Снимка: iStock
Някои инвеститори, разочаровани от слабата възвръщаемост на несигурния пазар, се насочват към поевтинелите технологични акции. Други посочват дългосрочния потенциал на задграничните пазари като алтернатива на по-ниското представяне на американския.
А някои правят комбинация от двете, като се възползват от технологични акции в цяла Азия, които сега се търгуват при нови ниски нива - и теоретично биха могли да донесат голяма възвръщаемост на инвеститорите, след като пазарите се върнат на крака.
До преди около две седмици китайските акции действително надминаваха S&P 500. А в скорошно интервю за Bloomberg анализатор от JPMorgan каза, че Китай е „важна част от пъзела, защото можете да добавите алфа на тези пазари“, за разлика от традиционните американски акции сини чипове.
Много се промени през март. Само преди няколко дни FT съобщи, че чуждестранните инвеститори са изхвърлили китайски акции с рекордни темпове през първите три месеца на 2022 г. поради опасения, че санкциите срещу Китай могат да бъдат следващите, причинявайки сериозни последици за целия регион.
Много инвеститори очевидно смятат, че правилният ход е да се насочат към традиционните местни сини чипове, докато прахът се уталожи. Но с много акции в Китай, които се покачваха миналата седмица поради подновен оптимизъм, сега може да е моментът да обмислите високорискова инвестиция с висока печалба в региона.
Ето някои акции, които си струва да проучите, според експертите на изданието MarketWatch:
Alibaba
Предизвикателствата пред азиатския технологичен гигант Alibaba Group Holding, всъщност предшестваха войната в Украйна и разговорите за санкции и вместо това се коренят в дългосрочен спор между регулаторните органи на САЩ и Китай. BABA падна с повече от 60% от най-високите си стойности от октомври 2020 г. поради опасения от принудително премахване на листинга от Комисията за ценни книжа и борси на САЩ. Въпреки това, знаците от китайските регулатори, че ще се съобразят с изискванията на САЩ, предизвикаха голямо рали в книжата на компанията и други подобни акции.
Но това не е всичко. Alibaba също се скара с официални лица в самия Китай. През ноември 2020 г. нажеженото подразделение за мобилни плащания на Ant Group беше блокирано от финансовите регулатори. Мнозина видяха това като отмъщение срещу основателя на Alibaba Джак Ма за критиката на подхода на Пекин към иновациите и милиардерът беше принуден да се оттегли от обществения живот, тъй като регулаторите разгледаха внимателно компанията. Но за щастие на инвеститорите на Alibaba, Ма се завърна през 2021 г. и компанията вече не е под микроскопа.
Все пак това политиканстване няма много общо с основната инвестиционна теза зад тази акция. Това е бързоразвиваща се електроцентрала за електронна търговия и мобилни плащания на стойност 300 милиарда долара. То е също толкова доминиращо в региона като Google или Amazon в САЩ. За тримесечието, приключило през декември, Alibaba отчете най-бавния си растеж откакто стана публична компания, с 10% ръст на приходите си, дори на фона на всички тези последици. И гледайки напред, компанията очаква приблизително 20% ръст в горната линия до фискалната 2022 г. Нещо повече, Alibaba изкупи обратно повече от 10 милиона от акциите си, котирани в САЩ през четвъртото тримесечие за 1,4 милиарда долара – наистина навременна покупка , като се има предвид исторически ниското ниво на цените на акциите.
Със сигурност все още има политически риск, но има и потенциал за голямо възстановяване, тъй като прахът се утаява върху този азиатски гигант за електронна търговия.
Baidu
Ако търсите акции за отскок, Baidu е може би най-доброто, което има в момента. Акциите се търгуваха за около 100 долара преди година и се покачиха с повече от 40% до 140 долара в момента благодарение на рязката промяна в настроенията към китайския технологичен гигант.
Историята за Baidu е подобна на Alibaba, тъй като опасенията от премахване тежаха на компанията през последните месеци. Въпреки че не направи нищо конкретно за дразнене на мощните регулатори на Пекин, през последната година имаше общо регулаторно нападение върху технологичните компании в Китай, което предизвика несигурност. Финансовият комитет на Държавния съвет на Китай обаче ще предприеме стимулиращи действия за стабилизиране на капиталовите пазари и икономиката си - и което е по-важно, сигнализира, че ще облекчи акциите на технологии като BIDU.
BIDU е уникална инвестиция с това, че е до голяма степен изолирана от международната конкуренция. Baidu управлява втората по големина търсачка в света зад емблематичния инструмент на Google, със зашеметяващите 76% пазарен дял в Китай благодарение на желанието си да играе по правилата на политици и регулатори. В резултат на това основите на Baidu са невероятно здрави. Неговото „основно“ звено отбеляза 21% ръст на приходите през 2021 г., но още по-впечатляващо беше, че нерекламните приходи се увеличиха със 71% през последната година, тъй като се насочва към облачните изчисления, автомобили със самостоятелно управление и развлекателни предложения.
Ако се интересувате основно от регулаторната среда в Китай, BIDU все още е любимият син. Това може да не отговаря на някои морално, но все пак може да генерира прилична възвръщаемост на тези китайски технологични акции.
DiDi
ай-зле представящото се IPO за 2021 г. по някои показатели, DiDi Global стана публично на $14 и за кратко се покачи до $18 на акция, преди да падне до около $5 до края на годината.
