Снимка: iStock
Вече е март, когато сърцето на инвеститора се обръща към... стойност. Първите два месеца на годината не бяха впечатляващи, тъй като пазарите се сблъскаха с множество насрещни ветрове. Вече имаше пристъпи на панически продажби. Имаше значителна корекция в някои акции с висока бета версия. В същото време няколко подценени акции сега се търгуват на по-пикантни нива, коментира анализатор от InvestorPlace.
Изпитаната във времето стратегия за печелене на пари на пазарите е да купувате по време на паника и да продавате по време на еуфория. Настоящото състояние на пазара изглежда като добра възможност за усвояване на някои подценени акции. Това е допълнителен бонус, ако акциите са подценени и имат сравнително ниска бета версия.
Предвид перспективите за многократно повишаване на лихвените проценти през 2022 г., пазарите вероятно ще продължат да се сблъскват с препятствия. Ескалацията на геополитическото напрежение и неговото въздействие върху световната икономика остава да бъде изяснена. Разбира се, никой не се опитва да нарисува най-мрачната картина за 2022 година.
Корекцията вероятно облекчи някои опасения. Има смисъл да пазарувате със стратегия за постепенно натрупване. Всички допълнителни корекции могат да се използват за осредняване надолу. Според анализатора обаче, подценените акции, обсъдени по-долу, са достигнали дъното.
При благоприятен сценарий на растеж тези акции вероятно ще доведат до добра възвръщаемост в краткосрочен план.
AT&T (T)
С предстоящия спиноф акциите на AT&T изглеждат силно подценени при сегашните нива от 23.20 долара. Акциите се търгуват с прогнозно съотношение цена-печалба от 7.5 пъти, а спадът е ограничен от текущите нива. Въпреки това, след като спинофът приключи, T акциите могат да се повишат.
Важен момент, който трябва да се отбележи, е, че въпреки намаляването на борсовите тенденции, развитието на бизнеса беше окуражаващо. През 2021 г. компанията отчете нетно попълване на абонаментни телефонни разговори с 3.2 милиона. Компанията също така добави повече от един милион абонати на оптични кабели през периода. Благодарение на ускоряването на приемането на 5G, AT&T ще може да се възползва през следващите години.
В сегмента на цифровите медии компанията отчете ръст от 13 милиона абонати по целия свят за HBO Max и HBO Global. В края на 2021 г. общият брой на абонатите нарасна до 73.8 милиона.
Също така си струва да се отбележи, че през 2021 г. AT&T отчете свободен паричен поток (FCF) от 26.8 милиарда долара. При здравословни парични потоци компанията очаква да намали нетния си дълг до 2.5 пъти до края на 2023 г.
AT&T също така посочи, че компанията ще намали дивидента си след спинофа. Този фактор обаче вече е отчетен в акциите. Ако основният бизнес за мобилност продължи да расте, компанията може да увеличи дивидента си през следващите години.
Като цяло продажбите изглеждат преувеличени за Т акциите. Не би било изненадващо, ако през март се случи рязко рали за обръщане.
British American Tobacco (BTI)
British American Tobacco е друго име, което си струва да се обмисли сред подценените акции. При прогнозно съотношение P/E от 9.7 пъти акциите изглежда са готови за растеж. Също така си струва да се отбележи, че BTI акциите предлагат атрактивна дивидентна доходност от 6.35%.
В началото на декември 2021 г. акциите се търгуваха на 33.60 долара. Акциите вече са нараснали с 30% до 43.60 долара. Неотдавнашната волатилност на пазара предизвика известна корекция на цените. Това изглежда като добра възможност за натрупване.
Една от причините за положителното представяне на акциите е растежът на бизнеса във всички сегменти. British American е в етап на трансформация, като все повече се фокусира върху незапалими продукти.
В сегмента на незапалимите материали компанията вече е постигнала приходи от 2 милиарда британски лири (2.68 милиарда долара). Компанията твърди, че има повече от 18 милиона потребители на незапалими продукти.
В същото време приходите от сегмента на горимите материали са нараснали средно с 3% през последните три години. По този начин основният бизнес сегмент продължава да расте със стабилни темпове. Това помогна да се осигури подкрепа за паричния поток за инвестиране в незапалим бизнес. Освен това дивидентът е безопасен при оперативен паричен поток от 9.7 милиарда британски лири през 2021 г.
Следователно BTI акциите си струва да се разглеждат на настоящите нива. Тъй като бизнес динамиката остава положителна, акциите вероятно ще нараснат.
