Снимка: Ready Player One | Източник: Warner Bros.
Виртуалната реалност, или VR, е технология, която потапя потребителя в компютърно генерирана симулация на среда. Най-често се използва във видео игри и филми. Но можете да го използвате и за други цели, като моделиране на тренировки и образователен опит. Виртуалната реалност не е просто интересна технологична ниша. Виртуалната реалност ще бъде важна част от икономиката на бъдещето и инвеститорите трябва да се придържат към тази тенденция с VR акции, коментира Файзан Фарук.
Виртуалната реалност съществува от 60-те години на миналия век, когато Айвън Съдърланд разработи това, което той нарече „Дамоклевият меч“, представляващ монтиран на главата дисплей, който може да показва компютърни графики на екран. Едва през 90-те години на миналия век обаче виртуалната реалност отново стана популярна чрез разработването на нов хардуер и софтуер.
През последните няколко години инвестициите във виртуална реалност са значителни. Световният пазар на виртуална реалност се очаква да нарасне от малко под 5 милиарда долара през 2021 г. до над 12 милиарда долара през 2024 г., според Statista. Корпоративните и потребителските сегменти на VR игри ще имат огромна полза от този растеж.
Виртуалната реалност съществува от известно време. Но компаниите едва наскоро започнаха да инвестират в нея. Фондовият пазар започва да обръща внимание на революционните възможности за виртуална реалност. И това може да се превърне в една от най-интересните технологии, които ще бъдат последвани през следващите години. При анализа на целия сектор ще видите няколко стартиращи и опитни компании. Ето защо, ако искате да вземете акции от добре балансирано портфолио, една здравословна комбинация би обслужила най-добре вашите интереси.
Ето пет добри акции за виртуална реалност, с които да започнете.
Meta (FB)
Миналата година главният изпълнителен директор на Facebook Марк Зукърбърг промени името на компанията на „Meta“. Промяната има за цел да направи „метавселената“ реалност.
Facebook преди това представи два бета проекта. Първият, Horizon World, е виртуален свят, който позволява на потребителите да канят приятели за забавни дейности. Horizon Workrooms прави същото, но в бизнес среда.
Доста невероятно е да се мисли, че метавселената може да има милиард потребители само за десет години. С появата на лесно достъпна технология за виртуална реалност това би станало възможно.
Виртуалната реалност вероятно ще поеме основните дейности за отдих и бизнес през следващите десетилетия. Светът, в който хората могат да се потопят във виртуална реалност, изглежда, че ще бъде прекрасен. С помощта на разширената реалност (AR) те ще могат да взаимодействат с други хора в 3D среда. Този нов свят се основава на уеб технологиите и ще бъде отворен за всеки разработчик, който иска да създава съдържание.
Това означава безкрайни възможности за хора, които искат да създават виртуални светове или игри или да общуват с приятели във виртуална среда.
Основният VR елемент на Meta са слушалки за виртуална реалност, разработени от Oculus VR. Facebook ги придоби през 2014 г. за 2 милиарда долара. Най-новата версия на слушалките, наречена Oculus Quest 2, се предлага на цена от 299 долара. Това ги прави най-евтините слушалки на пазара в момента.
Qualcomm (QCOM)
Qualcomm е мултинационална компания, която произвежда полупроводникови чипове и друга електроника.
Д-р Ъруин Джейкъбс, д-р Андрю Витерби и д-р Франклин Антонио основават Qualcomm като частна компания през 1985 г., с цел разработване на продукти за цифрова безжична комуникация на данни, за да отговорят на нуждите на революцията на персоналните компютри от 1980-те и оттогава компанията се превърна в една от най-големите световни доставчици на интегрални схеми (ИС) за мобилни телефони, таблети и автомобили.
Един добър начин да се подготвите за бъдещето е да закупите акции на компании, работещи в областта, свързана с технологиите. Можете дори да инвестирате в полупроводникови компании, които осигуряват процесори за устройства, свързани с виртуалната реалност. Qualcomm е компания, която играе много по-значителна роля, като предоставя чипове за използване на най-новите технологии във всяка област. Следователно, те са ключов играч, ако искате да инвестирате във висококачествени VR продукти и съдържание, тъй като те разполагат с едно от най-добрите предложения за стойност на пазара.
Най-новите нови чипове на Qualcomm са идеални за разширена реалност – те са съвместими с 5G, което означава, че можете да свържете техните преживявания в Интернет на нещата, изкуствен интелект и виртуална/разширена реалност. Дори не можете да си представите какво ще могат да правят потребителите с тях.
Nvidia (NVDA)
Nvidia е компания, специализирана в изграждането на графични процесори, или GPU. Тя е една от водещите компании в игралната индустрия.
Nvidia е един от пионерите в създаването на слушалки за виртуална реалност и виртуални преживявания. Нейните графични процесори, използвани за изобразяване на графики във VR слушалки, са най-мощните графични процесори, налични досега. Архитектурата на GPU на Nvidia се нарича Turing и помага да се отговори на нуждите както на компютърните игри, така и на виртуалната реалност. Nvidia се счита за най-добрият вариант на пазара за първокласни графични процесори, като нейните линии Turing и GeForce RTX са задължителни компоненти от висок клас за всяка VR настройка.
