Снимка: iStock
След като Световната здравна организация повдигна тревога за новия вариант Омикрон, инвеститорите отново напомниха, че фондовият пазар може бързо да промени посоката в хода на тази пандемия. В резултат на това възникна нервност. Например, „Индексът на страха“, както е известен индексът на волатилността CBOE (VIX), в момента е над 30, ниво, наблюдавано за последно през февруари, коментира Тезджан Гегел от InvestorPlace.
Вече имаше достатъчно несигурност на хоризонта, включително завишени оценки, по-високи лихвени проценти, прекъсвания на веригата за доставки и по-специално нарастваща инфлация. Въпреки бичи пазара, следващата стъпка за улицата в момента изглежда толкова несигурна, колкото винаги е била.
Предвид сегашното ниво на безпокойство на инвеститорите, това, което Федералният резерв може да направи през 2022 г., стана още по-важно. На 30 ноември председателят на Фед Джером Пауъл свидетелства пред Сената. Той заяви: „...появата на варианта Omicron крие отрицателни рискове за заетостта и икономическата активност и повишена несигурност за инфлацията. Увеличаването на безпокойството от вируса може да намали желанието на хората да работят лично, което ще забави напредъка на пазара на труда и ще увеличи прекъсванията на веригата за доставки“.
Поради това инвеститорите трябва да имат дългосрочен план за игра, вместо да действат спонтанно въз основа на краткосрочната волатилност. Техните портфейли трябва да могат да генерират доходоносни печалби по време на бичи пазар, но също така да запазят капитала си по време на икономическия спад.
В светлината на такава несигурност, тук са седем акции, които да са на радара през този празничен сезон.
Coca-Cola (KO)
Coca-Cola, базирана в Атланта, Джорджия, е най-голямата компания за безалкохолни напитки в света. Компанията притежава портфолио от около 200 марки напитки, включително Coca-Cola, Fanta, Sprite, Minute Maid, Georgia coffee, Dasani и марката за спортни напитки Powerade. През последните месеци нарастващото търсене на напитките ѝ доведе до повече приходи и печалби.
Coca-Cola съобщи резултатите от третото тримесечие в края на октомври. Нетната печалба се е увеличила с 16% на годишна база до 10 милиарда долара. Производителят на напитки е реализирал нетна печалба от 2.47 милиарда долара, или 57 цента на разредена акция, в сравнение с 1.74 милиарда долара, или 40 цента на разредена акция, през предходното тримесечие. От началото на годината свободният паричен поток е с 3 милиарда долара повече от миналата година и възлиза на 8.5 милиарда долара.
По отношение на показателите главният изпълнителен директор Джеймс Куинси отбеляза: „Нашата стратегическа трансформация ни позволява ефективно да се ориентираме в динамична среда и да излезем от пандемията по-силни. Актуализираме нашето ръководство за цялата година, за да отразим още една четвърт от динамиката в бизнеса“.
Инвеститорите бяха доволни, че рентабилността се доближава до рекордни върхове. Ръководството вижда значителен потенциал за растеж на развиващите се пазари като Китай и Индия. В резултат на това е оптимист за основните си перспективи за растеж.
KO акциите са кралят на дивидентите, а цената в момента поддържа доходност от 3.1%. Акциите се движат около 53 долара, спадайки с около 2% от началото на годината. KO се търгуват 22 пъти прогнозната печалба и 6.1 пъти крайните продажби. 12-месечната средна цена на анализаторите е 63 долара.
Johnson & Johnson (JNJ)
Със седалище в Ню Брунсуик, Ню Джърси, Johnson & Johnson се нарежда сред най-големите и най-разнообразни здравни конгломерати. Той предлага широка гама от фармацевтични продукти, потребителски продукти и медицински изделия по целия свят.
