Снимка: Pixabay
Последните две години бяха предизвикателни, тъй като пандемията Covid-19 засегна няколко сектора на икономиката. По-важното е, че това доведе до някои постоянни промени в начина, по който живее светът. Инвестиционните теми са се променили и инвеститорите търсят акции по време на рецесия, за да купуват с висока доходност, коментира анализатор от InvestorPlace.
В началото на 2022 г. добрата новина беше, че пандемията вероятно ще стане ендемична. Оттогава обаче се появиха и други насрещни ветрове. Инфлацията е висока и това дава основание за многократно повишаване на лихвите. Остава да се види как многократното увеличение на лихвите ще повлияе на икономиката.
На геополитическия фронт ситуацията изглежда ескалира повече от очакваното. Русия обяви началото на военна операция в Украйна. В отговор Европейският съюз обмисля налагането на сериозни санкции. Факторът на войната и санкциите вероятно ще имат отрицателно въздействие върху растежа на брутния вътрешен продукт.
Като цяло инвестиционните възможности съществуват при всякакви пазарни условия. Има смисъл обаче да сте подготвени за най-лошото. По отношение на пазарите на активи това може да е рецесия.
Разбира се, вероятността от настоящата рецесия е много малка, отбелязва анализаторът. Предвид нестабилността на пазара обаче е важно да се обмисли увеличаване на теглото на някои акции с ниска бета версия.
Тези акции могат да помогнат за защита на капитала при настоящите пазарни условия. Освен това акциите с ниска волатилност като цяло осигуряват надеждно изплащане на дивиденти. Това ще осигури стабилни парични потоци.
Нека да поговорим за седемте рецесионни акции, които може да купите за високи печалби:
Pfizer (PFE)
PFE акциите с бета версия от 0.68 са сред най-добрите акции за закупуване по време на рецесия. Освен това те имат атрактивна дивидентна доходност от 3.5%.
През 2021 г. Pfizer отчете силен ръст на приходите от 92%. Въпреки това, с изключение на въздействието на продажбите на ваксини срещу Covid-19, увеличението е 6%. Дори през текущата година компанията се фокусира върху приходи от 100 милиарда долара. Това би означавало ръст на приходите от 23% на годишна база.
Ключовият момент е, че растежът, воден от ваксината срещу Covid-19, помогна на Pfizer да увеличи паричната си позиция. Това позволява активна инвестиция в научноизследователска и развойна дейност. Pfizer планира да инвестира поне 10.5 милиарда долара в научноизследователска и развойна дейност през текущата година.
Компанията разполага и с широка гама от лекарства за различни състояния. В момента 10 продукта са в етап на регистрация, а други 27 са в третата фаза на тестване. Тръбопроводът вероятно ще осигури стабилен ръст на приходите.
Pfizer също се занимава с придобивания през последните две тримесечия. Със значително увеличаване на финансовата гъвкавост, компанията обмисля неорганичен път за по-нататъшно разширяване на продуктовата си линия.
Като цяло PFE акциите изглеждат привлекателни при съотношение цена-печалба (P/E) от 7.5 пъти. На фона на рецесията акциите вероятно ще се представят силно.
Walmart (WMT)
Икономиката на САЩ се основава на потреблението, а ключова част от потребителските разходи са разходите на дребно. В сценарий на рецесия политиците незабавно се фокусират върху увеличаването на разходите на дребно. Това прави акциите дребно сравнително имунизирани срещу икономически сътресения.
WMT акциите са сред най-добрите книжа за закупуване в сектора на търговията на дребно. Освен макрофактора, ниската им бета версия и дивидентната доходност от 1.7% ги правят привлекателни.
Заслужава да се отбележи, че за две години сравнимите продажби в САЩ са се увеличили с 15%. Възможностите за многоканални продажби увеличиха продажбите, а услуги като доставка в същия ден също допринесоха за растежа. Ръстът на продажбите в продуктовия сегмент е друг положителен момент.
Докато международните продажби са намалели, Walmart присъства на пазари с висок растеж като Индия. През следващите няколко години международните продажби вероятно ще допринесат за цялостния растеж.
