост от 10% на годишна база (от началото на годината).
Освен това, според изследователска група Gartner, „Световните разходи за крайни потребители за публични облачни услуги се очаква да нараснат с 23.1% през 2021 г. до общо 332.3 милиарда долара, спрямо 270 милиарда долара през 2020 г.“ Същото проучване прогнозира, че през 2022 г. този сектор се очаква да достигне 397.5 милиарда долара. Така че тук са седем водещи акции в областта на софтуера и облачните услуги за закупуване през следващите месеци.
Още преди принудителна цифровизация, причинена от пандемията, хората вече се възползваха от четвъртата индустриална революция, или Industry 4.0, или 4IR, определена като „настоящата тенденция за автоматизация и обмен на данни в производствените технологии, включително кибер-физически системи, Интернет на нещата, облачни изчисления и когнитивни изчисления и създаване на интелигентна фабрика“.
Сега, когато светът се движи към Industry 5.0, акцентът се очаква да се измести върху сътрудничеството и взаимодействието между хората и машините. С тази информация, следващите седем софтуерни и облачни ресурси заслужават вашето внимание през следващите седмици:
Adobe (ADBE)
52-седмичен диапазон: 420.78 – 642.55 долара
Начело на списъка е компания за разработка на софтуер Adobe. Базираната в Сан Хосе, Калифорния компания предлага дигитален маркетинг и рекламен софтуер и услуги на студенти, креативни личности, малък бизнес, правителствени агенции, както и на много от най-големите световни марки по света. Основана през 1982 г., Adobe днес има над 23 000 служители по целия свят.
Според финансовите резултати от второто тримесечие, обявени в средата на юни, приходите са се увеличили с 23% на годишна база до 3.84 милиарда долара. Нетната печалба извън GAAP възлиза на 1.46 милиарда долара, нараствайки с 22.7% на годишна база. Разредената печалба на акция (EPS) възлиза на 3.03 щатски долара, без да се отчита GAAP, нараствайки с 23.7%. Паричните потоци от оперативните дейности възлизат на рекордните 1.99 милиарда долара, което е с 67.9% повече от предходното тримесечие. Adobe завърши тримесечието с парични средства и техните еквиваленти в размер на 4.25 милиарда щатски долара.
В резултат на това главният изпълнителен директор Шантану Нарайен заяви: „Нашата иновативна продуктова карта и несравнимото лидерство в креативността, цифровите документи и управлението на клиентския опит ни позиционират за непрекъснат успех през 2021 г. и след това.“ Той добави, че „големите пазарни възможности и инерция, които виждаме в нашите бизнеси за управление на творчество, документи и потребителски опит, ни позиционират добре, за да постигнем още една рекордна година“.
Adobe отчете възвръщаемост повече от 27.5% от печалбата от началото на годината и достигна рекордно ниво през последните дни. Акциите се търгуват на 44.44 пъти консенсусната прогноза за печалбата и на 21.04 пъти текущите продажби. Въпреки неотдавнашното увеличение на цените, софтуерният гигант все още има потенциал за растеж и следователно потенциално висока възвращаемост на инвестициите. Инвеститорите могат да следят акциите, за да купуват спадове, коментира Гегел.
Cerence (CRNC)
52-седмичен диапазон: 45.86 – 139 долара
Cerence от Бърлингтън, Масачузетс, е доставчик на асистенти за изкуствен интелект (AI) за свързани и автономни превозни средства (CAV). Нейните услуги включват и софтуерни платформи за създаване на виртуални асистенти в автомобилостроенето.
На 9 август Cerence отчете силни финансови резултати за третото тримесечие. Приходите от 96.8 милиона щатски долара отбелязаха ръст от 28.7% на годишна база. Нетната печалба извън GAAP възлиза на 26.1 милиона долара, увеличение от 110% в сравнение с предходното тримесечие. Разредената EPS извън GAAP е 62 цента, нараствайки с 93.75% на годишна база. Свободният паричен поток завърши тримесечието на 21.2 милиона долара в сравнение с 13.4 милиона долара преди година.
