Снимка: Pixabay
Смята се, че откриването на огъня е най-дълбоката революция в човешката история. Според един главен директор на банката на Америка смята, че технология, за която почти никой не говори в наши дни, може да бъде по-критична за човечеството от огъня.
Това е толкова смело твърдение, колкото можете да направите, когато става въпрос за технологични мегатенденции. Ако е вярно, тази технология може да бъде най-обещаващата и доходоносна инвестиционна възможност на всеки живот.
Името на директора? Хаим Израел, ръководител на глобалните тематични инвестиционни изследвания в BofA, пише Люк Ланго, старши инвестиционен анализатор в InvestorPlace.
По думите му, тази технология може да създаде „революция за човечеството, по-голяма от огъня, по-голяма от колелото“.
За какво говори г-н Израел?
Две думи: квантови компютри.
Какво представляват квантовите изчисления?
Като за начало основната физика на този пробив – квантовата механика – е много сложна. Вероятно ще са необходими повече от 500 страници, за да се разбере напълно.
В продължение на векове учените са разработвали, тествали и валидирали законите на физическия свят, известни като класическа механика. Те научно обясняват как и защо работят нещата, откъде идват и т.н.
Но през 1897 г. Дж. Дж. Томсън открива електрона. И той разкрива нов, субатомен свят на супер-малки неща, които изобщо не се подчиняват на законите на класическата механика. Вместо това те се подчиняват на свой собствен набор от правила, които впоследствие стават известни като квантова механика.
Правилата на квантовата механика се различават от тези на класическата механика по два много странни, почти магически начина.
Първо, в класическата механика обектите са на едно място по едно и също време. Вие сте или в магазина или у дома, а не и двете.
Но в квантовата механика субатомните частици теоретично могат да съществуват на няколко места едновременно, преди да бъдат наблюдавани. Една субатомна частица може да съществува в точка А и точка Б едновременно, докато не я наблюдаваме. И в тази точка тя съществува само в точка А или точка Б.
Така че истинското „местоположение“ на субатомна частица е някаква комбинация от всички възможни позиции.
Това се нарича квантова суперпозиция.
Второ, в класическата механика обектите могат да „работят“ само с неща, които също са „реални“. Не можете да използвате въображаем приятел, за да преместите дивана. Трябва ви истински приятел.
Но в квантовата механика всички тези вероятностни състояния на субатомните частици не са независими. Оплетени са. Тоест, ако знаем нещо за вероятностното позициониране на една субатомна частица, тогава знаем нещо за вероятностното позициониране на друга. Това означава, че тези вече супер-сложни частици всъщност могат да работят заедно, за да създадат супер-сложна екосистема.
Това се нарича квантово заплитане.
Накратко, субатомните частици теоретично могат да имат множество вероятностни състояния едновременно. И всички тези вероятностни състояния могат да работят заедно – отново, всички наведнъж – за да изпълнят някаква задача.
Това противоречи на всичко, което класическата механика ни е научила за света. Това противоречи на здравия разум. Но е истина. И е реално. И сега, за първи път в историята, ние се навеждаме как да впрегнем този уникален феномен, за да променим всичко във всичко.
Ето защо г-н Израел е толкова развълнуван от квантовите изчисления. Ето защо той смята, че това може да бъде по-революционно от откриването на огъня или изобретяването на колелото.
През следващите няколко години всичко ще се промени заради квантовата механика. И някои инвеститори ще направят много пари.
Квантовите компютри ще променят света
Изучаването на квантовата теория е довело до огромен напредък през миналия век. Това е особено вярно през последното десетилетие. Учени от водещи технологични компании започнаха да разбират как да използват силата на квантовата механика, за да създадат ново поколение супер квантови компютри. И те са безкрайно по-бързи и по-мощни дори от най-бързите суперкомпютри днес.
„До края на това десетилетие количеството изчисления, които можем да направим [на квантов компютър], ще бъде повече от атомите във видимата вселена“.
Отново, физиката зад квантовите компютри е много сложна. Но още веднъж, тук е максимално опростената версия.
Днешните компютри са изградени върху законите на класическата механика. Това означава, че те съхраняват информация за това, което се нарича битове, които могат да съхраняват данни бинарно като „1“ или „0“.
Но какво ще стане, ако можете да превърнете тези класически битове в квантови битове – кубити – за да използвате суперпозиционирането, за да бъдете едновременно „1“ и „0“?
Освен това, какво ще стане, ако можете да се възползвате от заплитането и да накарате всички многодържавни кубити да работят заедно, за да решават изчислителни проблеми?
Теоретично, бихте създали машина с толкова много изчислителна мощност, че би направила днешните най-напреднали суперкомпютри да изглеждат древни.
Точно това се случва днес.
Възможностите зад квантовите изчисления
Google създаде квантов компютър, който е около 158 милиона пъти по-бърз от най-бързия суперкомпютър в света.
Това не е хипербола. Това е истинско число.
Представете си възможностите зад нов набор от квантови компютри 158 милиона пъти по-бързи от дори най-бързите компютри днес.
Най-накрая ще имаме нивото на ИИ, което всички виждаме във филмите. Най-голямото ограничение за изкуствения интелект днес е устойчивостта на алгоритмите за машинно обучение, които са ограничени от суперкомпютърния капацитет. Разширете този капацитет и ще получите безкрайно подобрени алгоритми за машинно обучение и безкрайно по-умен изкуствен интелект.
