Снимка: iStock
Намирането на най-добрите петролни акции за закупуване не е толкова лесно, колкото беше преди няколко месеца. Цената на суровия петрол се повиши до многогодишен връх от 120 долара за барел малко след като Русия нахлу в Украйна и отново в средата на юни, тъй като търсенето достигна своя пик с летния сезон на шофиране. Цените на петрола обаче стабилно падат през последните месеци, тъй като опасенията нарастват относно перспективите за глобална рецесия и въздействието, което блокировките срещу Ковид-19 в Китай ще имат върху търсенето на енергия, пише InvestorPlace.
Цената на суровия петрол West Texas Intermediate (WTI), стандартът на САЩ, се търгува под 80 долара за барел, след като Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници обявиха, че планират да намалят добива на петрол с до 2 милиона барела на ден, и Европейският съюз наложи ценови таван от 60 долара за барел върху вноса на руски петрол. Към момента суровият петрол се търгува на цена от 77 долара за барел, което е спад от над 90 долара за барел в началото на ноември. Суровият петрол Brent, международният еталон, се движи близо до 83 долара за барел.
Петролните акции, които също се понижиха през лятото, сега се търгуват настрани или се движат надолу заедно с цените на петрола. Това представлява потенциална възможност за покупка за инвеститорите, които искат да яхнат петролните акции по-високо, тъй като се отправяме към новата година.
Независимо от това, геополитическото напрежение, продължаващото облекчаване на китайските блокади и/или икономическото възстановяване могат да повишат цените на петрола през следващата година. Ето седем от най-добрите петролни акции за закупуване за 2023 г.
ExxonMobil (XOM)
ExxonMobil се възползва от повишените цени на енергията през 2022 г. На 28 октомври интегрираната компания за петрол и природен газ отчете рекордна печалба за третото тримесечие на миналата година, което накара анализаторите и инвеститорите да се радват. Базираната в Тексас компания заяви, че е спечелила рекордните 18.7 милиарда долара през 3-то тримесечие, което е със 177% повече от същия период година по-рано. Нейната печалба на акция от 4.45 долара надмина средната прогноза на анализаторите за 3.79 долара, според данните за рафиниране.
Докладът за третото тримесечие беше последен в поредицата от рекордни печалби за най-голямата петролна компания в Америка. По-доброто представяне изпрати ХОМ акциите до 67% през 2022 г. до 105 долара на акция. Ако компанията успее да запази тримесечните си печалби, възходящият импулс на акциите й също трябва да продължи.
Друг голям атрибут на ХОМ акциите е, че това е дивидентен аристократ. По-конкретно, ExxonMobil увеличи изплащането на дивиденти на акционерите в продължение на 39 последователни години. В момента компанията изплаща тримесечен дивидент от 91 цента на акция, а доходността й е 3.3%.
Devon Energy (DVN)
Базираната в Оклахома Сити Devon Energy е добър избор в момента, защото тя не е само водеща петролна компания, но и основен производител на природен газ и течности от природен газ, което я прави диверсифицирана енергийна компания.
САЩ постигнаха споразумение с Европейския съюз по-рано тази година, насочено към намаляване на зависимостта на блока от природен газ от Русия. САЩ се ангажираха да предоставят на Европа най-малко 15 милиарда кубически метра повече втечнен природен газ до края на 2022 г. Целта на сделката е да се отбият европейските страни като Германия и Франция от природния газ, който идва от Русия. Преди това около 40% от енергийните доставки в Европа идваха от Русия.
Акциите на DVN са се повишили с 28% през последните 12 месеца, но в момента са с 25% под 52-седмичния си връх от 79.40 долара. Купете спада преди цената на акциите да се възстанови.
Акциите също плащат чудовищен дивидент, който в момента дава 8.8%, което е добре за тримесечно изплащане от 1.29 долара на акция.
Chevron (CVX)
Има няколко причини инвеститорите да обмислят закупуването на акции на базираната в Калифорния Chevron. Първо, компанията наскоро отчете нетна печалба за третото тримесечие от 11.2 милиарда долара, което е втората най-висока тримесечна печалба в историята.
Второ, докато акциите са се повишили с 45% през последната година до 173 долара, те все още не изглеждат надценени със съотношение цена/печалба от само 9.85 и пазарна капитализация от 335 милиарда долара. И накрая, компанията плаща тримесечен дивидент от 1.42 долара на акция при атрактивна доходност от 3.2%.
Нетната печалба на Chevron за 3-то тримесечие от 11.2 милиарда долара се равнява на 5.78 долара на акция, което е почти двойно повече от 6.1 милиарда долара, постигнати през същото тримесечие на 2021 г., и изпреварва средната оценка на анализаторите на Уолстрийт за 4.86 долара.
Големите печалби накараха анализаторите от Уолстрийт да преразгледат своите прогнози и рейтинги за CVX акциите през цялата година. Например, Credit Suisse (CS) поддържа рейтинг „превъзхождащи“ на акциите и ценова цел от 202 долара.
Chevron също увеличи обратното изкупуване на акции тази година, като ги повиши до 15 милиарда долара.
Occidental Petroleum (OXY)
През последната година, базираната в Хюстън Occidental Petroleum получи много внимание като новата любима акция на известния инвеститор Уорън Бъфет. Безмилостен ловец на сделки, Бъфет казва, че винаги търси силни бизнеси и подценени акции и когато намери правилната комбинация, купува акции с цел.
