Снимка: iStock
Инвеститорите идват във всички форми и размери. И те имат всякакви стратегии за увеличаване на тези портфейли. Някои харесват дневната търговия с акции. Други обичат криптографията. Някои мечтаят за изплащане на дивиденти, докато други инвестират парите си в акции за растеж. И има привърженици на „сините чипове“, коментира Патрик Сандърс от InvestorPlace.
Акциите на сините чипове представляват компании, които са сред най-известните на Уолстрийт. Това са утвърдени имена и те са сред лидерите на пазара в своята област.
Какво друго прави акциите сини чипове? Сините чипове са финансово стабилни. Те имат надеждна история на приходите и пазарната им капитализация се изчислява в милиарди.
И често тези акции носят надеждни дивиденти.
Друго нещо, което трябва да се знае за акциите на сините чипове, е, че те се считат за по-безопасна инвестиция, отколкото акциите с малка капитализация, криптовалутите или меме-акциите. Това означава, че можете да се доверите на тях, за да сте сигурни, че имате стабилен растеж за дълъг период от време. И това е точно това, от което се нуждаете, за да осигурите солидна основа за всеки пенсионен портфейл.
Exxon Mobil (XOM)
Пазарна капитализация: 291.6 милиарда долара
Дивидентна доходност: 5.1%
Основана през 1870 г., компанията Exxon заема интересно място в американската история.
Известно е, че Уилбър и Орвил Райт са използвали нефтопродукти Exxon за първия си успешен полет със самолет през 1903 г. А продуктите на Exxon са били използвани както при полетите на Чарлз Линдберг, така и на Амелия Еърхарт над Атлантическия океан през 20-те години на миналия век.
Печалбата за третото тримесечие включва приходи от 73.79 милиарда долара и печалба от 1.58 долара на акция. Тази цифра е най-голямата коригирана тримесечна печалба на Exxon от 2014 г. насам.
Освен това Exxon обяви, че ще започне програма за обратно изкупуване на акции на стойност до 10 милиарда долара през следващите 2 години.
Анализаторът на Barclays Джанин Уай казва, че регулаторната документация на Exxon 8-K показва, че Exxon очаква печалба от 1.96 долара на акция през четвъртото тримесечие, което е с 14% над очакванията на анализаторите.
Pfizer (PFE)
Пазарна капитализация: 312.7 милиарда долара
Дивидентна доходност: 2.8%
Тези дни Pfizer е най-известна със своята ваксина срещу коронавирус, която понастоящем е една от трите, одобрени за употреба от Администрацията по храните и лекарствата.
Pfizer спечели приблизително 36 милиарда долара от продажби на ваксини през 2021 г. Това е почти толкова, колкото компанията е направила с всичките си продукти през 2020 г.
Разбира се, продажбите на ваксини ще продължат да бъдат източник на приходи за Pfizer. Особено с оглед на това, че вариантите изискват двойната доза ваксина да предполага поне един бустер – и вероятно дори повече след това, за да запази хората напълно защитени от Covid-19.
Компанията получи още един тласък през януари, когато центровете за контрол и превенция на заболяванията препоръчаха бустера срещу Covid-19 на Pfizer за деца на възраст от 12 до 15 години.
Но също така е важно да се помни, че Pfizer има много козове в ръкава. Фармацевтичната компания произвежда всичко – от хапчета за болка Advil до балсам за устни Chapstick и Viagra, лекарство за еректилна дисфункция.
Broadcom (AVGO)
Пазарна капитализация: 255.6 милиарда долара
Дивидентна доходност: 2.3%
Broadcom със седалище в Сан Хосе, Калифорния, произвежда полупроводници. Компанията проектира, разработва, произвежда и доставя полупроводникови и инфраструктурни продукти за центрове за данни, широколентови оператори, безжични оператори и мрежови клиенти.
Приходите през четвъртото тримесечие възлизат на 7.4 милиарда долара, което е с 15% повече, отколкото преди година. Разредената печалба на акция е 4.45 щатски долара.
Компанията заяви, че очаква да регистрира приходи от 7.6 милиарда долара през първото тримесечие на 2022 г., което е с 14% повече от първото тримесечие на 2021 г.
Broadcom също така заяви, че е увеличила дивидентите си с 14%, до 4,.0 долара на акция, и обяви програма за обратно изкупуване на акции за 10 милиарда долара.
„Нашият растеж на инфраструктурния софтуер продължава да бъде стабилен, тъй като се фокусираме върху стратегически клиенти“, каза главният изпълнителен директор Хок Тан. „С мощта и широчината на нашето портфолио от IP технологии, ние все още можем да предоставим уникални водещи, най-добрите в класа полупроводникови решения и да разширим лидерството си на франчайз пазарите“.
Анализаторът на Piper Sandler Харш Кумар повиши целевата цена на AVGO акциите от долара 680 на 750 долара.
Prudential Financial (PRU)
Пазарна капитализация: 43.4 милиарда долара
Дивидентна доходност: 4%
Застрахователните компании могат да не са толкова интересни. Кънектикът, който до голяма степен е застрахователната столица на Съединените щати, шеговито бива наричан „картотеката на Америка“, което може да се приеме като добро мото.
Но ако се вълнувате, че имате солиден пенсионен портфейл и излезате от състезанието, работейки 40 часа седмично, тогава PRU акциите започват да изглеждат малко по-добре.
Направи го много по-добре, коментира Сандърс.
Prudential се занимава с животозастраховане, пенсиониране, взаимни фондове, анюитетни продукти и дългосрочна застраховка за инвалидност. Нейният обхват се е разпространил извън Ню Джърси (където е основана през 1875 г.) и понастоящем работи в повече от дузина страни.