Pfizer (PFE)
През последните 12 месеца акциите на Pfizer са нараснали с 38%. Въпреки това акциите все още се търгуват при прогнозно съотношение P/E от 6.7 пъти. Освен това, с дивидентна доходност от 3.37%, PFE акциите са сред най-подценяваните акции, които трябва да се вземат предвид.
Причината за силния ръст на приходите и печалбите беше ваксината срещу Covid-19. За 2021 г. Pfizer отчете приходи от 81.3 милиарда долара. На годишна база ръстът на приходите е 92%.
Дори през текущата година компанията се насочи към приходи от 100 милиарда долара (средно). Това би означавало ръст на приходите от над 20% през годината. В същото време паричните потоци вероятно ще се увеличат.
Вероятно приходите от ваксини ще спаднат сравнително от 2023 г. нататък. Pfizer обаче провежда обширни клинични изпитания. Това вероятно ще гарантира поддържането на здравословен дългосрочен растеж.
Pfizer също беше в режим на придобиване през последните няколко тримесечия. Това също ще помогне за ускоряване на процеса на развитие. Миналата година Pfizer инвестира 10.5 милиарда долара в научноизследователска и развойна дейност. Предвид финансовата гъвкавост, инвестициите ще продължат да се увеличават и допълнително ще увеличат видимостта на продуктовия тръбопровод.
Тези фактори правят PFE акциите привлекателни. Освен това, като се има предвид нестабилността на пазара, акциите с ниска бета си струва да се държат в портфейла.
Rio Tinto (RIO)
Акциите на Rio Tinto са друго име, което се търгува при прогнозно съотношение P/Е доста под 10 пъти. Акциите с 9.7% дивидентна доходност изглеждат привлекателна покупка при сегашните нива от 75 долара.
С инфлацията на цените на суровините, Rio Tinto се възползва от увеличения свободен паричен поток. През 2021 г. компанията отчете 38 милиарда долара EBITDA и 18 милиарда долара свободен паричен поток. Това обаче не е единствената причина да бъдем оптимисти за бизнеса.
Компанията е диверсифицирана и специализирана в стоки, включително желязна руда, алуминий и мед. Законопроектът за инфраструктурата на САЩ, инвестициите в чиста енергия и нарастващото приемане на електрически превозни средства са всички фактори, които ще предизвикат търсене на тези стоки.
По този начин средносрочната и дългосрочната динамика на цените на тези стоки вероятно ще бъде благоприятна. Това позволява на Rio Tinto да осигури стабилен растеж на паричните потоци. Също така си струва да се отбележи, че към 2021 г. компанията отчита нетна парична позиция от 1.6 милиарда долара.
Балансът ще позволи на компанията да прави агресивни инвестиции. За текущата година Rio Tinto очаква капиталови разходи от 8 милиарда долара. През следващите две години се планира по-нататъшно увеличаване на инвестициите до между 9 и 10 милиарда долара годишно.
По този начин акциите на Rio са привлекателни по отношение на растежа и увеличаването на паричния поток.
3M Company (MMM)
MMM акциите са намалели с близо 23% през последните шест месеца. Рискът от съдебни спорове изглежда висок за 3M и това е причината за дълбоката корекция.
Заслужава да се отбележи обаче, че Morgan Stanley смята, че при най-лошия сценарий съдебният процес може да струва на компанията 53 милиарда долара. В най-добрия случай цената вероятно ще бъде 2 милиарда долара. Пазарите изглежда не са взели това предвид по време на скорошната корекция.
Тъй като съдебните такси са насрещни ветрове, важно е да разгледате финансовия профил. За четвъртото тримесечие на 2021 г. 3M отчете коригиран свободен паричен поток от 1.5 милиарда долара. Това означава, че на годишна база FCF ще бъде 6.0 милиарда долара.
Също така си струва да се отбележи, че 3M отчете 8.8% органичен ръст на приходите през 2021 г. Ако растежът продължи, FCF вероятно ще се ускори.
Така че, дори след капиталова инвестиция, компанията разполага с финансов акции, за да генерира дивиденти и да увеличи паричния резерв. Съдебните такси едва ли ще окажат значително влияние върху баланса на компанията.
В дългосрочен план 3M има силно присъствие на развиващите се пазари. Това може да послужи като катализатор за растежа на приходите и печалбите.
