Снимка: iStock
Предстоят важни няколко дни за инвеститорите, които очакват да наблюдават Федералния резерв тази седмица, който се готви за дългоочаквано вдигане на лихвените проценти, очаквано през сряда, след двудневната среща на централната банка за определяне на политиката. Възможни ревизии на прогнозата му за плановете за повишаване на лихвите ще бъдат на радара, тъй като войната в Източна Европа е надвиснала над световната икономика.
Последният отпечатък за цените на производител и продажбите на дребно през февруари също е на дневен ред за търговците тази седмица, заедно с някои дългоочаквани резултати от печалбите от компании, включително FedEx (FDX) и GameStop (GME).
Нахлуването на Русия в Украйна смекчи притесненията около сериозното увеличение на лихвите с 50 базисни пункта този месец, но ескалиращото геополитическо напрежение усложнява пътя на Фед за укротяване на инфлацията, тъй като конфликтът въвежда нов набор от несигурност за икономиката на САЩ.
След като председателят на Федералния резерв Джером Пауъл сигнализира с необичайна яснота в последните показания на Конгреса, че подкрепя увеличение от 0,25% на краткосрочните лихвени проценти, инвеститорите може да са малко изненадани от резултата от срещата на банката на 15-16 март. Вместо това вниманието ще бъде насочено към възможни промени в перспективите на Фед за плановете си през останалата част от годината, тъй като сътресенията между Русия и Украйна и произтичащите от това санкции доведоха до нов крък на повишаване на енергийните суровини.
„Изводът е, че ще продължим, но ще продължим внимателно, докато научаваме повече за последиците от войната в Украйна“, каза Пауъл пред Комисията за финансови услуги на Камарата на представителите на 2 март.
„Работата на Фед не става по-лесна“, каза старшият глобален икономист на Aberdeen Standard Investments Джеймс Маккан в бележка. „Нашествието на Русия в Украйна предизвика сътресения на пазара и доведе до покачване на цените на суровините, като и двете представляват обратен вятър за икономиката.
Наистина, цените на петрола се повишиха с около 23% след нахлуването на Русия в Украйна. Цените на суровия петрол Brent се търгуваха около 112 долара за барел в петък, под най-високите стойности от близо 139 долара за барел по-рано през седмицата, тъй като инвеститорите продължиха да преценяват забраната на администрацията на Байдън за внос на руски енергия. Някои стратези от Уолстрийт предупредиха, че цените могат да скочат до 200 долара за барел.
„По-високите цени на енергията и храните също ще влошат и без това дълбоко неудобния фон на инфлацията и е малко вероятно Фед да каже на пазарите, че може да забави плановете си за затягане на политиката пред лицето на влошаващите се перспективи“, добави Маккан.
Въпреки че геополитическият риск вероятно е дерайлирал Фед от агресивния двоен удар тази седмица, все още има натиск централната банка да смекчи нивата на цените, които изглежда не показват признаци на забавяне. През февруари индексът на потребителските цени (CPI) се е повишил със 7,9% в сравнение с миналата година, отбелязвайки най-бързия годишен скок от 1982 г. насам и надмина предишния темп от януари от 7,5%.
„Фед най-вероятно ще повиши лихвите на няколко срещи и ще започне количествено затягане (QT), както е планирано, но по-екстремни сценарии (50 bp, междусреща, остър QT) са извън картината, тъй като влиянието на петрола се оценява“, Bank на Америка се казва в скорошна бележка.
Повишаващите се цени на енергията допринесоха за най-новия CPI резултат. Цените на петрола и газа вече бяха притиснати от дисбаланса в търсенето и предлагането дори преди нахлуването на Русия в Украйна. Енергийният индекс се покачи с 3,5% през февруари, за да отбележи най-големия месечен скок от октомври насам, и нарасна с 25,6% през миналата година. Очаква се по-нататъшни въздействия от кризата да се проявят в данните за ИПЦ за март.
„Очаквахме да има подобрения във веригите за доставки, вероятно да започнат по-късно тази година“, каза главният икономист на американската банка Тендайи Капфидзе пред Yahoo Finance Live. „Конфликтът Русия-Украйна поставя под въпрос някои от подобренията във веригата за доставки, които трябваше да намалят инфлацията.
Що се отнася до икономическите данни, търговците ще получат още една моментна снимка на картината на инфлацията в САЩ тази седмица от индекса на производствените цени (PPI), който трябва да излезе във вторник. Последният отпечатък на PPI, който подобно на CPI служи като измерител за промените в цените на стоките и услугите, но от гледна точка на производителите на продукти, а не на потребителите, се очаква да покаже още една гореща цифра като инфлационен натиск и прекъсване на веригата за доставки остават упорито високи. Икономистите, анкетирани от Bloomberg, очакват PPI, с изключение на храните и енергията, от 8,7% за февруари, спрямо вече по-високите от очакваното 8,3% миналия месец.
Междувременно в сряда консенсусните икономисти очакват продажбите на дребно, с изключение на автомобили, публикувани от Бюрото за преброяване на населението на САЩ, да нараснат през февруари с 0,9% в сравнение с увеличението от януари от 1,0%, според данните на Bloomberg. Bank of America приписва печалбата на разходите за газ и хранителни услуги. Институцията обаче очаква основните продажби на контрол, които изключват газ, автомобили, строителни материали и хранителни услуги, да паднат с 0,5% на месец.
Сезонът на печалбите приключва с още няколко доклада, които се стичат през тази седмица от имена, включително корабния гигант FedEx и любимия на мемите GameStop. Очаква се FedEx да отчете коригирана печалба от $4,65 на акция при приходи от $23,44 милиарда след камбаната в четвъртък. Очаква се печалбата на GameStop на акция да достигне $0,84 на акция при приходи от $2,23 милиарда също след затварянето в четвъртък.