Въпреки трудната 2020 г. поради пандемия от коронавирус, PRU акциите успяха да се възстановят през 2021 г. Компанията е продала застрахователния си бизнес в Корея и Тайван, както и счетоводния си бизнес и част от анюитетния си бизнес. Тези сделки позволиха на Prudential да реинвестира приходите в по-бързо развиващите се продукти и да ги увеличи през 2021 г.
Приходите през третото тримесечие са били 1.53 милиарда долара в сравнение с 1.487 милиарда долара през същото тримесечие преди година. Печалбата на акция е била 3.90 долара, или с 20 цента на акция повече, отколкото преди година.
Компанията също така обяви програма за обратно изкупуване на акции на стойност 1.5 милиарда долара.
General Dynamics (GD)
Пазарна капитализация: 59.2 милиарда долара
Дивидентна доходност: 2.2%
Ако искате по-вълнуващи имена на сини чипове, тогава може би General Dynamics е за вас. Базираният във Вирджиния изпълнител на отбраната се занимава с танкове, ракети, ракетно оръжие, подводници, изтребители и електроника за американската армия.
Отбранителните акции си струват да се обмислят за всяко портфолио поради днешните геополитически реалности. Северна Корея продължава да провежда ракетни тестове от време на време. САЩ имат студени отношения с Русия, която заплашва Украйна, а сега се намесва в делата на Казахстан.
General Dynamics е привлекателна, защото тя активно участва в американските въоръжени сили, отбелязва анализаторът. И това е ключов играч в изграждането и усъвършенстването на технологиите, необходими на американските сили, за да им дадат предимство във всеки конфликт.
Както пише Луис Навелие от InvestorPlace, това включва и високотехнологични решения като сигурни комуникационни системи в облака, роботиката и аерокосмическите технологии.
Освен това GD акциите предлагат солидна дивидентна доходност от над 2%.
PepsiCo (PEP)
Пазарна капитализация: 277.7 милиарда долара
Дивидентна доходност: 2.4%
PepsiCo е компания, насочена към потребителите, която е най-известна със своите газирани безалкохолни напитки.
Но компанията стои и зад няколко други много известни марки в Америка. Те включват картофения чипс Lay’s, снек чипса Doritos, Quaker Oats и сокове Tropicana.
Въпреки по-високите разходи и проблемите с веригата за доставки през третото тримесечие, PEP акциите надминаха очакванията на анализаторите както за печалбите, така и за приходите. Компанията отчита 20.19 милиарда долара спрямо очакванията на анализаторите за 19.39 милиарда долара. Печалбата е била 1.79 долара на акция срещу 1.73 долара на акция, както очакваха анализаторите.
PepsiCo преразгледа прогнозите си за повишение през цялата година, заявявайки, че очаква ръст на приходите от 8% вместо 6%, които прогнозира по-рано. Финансовият директор Хю Джонстън заяви, че компанията повишава цените поради проблеми с веригата за доставки и очаква допълнително увеличение през първото тримесечие на тази година.
Анализаторът на Argus Джон Стасак повиши целевата цена на фирмата за PEP акциите от долара 180 на 195 долара, заявявайки, че компанията е добре управлявана с ценно портфолио от марки.
Toyota (TM)
Пазарна капитализация: 240.7 милиарда долара
Дивидентна доходност: 3.2%
Toyota няма толкова висок профил в социалните медии, колкото някои компании имат. Нейният главен изпълнителен директор не води Saturday Night Live. Миналата година нямаше привлекателно и вълнуващо сливане с компания за придобиване със специални цели (SPAC). И никой от по-високите етажи не си пада по космически полети.
Всичко, което Toyota прави, е да произвежда автомобили, камиони и SUV. И това върши дяволски добра работа.
Всъщност Toyota за първи път стана производител на автомобили номер 1 в САЩ. Наскоро обявените данни за продажбите за 2021 г. показват, че японската компания е изпреварила General Motors (NYSE:GM) в продажбите на повечето автомобили в САЩ през миналата година.
Миналата година компанията продаде 2.33 милиона автомобила в САЩ, което е с 10.4% повече, отколкото преди година.
И тъй като компанията прави нещата правилно, Toyota също прави крачки в печелившия сегмент на електрическите автомобили. През октомври, например, Toyota обяви планирана инвестиция от 3.4 милиарда долара в разработването и производството на батерии в Съединените щати. Проектът включва завод за производство на електрически автомобили на стойност 1.3 милиарда долара, чието откриване е насрочено за 2025 година.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.02 | ▼0.48% |
USDJPY | 157.73 | ▼0.19% |
GBPUSD | 1.22 | ▼0.71% |
USDCHF | 0.92 | ▲0.54% |
USDCAD | 1.44 | ▲0.18% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 42 174.90 | ▼1.32% |
S&P 500 | 5 868.76 | ▼1.05% |
Nasdaq 100 | 21 028.70 | ▼0.99% |
DAX 30 | 20 385.50 | ▼0.39% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 94 614.30 | ▲2.23% |
Ethereum | 3 261.65 | ▲1.33% |
Ripple | 2.33 | ▲2.73% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 75.70 | ▲2.97% |
Петрол - брент | 79.66 | ▲3.23% |
Злато | 2 690.00 | ▲0.77% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 531.12 | ▼0.24% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 107.50 | ▼0.73% |
Germany Bund 10 Year | 130.88 | ▼0.36% |
UK Long Gilt Future | 89.56 | ▼0.38% |