Johnson & Johnson публикува резултатите за третото тримесечие на 19 октомври. Печалбите надминаха очакванията на Уолстрийт, но не успяха да изпълнят прогнозите за приходите. Общите продажби се увеличиха с 11% до 23.3 милиарда долара. Коригирана нетна печалба в размер на 6.97 милиарда долара, или 2.60 долара на разредена акция, което е с 19% повече в сравнение с 5.87 милиарда долара, или 2.20 долара за разредена акция, през предходното тримесечие.
След обявяването, финансовият директор на J&J Джоузеф Уолк заяви пред CNBC, че недостигът на приходи се дължи на ваксината срещу Covid и продължаващото възстановяване в отдела за медицинско оборудване.
Ръководството наскоро обяви планове за създаване на по-бавен бизнес в областта на здравето на потребителите. Вместо това компанията премества фокуса върху създаването на нови лечения и продукти за своите високо рискови фармацевтични предприятия и предприятия за производство на медицински изделия. Продажбите на фармацевтични продукти, без да се отчита нетното въздействие на придобиванията и продажбите, са се увеличили с впечатляващи 14% през третото тримесечие.
JNJ акциите също са крал на дивидентите. Те предлагат дивидентна доходност от 2.7% и може да се похвалят с най-високия възможен кредитен рейтинг „AAA“ от S&P Global (NYSE:SPGI). Докато доходността на JNJ не може непременно да надмине по-широкия пазар, дългосрочните инвеститори ще получат дивидентни плащания, които трябва да растат с постоянен темп с течение на времето.
JNJ акциите понастоящем са на малко под 160 долара, което е само 1% увеличение тази година. Книжата се търгуват 15 пъти прогнозната печалба и 4.7 пъти крайните продажби. 12-месечната средна цена на анализаторите е 180 долара.
Palo Alto Networks (PANW)
Базираната в Санта Клара, Калифорния, Palo Alto Networks е пакет за киберсигурност, който продава уреди за сигурност и абонамент за софтуер на предприятия и правителствени институции. Продуктовата ѝ гама включва виртуални защитни стени, защита на крайните точки, облачна сигурност и анализи.
Ръководството е инвестирало значителни ресурси в облачни услуги за сигурност и услуги за откриване на заплахи, базирани на изкуствен интелект (AI). Нейната екосистема за сигурност включва платформа за сигурност в облака, Prisma, и платформа за откриване на заплахи, базирана на изкуствен интелект, Cortex. Клиенти са около три четвърти от компаниите от Fortune 100.
Palo Alto публикува резултатите за първото тримесечие на фискалната 2022 година (октомврийското тримесечие) на 18 ноември. Приходите са нараснали с 32% до 1.2 милиарда долара. Коригирана нетна печала извън GAAP е в размер на 170.3 милиона долара, или 1.64 долара на разредена акция, в сравнение с 158.1 милиона долара, или 1.62 долара на разредена акция преди година. Паричните средства и техните еквиваленти завършиха тримесечието на 2.3 милиарда долара.
След обявяването главният изпълнителен директор Никеш Арора отбеляза: „Първото тримесечие беше добро начало на фискалната 2022 година, което се дължи на силата както на нашия продукт, така и на бизнеса за сигурност от следващо поколение, което ни вдъхна увереност да увеличим приходите и показателите си за годината“.
Предвид нивото на цифровизация, което наблюдаваме, корпоративните клиенти трябва редовно да инвестират в киберсигурността, за да се изправят пред конкуренцията. Ръководството очаква ръстът на приходите през фискалната 2022 г. да бъде между 26% и 27%.
PANW акциите могат да се похвалят с добре диверсифициран бизнес в областта на киберсигурността със значителен потенциал за растеж. Акциите в момента са на 525 долара, с 47% от началото на годината и 76% през последната година. В момента акциите се търгуват 72 пъти прогнозната печалба и 11 пъти крайните продажби. Средната цел на анализаторите за 12 месеца е 615 долара.
