Снимка: iStock
Видеоигрите продължават да са горещи. Водени от постоянно подобряващите се технологии и постоянния поток от творчески заглавия, глобалните продажби на видеоигри се очаква да достигнат 221.40 милиарда долара тази година, според компанията за пазарни проучвания Statista. По този начин много инвеститори търсят най-добрите акции за растеж, които да купят в този ключов сектор.
В момента 3 милиарда души (почти 40% от населението на света) се идентифицират като редовни геймъри, отбелязва InvestorPlace. Освен това потребителите намират все по-широк спектър от платформи, на които да играят. Те варират от конзоли и персонални компютри до смартфони и слушалки за виртуална реалност. Сега, добавянето на изкуствен интелект обещава да отведе видеоигрите в сфери, за които хората само са мечтали преди.
С видеоигрите, които продължават да напредват, ще разгледаме седемте най-добри акции за растеж за покупка в игралния сектор.
Nintendo (NTDOY)
Начело на този списък с акции на растеж за закупуване в сектора на игрите е не друга, а базираната в Япония Nintendo.
Nintendo продължава да бъде световен лидер в пространството на видеоигрите, със заглавия на игри и герои, които са известни имена като Mario, Donkey Kong и Zelda. Въпреки че има голямо изоставане от интелектуална собственост, Nintendo продължава да прави иновации и да тласка напред технологиите за видеоигри. Конзолата Switch на компанията е съкрушителен хит, като е продала 114 милиона бройки от дебюта си през 2017 г. Освен това компанията продължава да произвежда хитови заглавия, които включват бестселърите Pokémon Scarlet и Pokémon Violet видеоигри.
Очаква се компанията да пусне нова конзола по-късно тази година, която да замени Switch, вероятно през есента преди празничния сезон за пазаруване. Освен това Nintendo увеличава своя дял на пазара за изтегляне на цифрови игри. Трябва да се отбележи, че този пазар предлага значително по-високи маржове, нещо, което инвеститорите наблюдават внимателно в това пространство.
И накрая, компанията агресивно монетизира своите популярни герои и игрови франчайзи чрез поредица от филми и отварянето на тематични паркове по целия свят. Акциите на Nintendo, които се търгуват на борсата в САЩ, се сринаха с 22% през последната година. Въпреки това инвеститорите могат да разгледат спада като възможност за покупка.
Meta Platforms (META)
Meta Platforms може да не е на първо място в списъка с нарастващи акции за закупуване, когато става дума за видеоигри. Компанията обаче навлиза в сектора на игрите със своите слушалки за виртуална реалност.
Наскоро Meta Platforms понижи цените на своята гама от слушалки Quest VR. Това беше в опит да се стимулират продажбите преди очакваното навлизане на конкурента Apple (AAPL) в пространството по-късно тази година. По този начин, докато много хора свързват VR слушалките на Meta с развитието на метавселената, повечето хора днес използват хардуера на Quest, за да играят видео игри.
Заглавията на видеоигрите, достъпни за игра на VR слушалките на Meta, включват Horizon Worlds, игри, базирани на героя от комиксите Iron Man и тези, извлечени от популярното телевизионно шоу The Walking Dead. Хората също могат да играят версия на популярната видеоигра Tetris на слушалките Quest.
Към днешна дата Meta Platforms е продала около 20 милиона слушалки Quest. Това поставя продукта наравно с минали продажби на конзоли Nintendo и Xbox. Съответно, новите заглавия на видеоигри за VR слушалките продължават да се произвеждат с бърз клип. След брутална разпродажба през 2022 г. META акциите вече са нараснали със 70% тази година. Акциите могат да се покачат още повече от тук.
Microsoft (MSFT)
Ако Nintendo има основен съперник на пазара за видео игри, това е Microsoft. Компанията зад конзолата Xbox и ексклузивните заглавия на видеоигри като Halo, Forza Motorsport и Gears of War продължава да бъде лидер в индустрията. А делът на Microsoft на пазара на видеоигри изглежда вероятно ще нарасне, тъй като придобиването на производителя на видеоигри Activision Blizzard (ATVI) за 68 милиарда долара изглежда е готово да бъде одобрено от регулаторите през следващите месеци. Включването на Activision Blizzard в компанията ще даде голям тласък на подразделението на Xbox на Microsoft, разширявайки броя на ексклузивните хитови заглавия и предоставяйки му доходоносни права върху интелектуалната собственост.
Ако покупката на Activision Blizzard не беше достатъчна, Microsoft вероятно ще бъде сред първите компании за игри, които ще добавят изкуствен интелект към своите видеоигри и конзола поради инвестицията си от 10 милиарда долара в частния OpenAI. Мощният широкоезичен модел на системата за изкуствен интелект ChatGPT вече се интегрира в търсачката на Microsoft Bing и ръководителите на компанията от години говорят за потенциала на изкуствения интелект да подобри индустрията на видеоигрите. MSFT акциите се възстановяват тази година, след като са спечелили 18% от януари.
Electronic Arts (EA)
Electronic Arts е най-известна с популярните заглавия на видеоигри като Mass Effect и Medal of Honor, както и със своите професионални заглавия за футбол, футбол и хокей на лед. Днес Electronic Arts е един от най-големите разработчици на видеоигри в света с годишни приходи от над 7 милиарда долара.