Компанията разработи набор от инструменти, наречени VRWorks, които много разработчици на виртуална реалност използват по целия свят.
Комплектът VRWorks на Nvidia е софтуерен пакет, който използва GPU на Nvidia, за да осигури потапяне на потребителите. VRWorks включва набор от библиотеки, интерфейси за програмиране на приложения (API) и набор от функции, които разработчиците могат да използват за разработване на виртуална реалност на персонални компютри и мобилни устройства.
Производителите и инвеститорите вече насочват вниманието си към метавселената. Компаниите инвестират във виртуална реалност, за да им спестят много пари. Главният изпълнителен директор на Nvidia Дженсън Хуанг смята, че инициативата на компанията за Виртуална Реалност значително ще намали разходите на компаниите и ще направи ежедневието по-приятно. „Това е 3D разширение на интернет, което ще бъде много, много по-голямо от 3D физическия свят, на който се радваме днес“, каза той пред Yahoo Finance Live.
Nvidia, която произвежда чипове за захранване на изчислителни устройства, ще се възползва от тази промяна.
Alphabet (GOOG, GOOGL)
Google е един от пионерите на виртуалната и разширената реалност. Те работят върху тази технология от години и най-новият ѝ проект, Google Lens, е отличен пример за това как те извеждат тази технология на следващото ниво.
Google Glass е един от първите им продукти, които оказват огромно влияние върху обществото. Това беше носимо устройство, което позволяваше на хората да имат достъп до обкръжението си чрез гласови команди и да показват информация на лещите на очилата.
За съжаление, продуктът не отговори на очакванията и имаше много проблеми с поверителността. Така че това се превърна в рядка грешка за технологичния гигант. Това обаче не му попречи да опита нещо ново.
Google Lens е чудесен пример. Това е интелигентна система за разпознаване на обекти, която може да идентифицира обекти, сцени и текст. Тя може също така да предостави информация за обект или текст, който разпознава. Междувременно създателите на YouTube за виртуална реалност създават вълнуващи видеоклипове, които можете да гледате с помощта на VR слушалки. Тези видеоклипове се създават чрез комбиниране на няколко 360-градусови видеоклипа, за да се създаде безпроблемно преживяване. Можете да гледате тези видеоклипове с помощта на VR слушалки или компютърен екран.
И накрая, Google Earth VR е софтуерен пакет за виртуална реалност, който позволява на потребителите да изследват света от 360-градусов изглед. Това е безплатна услуга, която може да бъде достъпна чрез изтегляне на приложението Google Earth. Потребителите могат да имат достъп до него и чрез слушалките Oculus Rift или HTC Vive.
Придвижвайки се напред, технологичният гигант ще продължи да развива този вече впечатляващ набор от продукти за виртуална реалност, което ще го направи един от най-добрите в този сегмент.
Apple (AAPL)
Apple е една от най-ценните публично търгувани компании в света с пазарна капитализация от над 3 трилиона долара. Революционните продукти на Apple я превърнаха в една от най-емблематичните марки в историята – това е най-ценната марка в света до 2021 г., оценена на 263 милиарда долара.
Водещият продукт на Apple е iPhone, който бе представен през 2007 година. Оттогава компанията е въвела много други революционни продукти, които са направили Apple зашеметяваща инвестиция за много хора по целия свят – от физически лица до големи институционални инвеститори, като пенсионни фондове и хедж-фондове.
Успехът на Apple се дължи на нейните иновации и творчество. Освен това те запазиха конкурентно предимство благодарение на силната си марка и лоялността на клиентите. Но компанията, странно, няма много присъствие във виртуалното пространство.
Въпреки това, предвид пазарните възможности, това няма да продължи дълго. Apple е компанията с най-голям потенциал да доминира на AR и VR пазара. Компанията разполага с много ресурси, като пари и талант, които ще ѝ позволят да създаде слушалки, съвместими както с разширената, така и с виртуалната реалност.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Meta с по-слаби резултати, акциите й падат с 22%
Google с по-добра печалба, обяви сплит на акциите си 20 към 1
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.09 | ▲0.22% |
USDJPY | 152.15 | ▼0.08% |
GBPUSD | 1.30 | ▲0.25% |
USDCHF | 0.86 | ▼0.25% |
USDCAD | 1.39 | ▼0.13% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 41 996.00 | ▲0.10% |
S&P 500 | 5 755.08 | ▲0.21% |
Nasdaq 100 | 20 158.80 | ▲0.35% |
DAX 30 | 19 266.40 | ▲0.29% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 68 732.00 | ▲1.35% |
Ethereum | 2 438.85 | ▲1.75% |
Ripple | 0.51 | ▲1.11% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 71.85 | ▲0.56% |
Петрол - брент | 75.46 | ▲0.35% |
Злато | 2 742.04 | ▲0.22% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 571.00 | ▲0.47% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 110.30 | ▼0.14% |
Germany Bund 10 Year | 131.38 | ▼0.26% |
UK Long Gilt Future | 93.63 | ▼0.31% |