Жестоката година за американските акции наближава своя край, като Уолстрийт не е убеден, че перспективите ще се подобрят в скоро време, пише "Блумбърг".
След като отбелязаха възстановяване от октомври насам поради спекулациите, че Федералният резерв е към края на най-агресивното си повишаване на лихвите от десетилетия, цените на акциите се понижиха през последните две седмици поради подновена загриженост, че по-строгата парична политика ще задуши икономическия растеж през първата половина на следващата година. S&P 500 загуби близо 20% тази година. Чувствителните към лихвените проценти акции с растеж бяха засегнати още по-силно, което доведе до спад на Nasdaq 100 с над 30%.
„Ние сме се насочили към рецесия, но това ще бъде история за две половини през следващата година, едната, която вероятно ще види подобрение на фондовия пазар през втората половина“, каза Сам Стовал, главен инвестиционен стратег в CFRA. Той очаква S&P 500 да тества отново най-ниските си нива през октомври през първата половина на 2023 г., но да завърши следващата година около 4 575, което е почти 19% ръст спрямо затварянето в петък.
Ключовият въпрос, пред който сега е изправен Уолстрийт, е колко близо е Фед до прекратяване на повишаването на лихвените проценти - момент, който исторически е давал двуцифрена възвръщаемост за акциите.
Според Лука Паолини, главен стратег в Pictet Asset Management, по-строгите финансови условия са готови да изместят фокуса на инвеститорите през следващата година от инфлацията към рисковете, породени от забавянето на икономиката. Той е настроен мечи за американските акции през следващите три до шест месеца и наблюдава три ключови фактора, които биха могли да сложат край на мечия пазар: спад в прогнозите за корпоративните печалби, по-стръмна крива на доходност на облигациите и по-ниски оценки на най-чувствителните акции към циклите в икономиката.
„Все още сме в мечи пазар“, каза Паолини. „Пикът в инфлацията е ясен, но очакваме акциите да бъдат слаби през следващата година. Намаляването на инфлацията може да бъде бавно и болезнено - определено не достатъчно силно, за да могат централните банки да преминат от затягане към облекчаване. Ето защо не очакваме намаления на лихвите през следващата година. Много повече се тревожа за растежа, отколкото за инфлацията през 2023 г.“
Въпреки че S&P 500 има поне умерена рецесия на печалбите, по-високите разходи по заеми и постоянната икономическа несигурност вероятно ще потиснат потенциалните печалби на акциите през следващата година, според модела на справедливата стойност на "Блумбърг".
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Доларът умерено поевтинява спрямо еврото, паунда и йената
Нови рекорди за трите водещи щатски индекса