Технологичните акции не са в балон от ерата на dotcom и в крайна сметка трябва да възобновят покачването си. Това каза Джулиан Емануел от Evercore ISI, цитиран от "Блумбърг".
„Това не е като 2000 г.“, каза главният капиталов и количествен стратег на Evercore ISI. „През последните 10 години стигнахме до този момент, когато възвръщаемостта се движеше от шепа акции“, каза той, посочвайки така наречените акции на FAANG - компанията майка на Facebook, Meta Platforms Inc., Amazon.com Inc., Apple Inc., Netflix Inc. и Google на Alphabet Inc., които в един момент съставляваха една четвърт от тежестта на бенчмарка S&P 500 Index.
Той очаква акциите на технологичните компании да се търгуват настрани, докато печалбите достигнат оценките и групата поеме още един крак нагоре, познат модел за акциите на FAANG. „В дългосрочен план това все още са светски производители, те просто няма да подкрепят пазара до степента, в която са го направили.“
След най-вече разочароващите печалби и насоки за третото тримесечие, големите технологични компании бяха хванати в разпродажба, която унищожи стойност от 370 долара милиарда. Секторът продължава да тежи тежко на по-широкия пазар, във вторник S&P 500 завърши сесията с 0,4% по-ниско ниво с Amazon, Apple и Microsoft с най-голямо забавяне на бенчмарка.
Кризата в мегакапитализациите на технологичните акции разбуни доверието на инвеститорите в момент, когато доходността на облигациите спада и Федералният резерв продължава с най-агресивната си кампания за затягане от десетилетия. Секторът, който беше популярно място за инвестиране на трейдърите по време на пандемията, беше сред най-големите изоставащи през тази година, тъй като покачващите се лихви ограничават растежа.
Емануел очаква по-голяма нестабилност за по-широкия пазар, тъй като инвеститорите очакват председателя на Фед Джеръм Пауъл да предложи повече указания за насоките на политиката на централната банка в края на двудневното заседание на Федералния комитет за отворен пазар в сряда. Търговците до голяма степен очакват увеличение на лихвения процент със 75 базисни пункта и също търсят сигнали за по-бавно темпо при по-нататъшни увеличения.
„Следващите седмица или две може да са много напрегнати“, каза Емануел. „Знаем, че Федералният резерв е на път да смени. Не искам да го наричам „пауза“ или каквото и да било. Но знаем, че траекторията ще се промени и пазарът се чувства комфортно с това.“
"Подобно на сезона на печалбите през юли, инвеститорите знаят, че оценките трябва да се понижат. Но това нямаше значение за акциите през юли и няма значение сега, защото, честно казано, хората в по-голямата си част са били недостатъчно инвестирани“, каза той.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Доларът умерено поевтинява спрямо еврото, паунда и йената
Нови рекорди за трите водещи щатски индекса