Снимка: iStock
Инвеститорите, които търсят евтини литиеви акции, вероятно разбират огромния потенциал за растеж, който секторът предлага. Бързият растеж на електрическите превозни средства стимулира скорото нарастване на търсенето на литий – химичен елемент, който е ключов компонент в батериите за електромобили. Накратко, няма EV революция без литий, обобщава InvestorPlace.
Тъй като търсенето значително изпреварва предлагането, цените на лития се покачиха през последните няколко години. Въпреки че е възможно цените да се свият тази година, водени от забавяне на китайския пазар, анализаторите очакват голямото търсене да продължи да подкрепя цените.
„Въпреки че е възможно известно нормализиране на настоящите високи спот цени, от страна на договора, ние вярваме, че пазарът ще остане стегнат през 2023 г., с недостатъчно предлагане,“ каза наскоро главният изпълнителен директор на Vulcan Energy Resources (VULNF) Франсис Ведин пред S&P Global Commodity Insights.
Може би една от най-известните литиеви игри е Albemarle (ALB). Акциите на компанията за специални химикали скочиха с 584% от март 2020 г. от под 50 долара до най-високото ниво от 334.55 долара през ноември. В момента обаче акциите са с 28% под този връх. Този спад идва на фона на отдръпването на цените на лития от най-високите им стойности за всички времена и опасенията за това как колебливата икономика може да повлияе на продажбите на електромобили, особено в Китай, най-големият пазар на електромобили в света.
И все пак, за инвеститорите, които са готови да играят дългата игра, има редица евтини акции на литий, които трябва да се вземат предвид. Трябва само да се има предвид, че имената по-долу носят много риск, особено тези, които попадат в категорията на стотинките. Но за тези, които не се страхуват да спекулират, тези имена могат да донесат експлозивни печалби.
Snow Lake Resources (LITM)
Snow Lake Resources е компания за проучване на минерали със седалище в Уинипег, Канада. След неотдавнашно придобиване компанията притежава правата върху 59 587 акра земя, от които само 1% са проучени. Snow Lake Resources този 1% е доказал, че съдържа 11.1 милиона метрични тона литий.
Започвайки през 2025 г., Snow Lake очаква да произвежда 160 000 тона 6% литиев сподумен годишно за период от 10 години, или достатъчно за производството на около 5 милиона батерии за електромобили.
Въпреки че потенциалът й е ясен, Snow Lake Resources е фирма за предварителни приходи и може да остане такава за известно време. За разлика от повечето евтини акции на литий в днешния списък, обаче, тя има предимството да е ценна книга, листната в Nasdaq. Nasdaq е централизирана мрежа, докато акциите на извънборсовия пазар, изброени тук, разчитат на брокерско-дилърски мрежи, които не са класифицирани като фондови борси. Освен това, относителната близост на компанията до веригите за доставка на автомобили в Северна Америка трябва да бъде положителна.
Само един анализатор покрива акциите, но те имат едногодишна целева цена от 15 долара. Това би представлявало увеличение с близо 500% от сегашните нива.
Tearlach Resources (TELHF)
Базираната във Ванкувър Tearlach Resources е проучвателна компания, която разширява своя литиев отпечатък. Само тази седмица компанията заяви, че ще придобие още два проекта за добив на литий в Канада, с което общият брой на канадските проекти ще достигне пет.
Компанията е събрала водещи световни експерти по литий, за да открият това, което нарича „супер литий“, или висококачествения литий, необходим за производството на батерии. Въпросният мениджърски екип включва Пол Чоу, съосновател и бивш главен изпълнителен директор на Rock Tech Lithium (RCKTF), и Линдзи Ботомър, която беше част от екипа, открил една от най-големите медно-златни мини в света.
Някои скорошни събития в обширни бял север може да предвещават добро за Tearlach. Първо, носи се слух, че Tesla (TSLA) обмисля Канада като потенциално място за следващата си гигафабрика като част от стратегията си да произвежда 20 милиона електромобила годишно до края на десетилетието. За да постигне тази цел, Tesla ще се нуждае от много висококачествен литий, който Tearlach може да осигури.
Освен това през ноември беше съобщено, че американската армия обмисля финансиране на канадски минни проекти като начин да намали зависимостта от Китай за критични минерали като литий.
Като друга компания за предварителни приходи и пени акции, те носят много риск. Въпреки това, като се има предвид ниската им цена, инвеститорите могат да почувстват, че потенциалният възход в Tearlach далеч надхвърля риска от заемане на малка позиция тук.
Ganfeng Lithium Group (GNENF)
Базираната в Китай Ganfeng Lithium Group „покрива широка част от веригата за доставка на литиеви батерии, от разработването на литиеви ресурси, рафинирането и преработката до производството на батерии до рециклирането на батерии“, според компанията.
Както вече стана дума, Китай е най-големият пазар на електрически превозни средства в света. Делът на Китай в глобалните продажби на електромобили се очаква да надхвърли 60% през 2022 г. спрямо 48% през 2021 г.
Ganfeng е позиционирана да се превърне в глобална електроцентрала в индустрията. Компанията вече се смята за най-големият производител на литиеви метали в Китай и третият по големина в света. До 2030 г. Ganfeng планира да произвежда най-малко 600 000 тона еквивалент на литиев карбонат годишно, увеличавайки капацитета си с пет пъти над нивата от 2021 г.
Акциите изпитват затруднения, откакто през август 2021 г. достигнаха ниво над 22 долара за акция, тъй като инвеститорите станаха подозрителни към китайските акции на фона на повишеното напрежение и регулаторната несигурност. Днес акциите се търгуват около 8 долара.