Stanley Black & Decker (SWK)
Stanley Black & Decker от Нова Великобритания, Кънектикът, е водещ производител на ръчни и електрически инструменти в световен мащаб. Компанията работи в три бизнес сегмента: инструменти и съхранение, сигурност и индустрия. Анализаторите очакват скорошните придобивания на MTD и Excel да допринесат за по-добра рентабилност и дългосрочен растеж.
Stanley Black & Decker обяви резултатите за третото тримесечие в края на октомври. Нетните продажби са се увеличили с 11% до 4.3 милиарда долара. Компанията отчете нетна печалба в размер на 414 милиона долара, или 2.56 долара на разредена акция, в сравнение с 385.5 милиона долара, или 2.44 долара на разредена акция, през предходното тримесечие. Паричните средства и техните еквиваленти завършиха отчетния период на 303 милиона долара.
Що се отнася до показателите, главният изпълнителен директор Джеймс М. Лори каза следното: „Ние сме развълнувани да осигурим 10% органичен растеж и рекордни приходи през третото тримесечие, тъй като потребителското търсене остава стабилно на повечето от нашите крайни пазари“.
Подобно на много производители, компанията се справя с нарастващите разходи за суровини и проблемите с веригата за доставки. Въпреки че ръководството е бичи настрой по отношение на ръста на брутните продажби през 2022 г., то въпреки това е намалило перспективите за печалба за 2021 г. до 10.90 – 11.10 долара на акция от 11.35 –11.65 долара на коригирана база.
SWK акциите в момента се движат на ниво 182 долара, което е с 2% повече от миналата година. Въз основа на ръководството за 2022 г. акциите изглеждат привлекателен избор за инвеститорите с разумна оценка, отбелязва анализаторът. В момента книжата се търгуват 15 пъти прогнозната печалба и 1.7 пъти крайните продажби. 12-месечната средна цена на анализаторите е 221 долара.
Texas Instruments (TXN)
Полупроводниковият гигант Texas Instruments е едно от най-важните имена в аналоговите чипове и продуктите за вградена обработка. Аналоговите чипове се използват за обработка на реални входни данни като звук и мощност. Освен това неговите цифрови сигнални процесори се използват безжично, а микроконтролерите се използват в много приложения за електроника.
Texas Instruments публикува резултатите за третото тримесечие в края на октомври. Приходите са се увеличили с 22% на годишна база до 4.6 милиарда долара. Нетната печалба възлиза на 1.95 милиарда долара, или 2.07 долара на разредена акция, в сравнение с 1.35 милиарда долара, или 1.45 долара на разредена акция, през предходното тримесечие. Паричните средства и техните еквиваленти завършиха тримесечието на 5.66 милиарда долара.
Главният изпълнителен директор Рич Темпълтън отбеляза: „приходите са се увеличили с 22% в сравнение със същото тримесечие на миналата година поради голямото търсене на промишлена, автомобилна и персонална електроника. Нашият оперативен паричен поток в размер на 8.5 милиарда долара през последните 12 месеца отново подчерта силата на нашия бизнес модел“.
Производството на аналогови и вградени чипове е по-малко капиталоемко в сравнение с чиповете от по-висок клас. По този начин компанията успя да генерира свободен паричен поток от 7.1 милиарда долара през тримесечието. Бордът на директорите е върнал на акционерите 4.2 милиарда долара през изминалата година под формата на дивиденти и обратно изкупуване на акции. TXN акциите в момента поддържат дивидентна доходност от 2.4%.
В светлината на глобалния недостиг на чипове, книжата на компанията изглеждат готови да останат устойчиви на икономически спадове. Цената се движи на 193 долара, което е с 18% повече от миналата година. Акциите се търгуват 23 пъти прогнозната печалба и 10.3 пъти крайните продажби. 12-месечната средна цена на анализаторите е 201.75 долара.
Verizon Communications (VZ)
Verizon е най-големият доставчик на безжични услуги в Америка, обслужващ около 91 милиона абонаментни и 4 милиона предплатени телефонни клиенти. Комуникационният гигант също така свързва още 25 милиона устройства за данни чрез своята национална мрежа. С други думи, потенциалните инвеститори гледат на стабилен бизнес, който носи стабилен, предвидим доход.