Икономически календар
Понеделник: Няма забележителни доклади, планирани за пускане
Вторник: Empire Manufacturing, март (очаква се 7,0, 3,1 през предходния месец), крайно търсене на PPI, месец над месеца, февруари (очаква се 0,9%, 1,0% през предходния месец), PPI без храна и енергия, месец над месец , февруари (0,6% очаквано, 0,8% през предходния месец), PPI без храна, енергия и търговия, месец спрямо месец, февруари (0,6% очакван, 0,9% през предходния месец), PPI крайно търсене, през годината година, февруари (10,0% очакван, 9,7% през предходния месец), PPI без храна и енергия, година спрямо предходната година, февруари (8,7% очакван, 8,3% през предходния месец), PPI без храна, енергия и търговия, година -спрямо годината, февруари (7,3% очаквано, 6,9% през предходния месец), нетни дългосрочни изходящи потоци на TIC, януари (114,5 милиарда долара през предходния месец), общи нетни изходящи потоци на TIC, януари (-52,4 милиарда долара през предходния месец)
Сряда: MBA ипотечни заявления, седмица, приключила на 11 март (8,5% през предходната седмица), аванс на продажбите на дребно, месец спрямо месец, февруари (0,4% очакван, 3,8% през предходния месец), продажби на дребно, с изключение на автомобили, над месец месец, февруари (0,9% очаквано, 3,3% през предходния месец), продажби на дребно, с изключение на автомобили и газ, месец над месеца, февруари (0,4% очакван, 3,8% през предходния месец), индекс на цените на вноса, месец над месец , февруари (очаква се 1,6%, 2,0% през предходния месец), индекс на цените на вноса без петрол, месец спрямо месец, февруари (0,7% очакван, 1,4% през предходния месец), индекс на цените на вноса, годишно, февруари (11,3% очакван, 10,8% през предходния месец), Индекс на експортните цени, месец спрямо месеца, февруари (1,4% очакван, 2,9% през предходния месец), Индекс на експортните цени, година спрямо година, февруари (15,1% през предходен месец), бизнес запаси, януари (1,1% очакван, 2,1% преди), индекс на жилищния пазар на NAHB, март (81 очакван, 82 през февруари), решение за лихвените проценти на FOMC, долна граница, 16 март (0,25 Очакван %, 0,00% преди), Решение за лихвените проценти на FOMC, по-висока граница, 16 март (0,50% очакван, 0,25% преди), лихва върху резервните салда, 17 март (0,40% очакван, 0,15% преди)
Четвъртък: Начално жилищно строителство февруари (1,700 милиона очаквани, 1,638 милиона през януари), Разрешения за строеж, февруари (1,850 милиона очаквани, 1,899 милиона през януари, ревизирани надолу до 1,895 милиона), Начало на жилищата, месец спрямо месец, февруари (3,8 Очаква се %, -4,1% през януари), Разрешения за строеж, месец спрямо месеца, февруари (-2,4% очакван, 0,7% през януари, ревизиран надолу до 0,5%), Индекс за бизнес перспективи на Федералния резерв на Филаделфия, март (15,0 очакван, 16,0 през февруари), Първоначални молби за помощи за безработица, седмица, приключила на 12 март (220 000 очаквани, 227 000 през предходната седмица), Продължаващи искове за помощи за безработица, седмица, приключила на 5 март (1,480 милиона очаквани, 1,494 през предходната седмица), Индустриално производство, месец над месеца, февруари (0,5% очаквано, 1,5% през предходния месец), Използване на капацитета, февруари (77,9% очаквано, 77,6% през предходния месец), Производство (SIC) Производство, февруари (1,0% очаквано, 0,2% през предходния месец)
Петък: Продажби на съществуващи домове, февруари (6,10 милиона очаквани, 6,50 милиона през предходния месец), съществуващи продажби на жилища, месец над месеца, февруари (-6,2% очаквано, 6,7% през предходния месец), водещ индекс, февруари (0,4% очаквано, -0,3% през предходния месец)
Календар на печалбите
понеделник
Преди отваряне на пазара: Няма забележителни отчети, график за пускане
След затваряне на пазара: Vail Resorts (MTN), Coupa Software (COUP)
вторник
Преди отваряне на пазара: Volkswagen (VWAGY), Dole plc (DOLE)
След затваряне на пазара: Няма забележителни отчети, график за пускане
сряда
Преди отваряне на пазара: Jabil (JBL)
След затваряне на пазара: Williams-Sonoma (WSM), Lennar (LEN)
четвъртък
Преди отваряне на пазара: Warby Parker (WRBY), Dollar General (DG)
След затваряне на пазара: FedEx (FDX), GameStop (GME)
Още по темата:
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.02% |
USDJPY | 156.48 | ▲0.04% |
GBPUSD | 1.23 | ▼0.04% |
USDCHF | 0.91 | ▲0.13% |
USDCAD | 1.44 | ▼0.05% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 328.90 | ▼0.03% |
S&P 500 | 6 107.12 | ▼0.15% |
Nasdaq 100 | 21 889.80 | ▼0.34% |
DAX 30 | 21 402.00 | ▲0.18% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 101 926.00 | ▼1.67% |
Ethereum | 3 206.62 | ▼1.06% |
Ripple | 3.10 | ▼2.48% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 75.35 | ▲0.20% |
Петрол - брент | 78.16 | ▲0.04% |
Злато | 2 744.02 | ▼0.42% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 549.38 | ▼0.75% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.44 | ▼0.07% |
Germany Bund 10 Year | 131.68 | ▼0.06% |
UK Long Gilt Future | 91.84 | ▲0.04% |