Въпреки успеха и трайната популярност на заглавията на видеоигрите, EA акциите останаха неутрални. През последните 12 месеца цената на акциите на компанията е без промяна (спад от 0,2%). Досега тази година акциите са се повишили с малко над 2%.
Въпреки това, Electronic Arts може да бъде скрита лимонка в надпреварата за добавяне на ИИ към видеоигрите. Компанията открито обсъжда експериментиране с генеративен ИИ, като дори го използва за тестване на ново издание на популярната си игра Battlefield. Electronics Art също прави популярното заглавие с отворен свят, The Sims, което може да се възползва от добавянето на ИИ. Ясно е, че компанията се надява да използва изкуствен интелект, за да подобри потребителското изживяване и да разшири бизнеса си.
GameStop (GME)
Това е донякъде неохотен избор, като се има предвид историята на компанията като меме акция. Но търговецът на дребно на видеоигри GameStop попада в този списък на фона на признаци, че закъсалата компания може най-накрая да е поела в правилната посока.
В края на март тази година GameStop отчете първата си тримесечна печалба от две години, което доведе до незабавен скок от 40% в цената на акциите на компанията. За четвъртото тримесечие на 2022 г. търговецът на дребно отчете печалба от 48,2 милиона долара, или 16 цента на акция, което беше голям обрат от загуба от 147,5 милиона долара, или 49 цента на акция, година по-рано.
GameStop си проправи път обратно към рентабилността чрез агресивно намаляване на разходите, понижаване на инвентара и увеличаване на онлайн продажбите. Това представлява огромна промяна от пандемията, когато компанията беше хваната на крака, тъй като нейната мрежа от повече от 4000 магазина за търговия на дребно беше принудена да затвори и тя се бореше да премести операциите си онлайн. След това дойде манията по меме акциите в началото на 2021 г. и оттогава цената на акциите на компанията е непостоянна.
Въпреки това има признаци, че GameStop може да узрява и да се нормализира. На база от началото на годината акциите са нараснали с 27%.
Activision Blizzard (ATVI)
Както стана дума, производителят на видеоигри Activision Blizzard изглежда вероятно ще бъде придобит от Microsoft в сделка на цена от 95 долара за акция. Сделката обаче не е свършен факт и ATVI акциите в момента се търгуват под цената, която Microsoft се е съгласила да плати за компанията.
Някой, който купи акции на Activision Blizzard сега, може да отчете 12% печалба, ако придобиването бъде финализирано. В момента сделката си проправя път през регулаторни одобрения по целия свят, но се очаква да приключи тази есен.
Въпреки това, дори ако придобиването от Microsoft не премине според плана, Activision Blizzard остава завладяващ разработчик на видеоигри. Франчайзинг заглавията на компанията включват Call of Duty и Guitar Hero, между другото. Activision е толкова добре оценена, че дори легендарният инвеститор Уорън Бъфет, на 92 години, е акционер. В момента Бъфет държи повече от 50 милиона ATVI акции, позиция, която струва 4,50 милиарда долара. Ако това не е вот на доверие в дадена акция, какво е?
Roblox (RBLX)
Този списък с акции на растеж за закупуване в игралното пространство допълва производителят на онлайн видеоигри Roblox.
Roblox остава особено популярна сред децата и това позволява на компанията да продължи да расте. RBLX акциите скочиха с 26% за един търговски ден по-рано тази година, след като отчете печалба за четвъртото тримесечие на 2022 г., която надмина очакванията. По-конкретно, анализаторите харесаха, че Roblox съобщи, че има 58,8 милиона активни потребители дневно на своята платформа за онлайн видеоигри през 4-то тримесечие, което е с 19% повече от година по-рано. Продължаващият растеж направи акциите на Roblox най-добре представилите се тази година, като цената на акциите им се повиши с 63% от началото на януари.
Roblox също изследва генеративен ИИ, като планира да включи технологията в своята платформа за онлайн игри и заглавия на видеоигри. Анализаторите на Уолстрийт харесват това, което виждат от компанията и бъдещото въздействие, което изкуственият интелект може да има върху нейния бизнес. Инвестиционна банка D.A. Davidson наскоро повтори своя рейтинг „покупка“ и целева цена на RBLX акциите в очакване на приемането на ИИ технология от компанията, заявявайки, че виждат изкуствения интелект като основен катализатор за компанията и цената на нейните акции.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Няколко вълнуващи технологични акции за агресивни инвеститори
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.03 | ▼0.27% |
USDJPY | 156.29 | ▲0.62% |
GBPUSD | 1.22 | ▼0.53% |
USDCHF | 0.92 | ▲0.47% |
USDCAD | 1.45 | ▲0.63% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 707.00 | ▲0.80% |
S&P 500 | 6 033.38 | ▲1.00% |
Nasdaq 100 | 21 587.30 | ▲1.68% |
DAX 30 | 21 016.80 | ▲1.20% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 102 580.00 | ▼1.48% |
Ethereum | 3 280.51 | ▼5.58% |
Ripple | 3.10 | ▼5.66% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 77.36 | ▼0.80% |
Петрол - брент | 79.52 | ▼0.53% |
Злато | 2 702.70 | ▼0.43% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 538.62 | ▲0.15% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.42 | ▼0.09% |
Germany Bund 10 Year | 131.78 | ▲0.16% |
UK Long Gilt Future | 91.56 | ▲0.27% |