Ръководството публикува резултатите за третото тримесечие в края на октомври. Приходите са нараснали с 4.3% до 32.9 милиарда долара. Нетната печалба се увеличи с 45.5% на годишна база до 6.6 милиарда долара, или 1.55 долара на разредена акция, в сравнение с 4.5 милиарда долара, или 1.05 долара на разредена акция, през предходното тримесечие. Компанията завърши третото тримесечие на 2021 г. със свободен паричен поток от 17.3 милиарда долара.
„Имахме силно трето тримесечие, изпълнихме стратегията си и се развихме в много области“, каза изпълнителният директор Ханс Вестберг. „Очакваме тази година да завърши успешно, тъй като ускоряваме внедряването на 5G за нашите клиенти в цялата страна“.
Като най-големият доставчик на безжични услуги, телекомуникационният гигант се гордее със значителни ценови предимства, свързани с цялостния му мащаб. Ускореното въвеждане на 5G в щатите би трябвало да помогне на Verizon да разпредели щедри дивиденти. Сегашната доходност от 5% го прави надежден избор за инвеститорите с доходи, коментира Гегел.
VZ акциите се движат на 51 долара за акция, спадайки с 12.5% от началото на годината. Книжата се търгуват само с 9.5 пъти прогнозната печалба и 1.6 пъти крайните продажби. Понижената оценка на Verizon може да е показателна за потенциала за растеж в близко бъдеще. 12-месечната средна цена на анализаторите е 60 долара.
WBI Power Factor High Dividend ETF (WBIY)
Завършваме нашата дискусия с борсово търгуван фонд (ETF), а именно ETF-ът WBI Power Factor High Dividend. Той осигурява достъп до компании, които генерират висока доходност от дивиденти въз основа на основните характеристики на разходите. Фондът е балансиран тримесечно.
ETF-ът, който в момента има 51 холдинга, започна да се търгува през декември 2016 г. 10-те най-големи компании представляват около 52% от нетните активи в размер на 62.5 милиона долара. WBIY проследява индекса на 50 американски фирми, избрани за висока прогнозна доходност от дивиденти и силни фундаментални фактори.
Сред водещите имена в списъка са фармацевтичната група Abbvie (NYSE:ABBV), Verizon, тютюневият гигант Philip Morris (NYSE:PM), конгломератът за материалознание Dow (NYSE:DOW) и злато добиващата компания Newmont Mining (NYSE:NEM).
По отношение на подотрасловата разбивка най-голям дял заемат активите от основни материали с 15.28%; следвани от здравеопазване (11.40%); защита на потребителите (10.71%); и комуникационни услуги (6.27%).
ETF-ът е нараснал с повече от 17% от началото на годината. Предвид инфлационния натиск, WBIY може да се развие допълнително през 2022 г. сред инвеститорите с приходи.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.02 | ▼0.48% |
USDJPY | 157.73 | ▼0.19% |
GBPUSD | 1.22 | ▼0.71% |
USDCHF | 0.92 | ▲0.54% |
USDCAD | 1.44 | ▲0.18% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 42 174.90 | ▼1.32% |
S&P 500 | 5 868.76 | ▼1.05% |
Nasdaq 100 | 21 028.70 | ▼0.99% |
DAX 30 | 20 385.50 | ▼0.39% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 94 704.40 | ▼0.01% |
Ethereum | 3 273.35 | ▲0.22% |
Ripple | 2.41 | ▲2.92% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 75.70 | ▲2.97% |
Петрол - брент | 79.66 | ▲3.23% |
Злато | 2 690.00 | ▲0.77% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 531.12 | ▼0.24% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 107.50 | ▼0.73% |
Germany Bund 10 Year | 130.88 | ▼0.36% |
UK Long Gilt Future | 89.56 | ▼0.38% |