Главният изпълнителен директор Санджай Дхаван коментира: „Разширяването на възможностите ни за бъдещ растеж е стратегическото сътрудничество, което обявихме през това тримесечие със Sirius XM, Visteon и Harman. В случая на Visteon сътрудничеството се простира до пазара на двуколесни автомобили, нов съседен пазар, в който постигаме устойчив напредък“.
Според статистическите данни автономните превозни средства трябва да съставляват 12% от регистрациите на автомобили до 2030 г. По този начин Cerence има потенциала да бъде победител във вековния растеж на CAV пазара.
В началото на юни японската компания Pioneer обяви стратегическо партньорство със CRNC за развитие на мащабируеми продукти и услуги, базирани на изкуствен интелект, които повишават мобилността на шофьори и пътници по целия свят.
CRNC акциите са се увеличили с повече от 8% от началото на годината. Авансовите коефициенти на съотношенията цена-печалба (P/E) и цена-продажби (P/S) на компанията са съответно 39.22 и 11.39 пъти. Предвид потенциала за продължителен растеж, заинтересованите инвеститори могат да държат акциите на екрана на радара си с цел закупуване за дългосрочни портфейли, коментира аналзиаторът.
Dropbox (DBX)
52-седмичен диапазон: 17.66 – 33 долара
Dropbox от Сан Франциско, Калифорния, предоставя онлайн услуги за съхранение и споделяне на файлове. Компанията е основана през 2007 г. и в момента работи в 180 страни. Също така има над 700 милиона регистрирани потребители.
Dropbox публикува финансовите резултати за второто тримесечие на 5 август. Общите приходи възлизат на 530.6 милиона долара, което е с 13.5% повече от същия период на миналата година. Нетната печалба извън GAAP възлиза на 160.5 милиона долара, нараствайки със 72.2%. Разредената EPS извън GAAP е 40 цента, нараствайки с 81.8% на годишна база, Паричните средства и краткосрочните инвестиции завършиха тримесечието на 1.944 милиарда долара. Свободният паричен поток възлиза на 216 милиона долара в сравнение със 119.8 милиона долара преди година.
В края на краищата главният изпълнителен директор Дрю Хюстън отбеляза: „Гордеем се с нашето изпълнение през това тримесечие, тъй като доставихме още по-голяма стойност на нашите клиенти и акционери и сме развълнувани от предстоящата възможност да изградим инструменти от следващо поколение, за да подкрепим новия свят на разпределената работа“.
Нещо повече, Dropbox придоби DocSend през март. Това е сигурна компания за обмен на документи и анализи с над 17 000 клиенти. Сумата на сделката възлиза на 165 милиона долара.
DBX акциите достигнаха нивото от 33 долара след публикуването на резултатите за третото тримесечие. Досега книжата на компанията са се увеличили с около 36% тази година. Консенсусните прогнозни коефициенти на P/E и P/S на компанията са съответно 24.94 и 6.16 пъти. Ускорената цифрова трансформация се очаква да продължи да увеличава търсенето на платформи за съхранение в облак. И като се има предвид силната позиция на компанията и стратегията за растеж, инвеститорите могат да помислят за закупуване в условията на спад, добавя Гегел.
Global X Cloud Computing ETF (CLOU)
52-седмичен диапазон: 21.87 – 30.42 долара
Коефициент на разходите: 0.68% годишно
Следващ в списъка е борсово търгуваният фонд (ETF) Global X Cloud Computing, който предоставя достъп на компании, занимаващи се с изчислителни облаци. Тези фирми включват имената Infrastructure-as-a-Service (IaaS), Platform-as-a-Service (PaaS) и Software-as-a-Service (SaaS), както и управлявани сървърни пространства за съхранение и инвестиционни фондове за центрове за данни (REIT).
