Снимка: iStock
Свръхпотреблението около меме акциите е намаляло наскоро. И все пак, с около 13.5 милиона членове, форумът на Reddit r/wallstreetbets със сигурност е сила, с която трябва да се съобразявате на пазара на акции. И докато много нискокачествени акции са трендове на платформата, най-добрите акции са пазарните стожери, които биха могли да получат тласък от засиления интерес на търговците на дребно, пише анализатор от InvestorPlace.
Така че, независимо дали сте запален инвеститор или просто искате да потопите пръстите си в борсовата търговия, това може да е идеалното място да започнете.
Nio (NIO)
Nio е водеща сила в китайското пространство за електрически превозни средства, най-големият пазар на електромобили в света. Компанията приключи 2022 г., като съобщи за доставки през декември на 15 815 превозни средства, което е с 51% повече на годишна база до нов месечен рекорд. За цялата 2022 г. доставките на автомобили са нараснали с 34% до 122 486.
Този растеж е особено впечатляващ, като се имат предвид предизвикателствата, пред които компанията се изправи миналата година, включително проблемите с веригата за доставки и блокирането на Ковид-19 в Китай. Но с облекчаването на политиката на Ковид-19, Nio изглежда поставя тези въпроси на заден план.
Акциите се сринаха през 2022 г., като NIO паднаха с 69%, тъй като инвеститорите изоставиха акциите за растеж. Въпреки това, NIO са скочили с 13.5% от началото на годината на по-широка пазарна сила. Дали търговията с риск наистина се е върнала, остава да се види, тъй като пазарът продължава да се сблъсква с множество насрещни ветрове. И все пак, тъй като Федералният резерв вероятно ще спре да повишава лихвените проценти по-късно тази година, NIO могат да преживеят рали.
Walt Disney (DIS)
Акциите на развлекателната компания Walt Disney изпитват силни затруднения, откакто през март 2021 г. излязоха над 200 долара на акция. Те бяха изтеглени надолу отчасти от по-широкия мечи пазар и опасенията, свързани с инфлацията и потенциалното въздействие на глобалната рецесия върху пътуванията и бизнеса с тематични паркове. Въпреки това, нарастващите разходи за стрийминг, големите фискални приходи от Q4 и политическите спорове около бившия главен изпълнителен директор Боб Чапек изиграха голяма роля.
Акциите са с близо 50% под най-високото си ниво за всички времена, което представлява чудесна възможност за инвеститорите да вземат акции с отстъпка. Това е така, защото DIS са възнаградили дългосрочно акционерите си. Дори като се вземе предвид неотдавнашният спад, акциите са нараснали с 354% през последните 20 години, в сравнение с 268% възвръщаемост за S&P 500. Акциите също така с лекота надминаха по-широкия пазар досега през 2023 г., повишавайки се с 19% спрямо 1.5% печалба за индекса.
Завръщането на DIS вероятно ще продължи и през 2023 г. по две основни причини. Първата е завръщането на бившия главен изпълнителен директор Боб Айгър. Приветстван като един от най-добрите изпълнителни директори на това хилядолетие, той ръководи множество успешни придобивки като Pixar и Marvel. Под ръководството на Айгър има голям потенциал за дългосрочен растеж и повишена възвращаемост за акционерите.
Втората причина е, че ръководството заяви, че стрийминг услугата Disney+ е ударила „пикови загуби“ от 1.5 милиарда долара през последното отчетено тримесечие. В бъдеще загубите трябва да се стесняват, тъй като Disney дава приоритет на доходите пред растежа. Заслужава да се отбележи, че Disneyзавърши тримесечието с общо 235.7 милиона абонати в платформите си, включително Hulu и ESPN+, изпреварвайки Netflix (NFLX) с 223.09 милиона глобални абонати.
Visa (V)
Visa е изминала дълъг път от пускането на първата си кредитна карта през 1958 г. Днес тя доминира в бизнеса с кредитни карти с близо 4 милиарда карти в обращение и обработва 14 трилиона долара плащания за 12-месечния период, който приключи на 30 юни.
Непрекъснатите иновации на компанията в сектора на финансовите услуги я превърнаха в лидер в областта на цифровите плащания. Според McKinsey & Company проникването на дигиталните плащания достигна 89% в Съединените щати миналата година. Освен това се очаква глобалното пространство за цифрови плащания да нараства със сложен годишен темп от 20.5% до 2030 г.
Като е в крак с нововъзникващите технологии, Visa е позиционирана така, че да създава нови преживявания на клиентите, които могат да доведат до по-голямо удобство и подобрена сигурност. Освен това, нетният марж на печалбата на компанията е над 50%, което я поставя в отлична позиция да остане печеливша въпреки икономическите насрещни ветрове.
V акциите са надминали по-широкия пазар през последната година, като са се повишили с близо 9% спрямо 11% загуба за S&P 500. Като цяло е ясно, че Visa е лидер в индустрията със светло бъдеще.
Gartner (IT)
Gartner е пазарен лидер в предоставянето на изследвания и прозрения за технологичния сектор. Нейното широко портфолио обхваща облачни изчисления, корпоративни приложения и други нововъзникващи тенденции.
С фирми от всякакъв мащаб, които се обръщат към дигиталната трансформация, Gartner е готова да се възползва от предоставянето на иновативни услуги. Нейният бизнес модел, базиран на абонамент, успешно засили приходите и потребителската си база тримесечие след тримесечие. Компанията надмина прогнозите на анализаторите за приходите с голяма разлика през всяко от последните четири тримесечия, а приходите нараснаха с двуцифрени проценти.