За фискалната 2022 г. Walmart отчете свободен паричен поток от 11.1 милиарда долара. Това дава на компанията достатъчно гъвкавост, за да продължи да изкупува обратно акции и да изплаща дивиденти. Като цяло WMT акциите едва ли ще осигурят много значителни капиталови печалби. Въпреки това, за портфолиото е от решаващо значение да намали своя риск и паричния поток чрез дивиденти.
Lockheed Martin (LMT)
LMT акциите са друго ниско бета име, което си струва да се държи в портфейла през несигурни времена. С нарастващото геополитическо напрежение те могат да бъдат включени и в основния портфейл.
Наскоро J.P.Morgan изрази мнение, че LMT акциите вероятно ще растат по-бързо по време на руско-украинската криза. Дори ако акциите са в странична тенденция, инвеститорите се възползват от високата дивидентна доходност от 2.9%.
Също така си струва да се отбележи, че глобалните разходи за отбрана са се увеличили дори по време на пандемията. По този начин секторът е донякъде имунизиран срещу други макрофактори.
Що се отнася до Lockheed Martin, има две причини да обичате акциите.
Първо, Lockheed приключи 2021 г. с натрупани поръчки от 135 милиарда долара. Дори при сценарий на рецесия, това осигурява видимост на приходите и паричните потоци през следващите две години. Компанията вече се фокусира върху стабилни парични потоци през 2022 и 2023 година.
Освен това, на фона на нарастващото геополитическо напрежение, натрупаните поръчки на компанията вероятно ще се увеличат. Lockheed беше фокусирана върху разширяването на международните продажби и компанията можеше да види поръчки, свързани с кризата в Украйна.
Като цяло LMT акциите са се увеличили с 15% през последните шест месеца. Като се има предвид прогнозното съотношение P/E от 14.5 пъти, изглежда, че има място за растеж, тъй като средствата отиват в защитени акции.
Altria (MO)
MO акциите са атрактивни книжа за закупуване по отношение на оценката. Като актив с ниска волатилност си струва да се разгледа в сценарий на рецесия. MO акциите се търгуват с прогнозно съотношение P/E от 10.7 пъти. Освен това акциите предлагат дивидентна доходност от 7.3%, което е стабилно число.
Наскоро съдия по Административно право заключи, че Altria не е нарушила антитръстовите правила, когато е инвестирала в Juul. Във връзка с тази новина има известно положително движение на цените на акциите.
Също така си струва да се отбележи, че MO акциите паднаха, тъй като пазарите се фокусираха върху бизнес трансформацията. Основният бизнес обаче остава златната кокошка за Altria.
Първо, паричният ѝ поток ще гарантира запазването на дивидентите. Освен това Altria има достатъчно финансова гъвкавост, за да инвестира в сегмента на незапалимите материали.
Altria също притежава 45% дял в Cronos (NASDAQ:CRON). Регулаторните насрещни ветрове засегнаха сектора на канабиса. Въпреки това, с надеждите за легализиране на марихуаната на федерално ниво в Съединените щати, съществува възможност за създаване на стойност чрез ставка.
Apple (AAPL)
AAPL акциите са във възходящ тренд с възвръщаемост от 31.8% през последните 12 месеца. Въпреки че дивидентната доходност е 0.5%, вероятно ще има стабилен ръст на годишните дивиденти. Като се има предвид този потенциал, AAPL акциите също не са скъпи при прогнозно съотношение P/E от 28 пъти.
Що се отнася до катализаторите за растеж, според анализатора iPhone ще остане двигател на паричния поток. С ускореното приемане на 5G растежът на iPhone сегмента вероятно ще остане стабилен.
В същото време Apple се стреми към диверсификация. Пример за това е растежът на сегмента на услугите на компанията, който остава висок. За първото тримесечие на 2022 г. сегментът генерира приходи от 19.5 милиарда долара. На годишна база ръстът на приходите в сегмента е 24.2%. Приходите от сегмента за носими аксесоари и обзавеждане на дома за първото тримесечие на 2022 г. са нараснали с 14% до 14.7 милиарда долара.