Фондът започна да търгува през април 2019 г. и проследява индекса Indxx Global Cloud Computing. Що се отнася до разпределението на сектори, информационните технологии водят в ETF-а с 80.7%, следвани от правата на потребителите (7.6%), комуникационните услуги (6.4%) и недвижимите имоти (5.4%).
Компаниите, базирани в САЩ, съставляват 86.9% от фонда, който в момента има 36 холдинга. Други представени страни са Канада (4.8%), Нова Зеландия (3.4%), Великобритания (2.5%) и Китай (2.4%).
Десетте най-големи компании представляват около 44% от нетните активи в размер на 1.35 милиарда долара. Доставчикът на решения за заплати и управление на човешкия капитал (HCM) в Шаумбург, Илинойс, Paylocity Holding (NASDAQ:PCTY), базираната в Сан Хосе, Калифорния онлайн платформа за сигурност Zscaler (NASDAQ:ZS) и базираният в Оклахома Сити доставчик на HCM приложения Paycom Software (NYSE:PAYC) са сред водещите имена в списъка.
CLOU са отчели възвръщаемост от около 28% през последните 52 седмици и с 3.3% от началото на годината. Потенциалните инвеститори, които се стремят да получат достъп до облачни имена, биха могли да намерят стойност под 28 долара, коментира Гегел.
Palantir Technologies (PLTR)
52-седмичен диапазон: 8.90 – 45.00 долара
Базирана в Денвър, Колорадо, компанията за извличане и анализ на данни Palantir Technologies създава и разгръща две софтуерни платформи. Първата е Palantir Gotham, която се фокусира върху правителствените разузнавателни и отбранителни отдели.
В същото време леярната Palantir се използва от водещи компании в областта на енергетиката, транспорта, финансовите услуги и здравеопазването. Освен това тя предлага Palantir Apollo, софтуер за непрекъснато доставяне, който поддържа платформите SaaS, Foundry и Gotham в публичен облак.
На 12 август PLTR съобщи по-добри от очакваните финансови резултати за второто тримесечие. Приходите са нараснали с 49% до 376 милиона долара. Коригираният нетен доход от 98 милиона долара предполага увеличение от почти 644%. Коригираната разредена печалба на акция съставлява 4 цента, което е 4 пъти повече от предходното тримесечие. Паричният поток от операции е на стойност 23 милиона долара, а коригираният свободен паричен поток е на стойност 50 милиона долара.
По време на доклада за печалбите главният оперативен директор Шям Шанкар каза: „Авангардният продукт и продължаващата ефективност при дистрибуцията доведоха до изключително силни резултати през второто тримесечие на годината“, и добави: „Броят на търговските клиенти нарасна с 32% през последното тримесечие. Сключихме 62 сделки на стойност 1 милион долара или повече, 30 от които бяха на стойност 5 милиона долара или повече, а 21 на стойност 10 милиона долара или повече“.
Шанкар също така представи софтуера Meta-Constellation, който се интегрира със съществуващите спътници, създавайки по-ефективна верига за вземане на решения, задвижвана от изкуствен интелект. С поглед към бъдещето компанията повиши годишните си препоръки за коригиран свободен паричен поток до повече от 300 милиона долара, в сравнение с повече от 150 милиона долара.
Въпреки че PLTR акциите се увеличили с повече от 10%, след публикуване на резултатите за второто тримесечие, в момента те се търгуват на ниво от около 24 долара, което е под рекордни нива, наблюдавани в края на януари. Досега тази година PLTR акциите са се увеличили с 2.6% и се търгуват с прогнозна печалба от 163.93 пъти и текущи продажби от 36.86 пъти. Инвеститорите, които купуват и държат акции, биха могли да обмислят инвестиране на настоящите нива, коментира анализаторът.