Тъй като иновациите са ключов диференциращ фактор, компанията е в състояние да създаде стойност. Присъствието в сектори като подобряване на дома, автомобилостроене, здравеопазване и производство осигурява голям адресируем пазар.
Lockheed Martin (LMT)
Неотдавнашната ескалация на геополитическото напрежение повиши перспективите за отбранителни акции, като инвеститорите се съсредоточиха върху Lockheed Martin. От началото на 2022 г. LMT акциите са нараснали с 15%. Дори след неотдавнашното рали акциите все още се търгуват с атрактивно съотношение P/E от 15.5 пъти.
Също така си струва да се отбележи, че LMT акциите предлагат на инвеститорите дивидент от 11.2 долара. Това предполага годишна дивидентна доходност от 2.74%.
По отношение на растежа на бизнеса, Германия наскоро обяви, че ще увеличи разходите си за отбрана. Тя е насочен към повече от 2% от БВП. През следващите тримесечия е много вероятно съюзниците на САЩ да увеличат разходите за отбрана.
Lockheed Martin вече се фокусира върху поръчки извън Съединените щати. Движението на акциите отразява потенциална промяна в траекторията на растеж на компанията.
Друг момент, който трябва да се отбележи, е, че Lockheed отчете 135 милиарда долара неизпълнение на поръчки към Q4 2021. За текущата и следващата година компанията очаква консолидиран свободен паричен поток от 12.1 милиарда долара. Това осигурява достатъчно акции за дивиденти и агресивно обратно изкупуване на акции.
Като цяло LMT акциите имат положителни индустриални попътни ветрове и настоящият пробив вероятно ще доведе до по-голямо рали.
Chevron Corporation (CVX)
Като се има предвид настоящият геополитически сценарий, суровият петрол е във възходящ тренд. Това е подходящ момент да продължите да инвестирате в качествени акции от нефт и газ. CVX акциите са нараснали с 37% през последните 12 месеца. Въпреки това акциите на Chevron все още изглеждат подценени при прогнозно съотношение P/E от 12.8 пъти.
Освен това CVX акциите предлагат на инвеститорите и дивидентна доходност от 4.05%. Предвид баланса на компанията и потенциала за паричен поток, дивидентите са стабилни.
Заслужава да се отбележи, че през 2021 г. Chevron отчете оперативен паричен поток (OCF) от 29.2 милиарда долара. През текущата година OCF вероятно ще бъде по-висок, тъй като цените на реализирания петрол се покачват. По този начин Chevron ще бъде позиционирана за агресивни инвестиции, тъй като компанията има значителна ресурсна база.
Петролният гигант отчете коефициент на заместване на акциите от 103% през последните пет години. Резервите и ресурсите осигуряват на компанията видимост в дългосрочните парични потоци. С ниски активи на рентабилност, компанията е позиционирана да доставя стабилни свободни парични потоци, дори ако петролът се коригира от текущите нива.
Силните парични потоци също позволиха на Chevron да инвестира във възобновяеми активи. По-конкретно, Chevron изгражда водороден хъб с потенциален капацитет от 150 килотона годишно до 2030 година. Наскоро Chevron също обяви придобиването на Renewable Energy Group (NASDAQ:REGI) срещу 3.1 милиарда долара.
Финансовата гъвкавост ще позволи на компанията да осигури растеж и диверсификация чрез опортюнистични придобивания. Като цяло CVX акциите са привлекателни в обозримо бъдеще и също така си струва да се държат в дългосрочен портфейл.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
7 метални акции, които да купите, за да спечелите през 2022 г.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.45% |
USDJPY | 154.77 | ▲0.43% |
GBPUSD | 1.25 | ▼0.40% |
USDCHF | 0.89 | ▲0.86% |
USDCAD | 1.40 | ▼0.02% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 407.80 | ▲1.01% |
S&P 500 | 5 989.70 | ▲0.43% |
Nasdaq 100 | 20 854.60 | ▲0.38% |
DAX 30 | 19 402.50 | ▲0.89% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 96 372.00 | ▼1.44% |
Ethereum | 3 321.51 | ▼2.24% |
Ripple | 1.36 | ▼7.60% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 71.16 | ▲1.50% |
Петрол - брент | 74.56 | ▲0.95% |
Злато | 2 716.15 | ▲1.78% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 544.50 | ▼0.70% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 109.66 | ▲0.11% |
Germany Bund 10 Year | 134.56 | ▲0.59% |
UK Long Gilt Future | 94.52 | ▲0.45% |