Снимка: iStock
Има много причини, поради които някой може да обмисли инвестиране в зелени акции. Инвестирането в зелени акции позволява на хората да приведат инвестициите си в съответствие с личните си ценности, тъй като те инвестират в компании, които дават приоритет на ESG (екологични, социални и управленски) фактори. Освен това, компаниите, които дават приоритет на устойчивостта и силните практики за ESG, могат да бъдат по-добре позиционирани за дългосрочен успех и могат да надминат своите колеги с течение на времето.
Така наречените зелени компании, които дават приоритет на ESG факторите, пише InvestorPlace, са проактивни и често предприемат стъпки за намаляване на рисковете, които биха могли да навредят на тяхната репутация или печалба. Така че инвестициите в зелени акции могат в крайна сметка да намалят експозицията на инвеститорите към определени видове риск. Инвестирането по този начин може да бъде начин хората да използват инвестициите си, за да окажат положително въздействие върху света, като подкрепят компании, които работят за решаване на екологични и социални проблеми.
Ето седем от най-добрите зелени акции за покупка в момента.
Ormat Technologies (ORA)
Ormat Technologies е компания за възобновяема енергия, която е специализирана в геотермални и възстановени енергийни електроцентрали. Компанията произвежда електроенергия от възобновяеми източници, с портфолио от активи, което включва геотермални и възстановени електроцентрали, разположени в САЩ, Кения, Гватемала, Гваделупа и Индонезия. Ormat проектира, разработва, изгражда и управлява тези най-съвременни растения.
Компанията получава приходи както от геотермални, така и от слънчеви източници, генерирайки впечатляващи резултати по отношение на растежа от тези два сегмента. Ще видим как Ormat напредва на фронта на растежа, когато компанията обяви пълните си приходи за финансовата 2022 година на 22 февруари.
Предстоящият доклад на компанията вероятно ще бъде силен. Това е така, защото Ormat представи много силни числа през първите три тримесечия на годината. Приходите нарастват с 12%, като нетният доход и печалбата на акция нарастват съответно с 10.7% и 10.4% през същия период.
Компанията очаква американските и индонезийските пазари да се представят особено силно през четвъртото тримесечие. Проектът Bottleneck на Ormat в Калифорния е най-големият проект за съхранение на енергия в момента в процес на изграждане и трябва да бъде завършен през 2023 г., като приходите се очакват в началото на 2024 г.
Atlantica Sustainable Infrastructure (AY)
Atlantica Sustainable Infrastructure е глобална инфраструктурна компания, която инвестира във възобновяеми енергийни източници, енергийна ефективност и активи на водната инфраструктура. Диверсифицираното портфолио от активи на фирмата в Северна Америка, Европа, Близкия изток и Южна Америка предоставя на инвеститорите експозиция към набор от устойчиви инфраструктурни активи и технологии, включително слънчева, вятърна и съхранение на енергия.
Активите на Atlantica Sustainable Infrastructure обикновено се отличават с договорени приходи, което придава надеждност на акциите.
Това означава, че приходите на компанията са намалели през 3-то тримесечие и през първите девет месеца на 2022 г. Но приходите от Северна и Южна Америка, заедно с приходите в двата региона, се увеличиха. Компанията работи през 2022 г. за намаляване на дълга, като същевременно увеличава ликвидността си.
Най-силният аргумент в полза на акциите е свързан с повишението на цената им. Акциите на компанията имат средна целева цена от 33.67 долара. Това е близо 30% над текущата цена и изключва дивидента, който дава 6.8%. Като цяло може разумно да се очаква AY акциите да поскъпнат с повече от една трета от стойността си.
NuScale Power (SMR)
NuScale Power е водещ разработчик на модерна технология за малки модулни ядрени реактори. С фокус върху проектирането и пускането на пазара на своите малки модулни реактори, NuScale е позиционирана да играе важна роля в глобалния преход към по-чисти и по-устойчиви енергийни източници. Технологията на компанията е проектирана да бъде мащабируема, гъвкава и безопасна, предлагайки на комуналните услуги и правителствата решение за техните енергийни нужди, което е както икономически, така и екологично устойчиво.
Енергийният модул на компанията е реактор с вода под налягане, който може да генерира 77 мегавата електроенергия. Този реактор е мащабируем и формира основата на модулните ядрени централи, които могат да бъдат конфигурирани според нуждите на клиентите.
NuScale е наистина перспективна компания в смисъл, че приходите й са малки, но подкрепата за ядрената енергия продължава да расте. През третото тримесечие NuScale отбеляза, че напредва към осигуряването на втория си ангажиран клиент до края на годината.
Това би трябвало да ви даде представа къде се намира компанията в момента. Приходите за 3-то тримесечие достигнаха 3.2 милиона долара, което доведе до нетна загуба от 49.6 милиона долара. Въпреки това ликвидността на компанията възлиза на 268.6 милиона долара до края на третото тримесечие – това означава, че е компания, която трябва да има значителна писта за растеж.
Fluence Energy (FLNC)
Fluence Energy е доставчик на решения за съхранение на енергия за електроенергийната мрежа. Мисията на компанията е да подобри надеждността и устойчивостта на електрическата мрежа чрез внедряване на най-съвременна технология за съхранение на енергия. Fluence Energy се фокусира върху разработването и комерсиализацията на системи за съхранение на енергия и софтуер за възобновяема енергия, базиран на облак, брандиран като платформа Fluence IQ.