Нещата се влошиха в началото на 2022 г., като акциите достигнаха ново дъно от малко под 2 долара на акция през март – преди огромният 50% ръст на акциите напоследък, предизвикан от възвръщането на оптимизма на инвеститорите.
Има перфектна буря за създаване на волатилност в DIDI. Има структурни фактори, включително супер ниската цена на акция, която привлече дребни търговци. Има регулаторна перспектива. И тогава има разрушителния разказ зад самата компания, която предлага платформа за каране и споделяне на велосипеди, подобна на Lyft или Uber.
Печалбите не съществуват, няма много история, тъй като току-що стана публична и всички модели на приходи са изградени върху амбициозни тенденции. Но ако някога е имало време да се заемете с акция като тази, сега може да е това. Акциите бяха брутално разпродадени и се търгуват за част от това, което участниците в IPO смятаха, че струват преди почти година, въпреки че ограниченията, свързани с пандемията, продължават да намаляват в Азиатско-Тихоокеанския регион. Освен това, драматична промяна в настроенията напоследък може да сигнализира за подновяване на бичия тренд, тъй като акциите отбелязаха печалби през последната седмица.
За да бъде ясно, това е най-агресивния залог в този списък. Но на DiDi няма да се налага да посети рекордните си стойности от 2021 г., за да постигне големи печалби, ако тази инерция продължи.
Taiwan Semiconductor Manufacturing
Taiwan Semiconductor Manufacturing е под натиск по редица причини. Като начало, прекъсванията на веригата за доставки от пандемията продължават. И освен това, в Европа и Америка се говори общо за важността на приобщаването на някои полупроводникови операции – включително забележително споменаване в неотдавнашното обръщение на президента Байдън за състоянието на Съюза за домашна леярна, построена от Intel в Охайо.
Но нека си го кажем, прекратяването на зависимостта от азиатски чипове ще отнеме много години, за да се постигне – ако изобщо някога бъде постигната. И докато истинската болка все още продължава за някои индустрии поради проблеми с веригата за доставки, силното търсене на възстановяваща се глобална икономика в крайна сметка означава, че компания като TSM може да работи с пълен капацитет и да има прилични маржове на полупроводниците, които успява да произведе.
Резултатът е прогнозиран ръст на приходите от почти 30% през фискалната 2022 г. за TSM, последван от още 15%-20% през фискалната 2023 г. Това също така намалява доходността от дивиденти от близо 2%, което е само около една трета от печалбата за добавена подсладител.
TSM не е толкова „секси“, колкото някои други имена, ориентирани към растежа, но стабилността му може да бъде притегателна, ако не се интересувате от стартиращи фирми като DiDi. Производителят на чипове управлява огромна операция, като в момента се търгува на пазарна стойност от 500 милиарда долара. И въпреки че може да има дългосрочни опасения относно естеството на глобалното производство на чипове, малко вероятно е този натиск да има някакъв краткосрочен ефект върху акциите.
Trip.com
Trip.com Group Ltd. е доставчик на онлайн туристически услуги за 15 милиарда долара. Постоянните пандемични ограничения в Азия натежаха върху икономическата активност и веригите за доставки на Запад, но някои инвеститори може би са забравили, че репресията с коронавирус е много по-трудна в APAC, отколкото в собствения им заден двор.
Интересно е обаче, че този подход „COVID Zero“ изглежда се променя, тъй като много юрисдикции се стремят да позволят отново туризъм и международни пътувания. Като знак за това помислете, че хазартната мека Макао вдигна забраната за входящи пътнически полети през януари, като се изискват тестове и карантина. И в средата на февруари видяхме краткотраен скок в акциите на казиното в региона с надеждата за добри времена - поне преди инвазията на Русия да сложи край на този оптимизъм.
Няма как да се каже какво има бъдещето, но ако поведението на Запад е някакъв знак, ще бъде невероятно трудно за азиатските юрисдикции да върнат духа в ботилката, след като са облекчили ограниченията и са позволили да се върне „редовната“ икономическа дейност. И дори най-строгите юрисдикции се облекчават, включително правителството на Сингапур, което намали както изискването за история на пътуванията, така и карантината тази година.
Напоследък печалбите в Trip.com са малко слаби, но си струва да се отбележи, че компанията наистина е печеливша и няма да се срине скоро, дори ако ограниченията останат.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на финансовите пазари.
Още по темата:
Мениджърите на фондове се притесняват да купуват китайски акции
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.03 | ▼0.06% |
USDJPY | 158.05 | ▼0.10% |
GBPUSD | 1.25 | ▼0.07% |
USDCHF | 0.91 | ▲0.08% |
USDCAD | 1.44 | ▼0.02% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 42 840.00 | ▲0.07% |
S&P 500 | 5 960.40 | ▲0.05% |
Nasdaq 100 | 21 380.80 | ▼0.06% |
DAX 30 | 20 415.60 | ▼0.11% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 95 671.10 | ▼1.32% |
Ethereum | 3 347.27 | ▼1.00% |
Ripple | 2.28 | ▲0.36% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 74.60 | ▼0.09% |
Петрол - брент | 77.34 | ▲0.08% |
Злато | 2 652.24 | ▲0.10% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 541.12 | ▼0.21% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.26 | ▲0.10% |
Germany Bund 10 Year | 132.02 | ▲0.04% |
UK Long Gilt Future | 91.40 | ▼0.74% |