Въпреки това анализаторите остават бичи настроени към GNENF. От 13-те, които я покриват, 11 я оценяват като „покупка“ или „ наднормено тегло“, с една оценка „задържане“ и само една оценка „продажба“. Средната им ценова цел е 88.16 долара. За инвеститорите, които са готови да приемат риска, свързан с GNENF, преместването до това ниво би означавало възвръщаемост от 995%, или почти 10-кратна възвръщаемост.
Pilbara Minerals (PILBF)
Разположена в района на Пилбара в Западна Австралия, Pilbara Minerals нарича себе си литиева чиста игра, „притежаваща 100% от най-голямата в света независима литиева операция за твърди скали“. В момента компанията наблюдава два напълно работещи проекта и се стреми да се разшири, отчасти чрез съвместно предприятие с POSCO Holdings (PKX) от Южна Корея. Също така има дългосрочна сделка с Ganfeng Lithium.
Pilbara Minerals преживяха бърз растеж на приходите и печалбата през фискалната 2022 г. и завършиха годината със силен паричен баланс от 874.2 милиона долара. Както отбелязва компанията в годишния си отчет за фискалната 2022 г., това се дължи на „силното производство и ценообразуване, подкрепено от нарастващото глобално търсене на литий, основно водено от транспортния сектор и електрификацията на превозните средства“.
Освен това, както посочва колумнист на Seeking Alpha, само през първото тримесечие на фискалната 2023 г. продажбите на компанията почти надминаха тези за цялата финансова 2022 г. А паричната позиция на компанията нарасна до близо 1.4 милиарда долара.
През последните шест месеца акциите се повишиха с повече от 40%. Добрата новина е, че анализаторите виждат продължаващо повишение през следващите 12 месеца, със средна целева цена от 3.60 долара. Това предполага повишение с 29% спрямо сегашните нива, докато дългосрочните инвеститори могат да видят много по-големи ползи, тъй като търсенето на литий продължава да се увеличава.
Mineral Resources (MALRF)
Mineral Resources е втората от евтините акции на литий с операции в Западна Австралия. Вместо чиста игра на литий, компанията е диверсифицирана в желязна руда и добив на литий, както и възобновяема и невъзобновяема енергия. Заедно със своите дъщерни дружества, Mineral Resources предлага „добив до пристанище и логистични услуги за добив – включително проучване, планиране, проектиране и строителство на мини, изграждане и експлоатация на съоръжения за обработка на минерали, транспорт на стоки и маркетингови услуги“.
Литиевият сегмент на минералните ресурси е 50/50 съвместно предприятие с Ganfeng Lithium. Вероятно забелязвате, че Ganfeng Lithium, в допълнение към собствените си операции, инвестира сериозно в сектора. Успехът и мащабът на Ganfeng трябва да уверят инвеститорите, че Mineral Resources също е разумна инвестиция.
Двете фирми работят за увеличаване на производството в Mount Marion в Австралия. През април те казаха, че планират да увеличат годишното производство на смесен сподуменов концентрат от 450 000 тона на 600 000 тона, в допълнение към планираните подобрения, които ще увеличат капацитета до 900 000 тона годишно в началото на 2023 г.
MALRF осигури солидна възвръщаемост за инвеститорите, с 32% повече през последните 12 месеца и 258% през последните пет години. От 16-те анализатори, отразяващи акциите, 13 ги оценяват като „купува“ или „с наднормено тегло“, трима – „задържане“ и нито един на „продава“. Средната им ценова цел от 97.61 долара представлява ръст от 63%.
Noram Lithium (NRVTF)
Последна в днешния списък с евтини литиеви акции е канадската компания за проучване и развитие Noram Lithium, която работи за пускането на Zeus Lithium Project в производство в Невада. Този актив е стратегически разположен до минните операции на Silver Peak на Albemarle, най-големият производител на литий в света, и гигафабриката на Tesla в Невада.
Сред акцентите си през 2022 г., Noram Lithium заяви, че е осигурила 14 милиона долара стратегическо финансиране, което ще я запази напълно финансирана до края на тази година. В допълнение към силната парична позиция, компанията е без дълг. Освен това тя може да получи финансиране от правителството на САЩ, което се стреми да увеличи вътрешното производство на литий.
С цена на акциите по-малко от 50 цента и никакви приходи, Noram Lithium очевидно е спекулативна инвестиция. Въпреки това, ако акциите успеят да достигнат целевата цена от 2.01 долара, инвеститорите могат да видят възвръщаемост от 337% от настоящите нива.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Акции на изкуствения интелект, на които Кати Ууд все още залага
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.45% |
USDJPY | 154.77 | ▲0.43% |
GBPUSD | 1.25 | ▼0.40% |
USDCHF | 0.89 | ▲0.86% |
USDCAD | 1.40 | ▼0.02% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 407.80 | ▲1.01% |
S&P 500 | 5 989.70 | ▲0.43% |
Nasdaq 100 | 20 854.60 | ▲0.38% |
DAX 30 | 19 402.50 | ▲0.89% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 98 992.90 | ▲0.52% |
Ethereum | 3 325.22 | ▼1.05% |
Ripple | 1.46 | ▲17.73% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 71.16 | ▲1.50% |
Петрол - брент | 74.56 | ▲0.95% |
Злато | 2 716.15 | ▲1.78% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 544.50 | ▼0.70% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 109.66 | ▲0.11% |
Germany Bund 10 Year | 134.56 | ▲0.59% |
UK Long Gilt Future | 94.52 | ▲0.45% |