Резултатите на компанията за 1-то тримесечие на 2023 г. бяха силни, FLNC изпращайки акциите драстично по-високи, когато бяха публикувани на 8 февруари. Приходите са се увеличили със 78% до 310.5 милиона долара. Въпреки това, Fluence Energy все още регистрира нетна загуба от 37.2 милиона долара през тримесечието.
Един от най-големите позитиви за компанията е, че огромните проекти на стойност 2.7 милиарда долара показват силно търсене. Това изоставане се е увеличило приблизително с 500 милиона долара на тримесечие.
Междувременно компанията също така увеличи общите си приходи за фискалната 2023 г. със 150 милиона долара след освобождаването на приходите.
NextEra Energy Partners (NEP)
NextEra Energy Partners е компания за възобновяема енергия, която инвестира в редица проекти за възобновяема енергия, включително вятърна и слънчева енергия. Мисията на компанията е да осигури устойчив и предсказуем поток от приходи за инвеститорите от своите енергийни активи. Портфолиото на компанията от вятърни и слънчеви активи е разнообразно и географски разпръснато, предлагайки на инвеститорите експозиция към редица възобновяеми енергийни източници и пазари.
NextEra управлява и притежава вятърни и соларни проекти в САЩ и активи за инфраструктура за природен газ в Пенсилвания и Тексас. Компанията продължава бързо да увеличава приходите си, продавайки възобновяема енергия на стойност 966 милиона долара миналата година. Това е значително увеличение от 720 милиона долара в продажбите на възобновяема енергия през 2021 г. Общите приходи достигнаха 1.21 милиарда долара, включително приходите от природен газ.
Ниското съотношение цена/печалба на NEP акциите предполага, че те са подценени и заедно със силните си основи, акциите на компанията са един от най-зелените, които трябва да се вземат предвид.
Altus Power (AMPS)
Altus Power е друга водеща компания за възобновяема енергия, която инвестира и разработва проекти за слънчева енергия и съхранение на енергия. Мисията на компанията е да помогне за намаляване на емисиите на парникови газове чрез осигуряване на чиста и надеждна енергия за общностите в Съединените щати. Компанията се фокусира върху разработването и финансирането на проекти за съхранение на слънчева енергия и енергия в комунален мащаб. Тя е разработила проекти от Върмонт до Хавай.
Соларните системи Altus Power са генерирали достатъчно енергия, за да елиминират напълно емисиите на CO2 от 400 000 домове за една година от средни източници. В края на 2022 г. компанията обяви, че се е съгласила да купи допълнителни 220 мегавата соларни активи за 293 милиона долара.
Това съобщение дойде седмици, след като компанията публикува приходи за третото тримесечие, които показаха 51% ръст на приходите на годишна база. Компанията увеличи своя отпечатък със 100 мегавата по време на 2-то тримесечие. Този растеж, заедно с придобиването на още 200 мегавата, предоставят на инвеститорите възможност за растеж в този силно конкурентен сектор на възобновяемата енергия.
Array Technologies (ARRY)
Array Technologies е водещ доставчик на системи за проследяване на соларни електроцентрали. Компанията продава соларни системи за проследяване, предназначени да оптимизират производството на енергия за соларни проекти в комунален мащаб. Array Technologies има силно глобално присъствие, с инсталиран капацитет в повече от 20 страни, включително САЩ.
Тракерите на компанията увеличават производството на енергия с 25%, а разходите само с 11%, според компанията. Инвеститорите в Array Technologies се възползват от търсенето на тракери, което нараства с 36% по-бързо от общия соларен пазар.
Компанията има рекордни приходи от 515 милиона долара през последното тримесечие, което представлява ръст от 173% на годишна база. Array Technologies очаква да отчете между 1.5 и 1.6 милиарда долара приходи за финансовата 2022 година, заедно с подобрение на нетната загуба на компанията от 33%.
Този играч на възобновяема енергия е извоювал силна позиция в още по-бързо разрастващата се ниша на вече бързо разрастващия се соларен пазар. Ето защо инвеститорите трябва да държат ARRY акциите на радара си.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
7 акции за покупка и задържане през следващите 20 години
Най-добрите акции за възобновяема енергия за февруари 2023 г.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.03 | ▼0.27% |
USDJPY | 156.29 | ▲0.62% |
GBPUSD | 1.22 | ▼0.53% |
USDCHF | 0.92 | ▲0.47% |
USDCAD | 1.45 | ▲0.63% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 707.00 | ▲0.80% |
S&P 500 | 6 033.38 | ▲1.00% |
Nasdaq 100 | 21 587.30 | ▲1.68% |
DAX 30 | 21 016.80 | ▲1.20% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 105 179.00 | ▲0.72% |
Ethereum | 3 289.98 | ▼0.47% |
Ripple | 3.21 | ▼1.87% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 77.36 | ▼0.80% |
Петрол - брент | 79.52 | ▼0.53% |
Злато | 2 702.70 | ▼0.43% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 538.62 | ▲0.15% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.42 | ▼0.09% |
Germany Bund 10 Year | 131.78 | ▲0.16% |
UK Long Gilt Future | 91.56 | ▲0.27% |