Според Gartner световните ИТ разходи се очаква да нараснат с 5.1% тази година до 4.6 трилиона долара, като търсенето остава силно въпреки продължаващата икономическа несигурност.
„Разходите за ИТ на предприятията са устойчиви на рецесия, тъй като главните и финансовите директори, вместо да съкращават ИТ бюджетите, увеличават разходите за цифрови бизнес инициативи“, каза анализаторът на Gartner Джон-Дейвид Лавлок.
През изминалата година акциите се представиха добре, като се повишиха с 21%. Фирмата и нейните акции трябва да продължат да се възползват от ускоряването на цифровата трансформация, тъй като компаниите приемат нови технологии.
Alibaba (BABA)
Акционерите на Alibaba имаха няколко тежки години, откакто акциите достигнаха най-високата си цена през октомври 2020 г., малко под 320 долара. Днес акциите се търгуват за около 120 долара, след като загубиха 62% от стойността си.
През това време основният бизнес на Alibaba за електронна търговия се провали поради забавянето на трансграничния обем, възраждането на коронавируса в Китай и репресиите на китайските регулатори срещу интернет гигантите в страната. Освен това акциите бяха ударени от страховете, че Комисията по ценните книжа и фондовите борси може да извади BABA и други известни китайски фирми, регистрирани на борсата в САЩ, заради неспазване на одитните изисквания на САЩ.
И все пак, приливът изглежда се обръща в полза на Alibaba напоследък. В началото на декември Китай започна да облекчава ограниченията на Ковид-19. Това беше последвано по-късно през месеца от новината, че Съветът за надзор на счетоводството на публичните компании в САЩ е получил пълен достъп да инспектира китайски компании, включително Alibaba, като по този начин се избягва премахването им от борсата. През януари бе съобщено, че Alibaba и правителството на Ханджоу, градът, в който е седалището на компанията, са подписали споразумение за сътрудничество на фона на това, което изглежда подобрява отношенията между китайските служители и технологичните компании в страната.
BABA акциите са се повишили с 36% до момента през 2023 г. на фона на подновения оптимизъм на инвеститорите. И все пак тя остава доста под най-високото си ниво за всички времена и може да представлява привлекателна входна точка за дългосрочни инвеститори, които нямат нищо против допълнителната волатилност, която идва със сектора.
Medical Properties Trust (MPW)
Medical Properties Trust е инвестиционен тръст за недвижими имоти в здравеопазването с портфолио от 434 обекта в 10 страни на стойност 21.1 милиарда долара, което го прави един от най-големите частни собственици на болници в света. Средната продължителност на договора за наем е 17.6 години.
Това е малко противоречива игра, тъй като инвестицията е по-ниска от по-широкия пазар в повечето времеви периоди.
И все пак, както отбелязва SeekingAlpha, ръководството „предприема стъпки за намаляване на риска за компанията“. Това включва продажба на някои от имотите и одобряване на програма за обратно изкупуване на акции на стойност до 500 милиона долара. SeekingAlpha също посочва, че дивидентът на REIT-а се увеличава и „изглежда добре покрит от AFFO на компанията (коригирани средства от операции), които нарастват на годишна база“.
В момента Medical Properties Trust изплаща тримесечен дивидент от 29 цента на акция при прогнозна годишна доходност от 8.5%.
Акциите се насочват към силен старт през 2023 г., повишавайки се с повече от 23%. И все пак, акциите се търгуват с форуърдно съотношение Р/Е по-малко от 8, добавяйки към дългосрочния си бичи случай.
Oracle (ORCL)
Софтуерният гигант Oracle се представи много по-добре от по-голямата част от технологичния сектор миналата година, намалявайки само с 6%. И стартира през 2023 г. с над 7% аванс.
Компанията публикува последните си тримесечни резултати в средата на декември. Както приходите, така и печалбите надхвърлиха прогнозите на анализаторите. Въпреки трудната макроикономическа среда, Oracle все още успява да увеличи приходите си с 18% на годишна база до 12.3 милиарда долара. Нетната печалба е 1.74 милиарда долара, докато коригираният оперативен марж от 41% е нараснал спрямо 39% през предходното тримесечие. Устойчивостта на Oracle в настоящия икономически климат говори много.
Нещо повече, компанията плаща хубав дивидент, рядкост в технологичния сектор. Дивидентът от 32 цента се превръща в текуща доходност от 1.5%.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.45% |
USDJPY | 154.77 | ▲0.43% |
GBPUSD | 1.25 | ▼0.40% |
USDCHF | 0.89 | ▲0.86% |
USDCAD | 1.40 | ▼0.02% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 407.80 | ▲1.01% |
S&P 500 | 5 989.70 | ▲0.43% |
Nasdaq 100 | 20 854.60 | ▲0.38% |
DAX 30 | 19 402.50 | ▲0.89% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 98 806.10 | ▼0.19% |
Ethereum | 3 480.14 | ▲4.47% |
Ripple | 1.57 | ▲6.90% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 71.16 | ▲1.50% |
Петрол - брент | 74.56 | ▲0.95% |
Злато | 2 716.15 | ▲1.78% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 544.50 | ▼0.70% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 109.66 | ▲0.11% |
Germany Bund 10 Year | 134.56 | ▲0.59% |
UK Long Gilt Future | 94.52 | ▲0.45% |