Shopify (SHOP)
52-седмичен диапазон: 839.40 – 1650 долара
Канадската компания Shopify предоставя платформа за електронна търговия в облака предимно на малки и средни компании. Тя предлага търговски решения на повече от 1.7 милиона фирми по целия свят.
Финансовите резултати на SHOP за второто тримесечие, публикувани в края на юли, показват ръст на общите приходи от 57% на годишна база, които възлизат на 1.12 милиарда долара. Коригираната нетна печалба възлиза на 284.6 милиона долара, или 2.24 долара на разредена акция. Тези показатели регистрират увеличение съответно със 120% на годишна база и 113% на годишна база. Паричните средства и пазарните ценни книжа възлизат на 7.76 милиарда долара в сравнение с 6.39 милиарда долара към 31 декември 2020 г.
На неотдавнашна конференция за разработчици на Shopify Unite, изпълнителният директор Тоби Лютке посочи: „Това, което преди бяха две напълно различни индустрии, индустрията за търговия на дребно и индустрията за онлайн търговия, сега са просто търговската индустрия... Shopify изгражда съществената инфраструктура за този все по-дигитален свят да позволи на възможно най-много хора да участват“.
Shopify доказа, че е победител през последните години, а ръководството все още инвестира в растеж, въпреки забавянето на пандемичния растеж. SHOP акциите се търгуват с 232.56 пъти прогнозната печалба и 48.47 пъти текущите продажби. Досега тази година акциите отчетоха възвръщаемост от 29.5%. Предвид завишените нива на оценка, потенциалните инвеститори биха могли да обмислят инвестиция от 1400 долара, коментира Гегел.
SPDR S&P Software & Services ETF (XSW)
52-седмичен диапазон: 113.56 – 177.74 долара
Коефициент на разходите: 0.35% годишно
Последното име в сферата на софтуера и облачните услуги е ETF-ът SPDR S&P Software & Services, който проследява индекса S&P Software & Services Select Industry. Фондът предоставя достъп до редица софтуерни компании в САЩ.
Пазарната му стойност достигна повече от 560 милиона долара от създаването му в края на септември 2011 г. В момента XSW има 184 акции с равно тегло. Подсекторите са приложен софтуер (55.42%), обработка на данни и външни услуги (19.05%), системен софтуер (16.7%), ИТ консултации и други услуги (5.35%) и интерактивно домашно забавление (3.2%).
Десетте най-големи холдинга представляват почти 6% от общите нетни активи. Водещите акции включват доставчика на платформа за управление на работата Asana (NYSE: ASAN), софтуер Paycom & Paylocity.
XSW отчете възвръщаемост от почти 9% от началото на годината и 40% през последните 12 месеца. Предвид ниския коефициент на разходите и диверсифицираната експозиция на фонда, инвеститорите биха могли да обмислят инвестиране под нивото от 165 долара, коментира нализаторът.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
4 крипто акции за покупка, тъй като масовото въвеждане на биткойн расте
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▲0.69% |
USDJPY | 156.42 | ▼0.76% |
GBPUSD | 1.26 | ▲0.63% |
USDCHF | 0.89 | ▼0.63% |
USDCAD | 1.44 | ▼0.16% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 313.00 | ▲1.27% |
S&P 500 | 5 998.12 | ▲1.08% |
Nasdaq 100 | 21 556.90 | ▲0.86% |
DAX 30 | 20 051.90 | ▼0.49% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 97 158.10 | ▼0.08% |
Ethereum | 3 392.34 | ▲1.67% |
Ripple | 2.27 | ▲1.62% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 69.56 | ▲0.53% |
Петрол - брент | 72.62 | ▲0.50% |
Злато | 2 623.56 | ▲1.19% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 533.12 | ▲0.07% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.98 | ▲0.26% |
Germany Bund 10 Year | 134.04 | ▲0.09% |
UK Long Gilt Future | 92.95 | ▲0.79% |