След бурната 2022 г., крипто инвеститорите се опитват да разберат кога може да бъде следващият пик на биткойна, пише CNBC.
Миналата седмица на крипто конференция в Сейнт Мориц, Швейцария, CNBC разговаря с хора от индустрията, които описаха 2023 г. като година на предпазливост. Биткойн се очаква да бъде чувствителен към макроикономическата ситуация, като повишаване на лихвените проценти, и да продължи да бъде нестабилен.
Експертите обаче гледат с оптимизъм към следващата година. През 2022 г. целият пазар на криптовалути загуби около 1,4 трилиона долара в стойност, като индустрията беше изправена пред проблеми с ликвидността и фалити, допълнени от срива на борсата FTX. Заразата се разпространи в индустрията.
Въпреки че биткойнът отбеляза малък скок в началото на годината, в съответствие с рисковите активи като акции, експертите казват, че биткойнът е малко вероятно да тества отново историческия си връх от малко под 69 000 долара, но може да е достигнал дъното.
„Мисля, че има малко повече недостатъци, но не мисля, че ще бъдат много“, каза Бил Тай, рисков капиталист и крипто ветеран. „Има шанс биткойнът да е достигнал дъното тук“, добавяйки, че може да падне до 12 000 долара, преди да скочи обратно нагоре.
Мелтем Демирърс, главен стратегически директор в CoinShares, каза, че биткойнът вероятно ще бъде обвързан с диапазон на търговия в долния край между 15 000 и 20 000 долара и в горния край между 25 000 и 30 000 долара. Тя каза, че голяма част от „принудителните продажби“, които се случиха през 2022 г. в резултат на сривове на пазара, вече са приключили, но няма много нови пари, които влизат в биткойн.
„Не мисля, че остават много принудителни продажби, което е оптимистично“, каза Демирърс. „Но отново смятам, че възходът е доста ограничен, защото също така не виждаме много нови притоци.”
Инвеститорите следят и макроикономическата ситуация. Доказано е, че биткойнът е тясно свързан с рискови активи като акции, и по-специално с технологичния Nasdaq. Тези активи се влияят от промените в лихвените проценти от Федералния резерв и други макроикономически движения. Миналата година Фед предприе агресивно повишаване на лихвените проценти, за да се опита да укроти инфлацията, която навреди на рисковите активи заедно с биткойна. Инсайдери от индустрията казаха, че промяна в макроситуацията може да помогне на биткойна.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Близо ли е цената на биткойна до по-голяма корекция?
Биткойн на стойност почти 1 милиард долара е в движение