Човечеството ще има възможност да изкорени болести. То вече разполага с инструменти за редактиране на гени. Но неговата ефективност зависи от стабилността на базовия изчислителен капацитет за идентифициране, насочване, вмъкване, изрязване и поправка на гени. Вмъкнете квантовия изчислителен капацитет и всичко това се случва без грешка за секунди — което ни позволява да поправим всичко за всеки.
Най-накрая можем да имаме този EV с милион мили пробег. Батериите могат да се подобрят само ако могат да се тестват. А това е малко сложна задача в днешния свят. Следователно ключът към отключването на батерия от милион мили е чрез симулация. А бързината и ефективността на симулациите се основават на стабилността на базовия изчислителен капацитет. Направете този капацитет 158 милиона пъти по-голям и клетъчната симулация ще се случи 158 милиона пъти по-бързо.
Икономическите възможности тук са наистина безкрайни.
Решаване на днешните проблеми
Един от проблемите с нововъзникващите технологични пробиви, е, че те обикновено са фокусирани върху решаването на утрешните проблеми. Хората се нуждаят от инструменти за решаване на днешните проблеми.
Но квантовите компютри нямат този фокус. Вместо това, те могат да се окажат от решаващо значение за решаването на днешните проблеми.
Нека преразгледаме създаването на електомобил с милион мили капацитет.
Намираме се в глобална енергийна криза, определена от покачващите се цени на петрола. В резултат на това мнозина плащат по 5 долара на галон за бензин. Това е нереално. И това наранява всички.
Разбира се, крайната „корекция“ е за всички да купуват електрически превозни средства, коментира Ланго. Но днес електромобилите са технологично ограничени. Средно те достигат максимум на около 250 мили (402,3 км) пробег. И те също са доста скъпи.
Квантовите компютри могат да променят това. Това може да позволи създаването на електромобил с милион мили пробег доста скоро. И чрез симулация на материалите и моделиране на оптимизацията на батериите, това също би намалило драстично разходите за производство на електромобили.
С други думи, с помощта на квантовите изчисления, можем да сме само на години от електромобилите на стойност 15 000 долара, които могат да изминат до 1000 мили с едно зареждане.
Наистина производители на автомобили като Hyundai (HYMTF) и Volkswagen (VWAGY) вече използват квантови компютри, за да правят високоефективни електромобили от следващо поколение с ниска цена. Това са EV, които всъщност карат толкова далеч, колкото бензиновата ви кола – и струват по-малко от нея.
И това са превозните средства, които ще променят света, а не днешните автомобили за 70 000 долара или 100 000 долара. Електромобилите, които ще променят света, ще изминат над 1000 мили и ще струват по-малко от 15 000 долара.
Квантовите изчисления са ключът към създаването на тези електрически превозни средства.
Уви: квантовите изчисления не са научно-фантастичен проект, който ще помогне на света след 10 години, повтаря анализаторът. Това е революционна технология, която може да помогне за решаването на световните проблеми днес.
И най-уместното приложение? Електрически превозни средства.
Последни думи
Квантовите изчисления са най-подценяваният, най-трансформационният технологичен пробив след Интернет.
В действителност, те могат да бъдат по-големи от интернет. Както г-н Израел каза, това могат да са по-големи от откриването на самия огън.
Първото осезаемо, добавящо стойност приложение на квантовата изчислителна технология – електрическите превозни средства.
Според Ланго и екипа му, които истински вярват, че квантовите изчисления значително ще ускорят революцията на електромобилите, през следващите няколко години това ще помогне за разработването на нови EV, които ще продължават вечно и ще струват почти нищо.
Забравете за Tesla. Фокусирайте се върху следващата вълна от производители на електрически превозни средства, които ще направят тези квантови автомобили.
Вярвате или не, една от тези компании е Apple (AAPL).
Най-голямата компания в света се готви да пусне електрически автомобил съвсем скоро. Като се има предвид опитът ѝ в създаването на хитови хардуерни продукти, споре тях, електромобилът на Apple ще ни поведе към електрическо бъдеще.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Битката за бъдещето на метавслената се нажежава през следващата година
Акции на квантовите компютри, които да закупите за енергия от следващо поколение
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.43% |
USDJPY | 155.47 | ▲0.12% |
GBPUSD | 1.23 | ▼0.46% |
USDCHF | 0.91 | ▲0.35% |
USDCAD | 1.44 | ▲0.99% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 874.10 | ▼0.19% |
S&P 500 | 6 060.96 | ▼0.12% |
Nasdaq 100 | 21 715.90 | ▼0.08% |
DAX 30 | 21 113.00 | ▼0.14% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 104 355.00 | ▲2.24% |
Ethereum | 3 303.69 | ▲0.75% |
Ripple | 3.13 | ▲1.03% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 75.16 | ▼1.58% |
Петрол - брент | 77.76 | ▼1.34% |
Злато | 2 725.60 | ▲0.56% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 548.50 | ▲1.89% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.86 | ▼0.08% |
Germany Bund 10 Year | 131.90 | ▲0.12% |
UK Long Gilt Future | 92.08 | ▲0.55% |