Бъфет изглежда харесва това, което вижда от OXY акциите. Оракулът от Омаха купува акции на американската петролна компания от миналата пролет. Общата му инвестиция сега възлиза на 188.4 милиона акции, или 20.2% от компанията, на стойност 11.3 милиарда долара.
Бъфет без съмнение харесва, че OXY акциите почти се удвоиха през 2022 г., което ги прави една от най-добре представящите се акции в S&P 500. Той също така със сигурност харесва ниското съотношение Р/Е на Occidental Petroleum от 5.3.
Въпреки че тримесечният дивидент носи оскъдни 0.83%, Бъфет вероятно харесва, че Occidental реинвестира печалбите си в своя бизнес по същия начин, както го прави неговата холдингова компания Berkshire Hathaway (BRK-A, BRK-B). (Компанията на Бъфет не изплаща дивиденти на своите акционери).
Също като Berkshire , Occidental Petroleum използва печалбите си, за да изкупи обратно собствените си акции, тъй като обяви програма за обратно изкупуване на акции на стойност 3 милиарда долара.
British Petroleum (BP)
British Petroleum е друг производител на петрол, чиито акции изглеждат много привлекателни в момента. Акциите на компанията са се повишили с 25% през последната година и се търгуват на цена от 34 долара. Акциите имат дивидентна доходност от 4% и ултра-ниско съотношение Р/Е от 5.4.
Базирана в Лондон BP е една от енергийните „супер-големи компании“ с годишни приходи от над 200 милиарда долара, 60 000 служители и пазарна капитализация от 102 милиарда долара.
ВР увеличи тримесечния си дивидент до 36 цента на акция след изключителните си печалби. Компанията обяви, че нетната й печалба за 3-то тримесечие тази година се е увеличила повече от два пъти спрямо година по-рано до 8.2 милиарда долара.
В допълнение към увеличаването на дивидента си, ВР изкупува обратно акции с отмъщение, като наскоро обяви, че увеличава обратното изкупуване на акции с 2.5 милиарда долара, за да възнагради акционерите.
Suncor Energy (SU)
Канадската компания Suncor Energy привлече активиста инвеститор Elliott Management, който взе дял в петролния производител през 2022 г. и незабавно призова за промени в компанията. За да успокои Elliott Management, който се управлява от титана на хедж фондовете Пол Сингър, Suncor обяви през юли, че ще разшири своя борд на директорите и ще предприеме стратегически преглед на своя бизнес на дребно, който включва 1500 бензиностанции в цяла Канада, с оглед на продажба частта от бизнеса му, която се оценява на около 11 милиарда канадски долара (8.05 милиарда щатски долара).
През юли Suncor Energy уволни тогавашния главен изпълнителен директор Марк Литъл, който беше заменен временно от изпълнителния вицепрезидент за операциите надолу по веригата Крис Смит. Напускането на Марк Литъл дойде, след като Elliott Management изрази опасения относно безопасността и оперативните проблеми в Suncor Energy, отбелязвайки, че е имало 12 смъртни случая в петролните обекти на компанията от 2014 г. насам.
По отношение на акциите цената на книжата на Suncor Energy се е повишила със 17% през последните 12 месеца и в момента се търгува на 30 долара за акция. Тя има икономично съотношение Р/Е от 7.5 и солиден дивидент, който дава 4.8%, или 38 цента на акция на тримесечие.
Marathon Oil (MRO)
Една наистина диверсифицирана енергийна компания, която се занимава с природен газ, както и с петролни продукти, Marathon Oil е пряк потомък на Standard Oil Company на Джон Д. Рокфелер. Базираната в Хюстън Marathon Oil е една от водещите американски енергийни компании.
Цената на акциите й се повиши с 50% до 25 долара през последната година, тъй като цената на суровия петрол се покачи. В допълнение към поскъпването на акциите, други причини да се харесват акциите на компанията включват 1.42% дивидентна доходност, програма за обратно изкупуване на акции на стойност 3 милиарда долара и ниското съотношение Р/Е от 4.88. Освен това анализаторите на Уолстрийт прогнозират, че печалбата на компанията са се увеличили повече от три пъти през 2022 г.
Последните печалби на Marathon Oil със сигурност не разочароваха. Компанията обяви нетен доход на 3-то тримесечие от 832 милиона долара, или 1.24 долара на акция, което е със 168% повече от 310 милиона долара, или 39 цента на акция година по-рано. Средната прогноза на анализаторите призова за печалба от 1.19 долара на акция, според данните на Refinitiv.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Какво ново на технологичното изложение CES?
Пет дългосрочни акции, които да включите в списъка си за покупки през 2023 г.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.45% |
USDJPY | 154.77 | ▲0.43% |
GBPUSD | 1.25 | ▼0.40% |
USDCHF | 0.89 | ▲0.86% |
USDCAD | 1.40 | ▼0.02% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 407.80 | ▲1.01% |
S&P 500 | 5 989.70 | ▲0.43% |
Nasdaq 100 | 20 854.60 | ▲0.38% |
DAX 30 | 19 402.50 | ▲0.89% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 98 648.10 | ▼0.35% |
Ethereum | 3 349.67 | ▲0.56% |
Ripple | 1.51 | ▲2.55% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 71.16 | ▲1.50% |
Петрол - брент | 74.56 | ▲0.95% |
Злато | 2 716.15 | ▲1.78% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 544.50 | ▼0.70% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 109.66 | ▲0.11% |
Germany Bund 10 Year | 134.56 | ▲0.59% |
UK Long Gilt Future | 94.52 | ▲0.45% |