Ключовият момент е, че растежът вероятно ще се случи в няколко сегмента през следващите няколко години. Това би осигурило допълнително увеличаване на паричните потоци. За първото тримесечие на 2022 г. компанията отчете оперативен паричен поток от 47 милиарда долара. Това предполага годишен потенциал за паричен поток от 188 милиарда долара. Предвид паричния буфер и паричните потоци, компанията има възможност да увеличи дивидентите и обратно изкупуване на акции.
Newmont Corporation (NEM)
NEM акциите имат бета версия от 0.29 и предлагат дивидентна доходност от 3.3%. Инфлацията, съчетана с ескалиращото геополитическо напрежение, повиши цените на златото. NEM акциите са се увеличили с 19.2% през последните шест месеца. Вероятно възходящият тренд ще продължи, тъй като средствата се вливат в защитени акции.
През 2021 г. Newmont отчете приходи от 12.2 милиарда долара и коригирана EBITDA от 5.9 милиарда долара. През същия период свободният паричен поток на компанията възлиза на 2.6 милиарда долара.
С покачващите се цени на златото, Newmont е в добра позиция да увеличи както маржовете на EBITDA, така и паричния поток. Това ще доведе до увеличаване на дивидентите.
Newmont също очаква да намали общите си разходи за поддръжка през следващите няколко години. Дори ако златото остане настрана, компанията е готова за разширяване на маржа. По отношение на активите, Newmont разполага с достатъчно резерви, за да осигури стабилно производство до 2040 г.
По този начин NEM акциите изглеждат като създатели на дългосрочна стойност. С паричен резерв от 5 милиарда долара и общ ликвиден резерв от 8 милиарда долара, компанията е добре позиционирана за по-нататъшно разширяване на активите. Балансът на инвестиционния клас добавя положителни фактори.
Chevron Corporation (CVX)
Като цяло рецесията се отразява негативно на цените на петрола. Въпреки това, като се има предвид геополитическото напрежение и инфлацията, има смисъл да се разглеждат акциите от нефт и газ като защитен портфейл. Изборът днес ще падне върху CVX акциите по няколко причини.
Първо, компанията има висококачествен баланс с коефициент на нетен дълг от 15.6%. Балансът на инвестиционния клас осигурява гъвкавост за инвестиране в проучване и генериране на стабилни дивиденти.
Освен това Chevron има ниски активи. През 2020 г. цената на петрола Brent спадна рязко поради пандемията. Дори през тази година компанията отчита положителни оперативни парични потоци.
Като стана въпрос за инвестиции, Chevron има среден коефициент на заместване на резервите за пет години от 103%. Дори и с добър производствен профил, компанията успя да увеличи резервите си чрез инвестиции във висококачествени съществуващи активи.
Също така е важно да се отбележи, че през 2021 г. Chevron отчете оперативен паричен поток (OCF) от 29.2 милиарда долара. Като се има предвид възходящата тенденция на цените на петрола, OCF вероятно ще бъде по-висок през 2022 г. Потенциалният паричен поток също ще помогне на Chevron да постигне годишната си цел за обратно изкупуване на акции от 3 милиарда долара.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Недооцененият Spotify може да бъде изгодна сделка с нарастването на подкастинга
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▲0.81% |
USDJPY | 157.61 | ▲0.07% |
GBPUSD | 1.25 | ▲0.76% |
USDCHF | 0.90 | ▼0.54% |
USDCAD | 1.43 | ▼0.75% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 42 905.00 | ▼0.26% |
S&P 500 | 6 007.64 | ▲0.29% |
Nasdaq 100 | 21 689.40 | ▲0.77% |
DAX 30 | 20 254.00 | ▲1.05% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 101 991.00 | ▲3.71% |
Ethereum | 3 675.54 | ▲1.11% |
Ripple | 2.41 | ▲0.61% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 73.42 | ▼1.02% |
Петрол - брент | 76.20 | ▼0.54% |
Злато | 2 634.51 | ▼0.26% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 540.12 | ▲2.04% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.50 | ▲0.01% |
Germany Bund 10 Year | 132.34 | ▼0.13% |
UK Long Gilt Future | 92.08 | ▼0.04% |