Снимка: iStock
Въпреки че може никога да не станете милиардер, със сигурност можете да инвестирате в най-добрите акции, които милиардерите купуват, благодарение на прекрасната комбинация от безплатен интернет и формуляр 13F за оповестяване (съгласно мандата на Комисията по ценни книжа и борси на САЩ).
Но само защото купувате любимите акции на милиардерите, не гарантира непременно успех. Винаги трябва да имате предвид, че свръхбогатите играят по различен набор от правила, припомня InvestorPlace. За тези високопоставени брокери загубата на няколко милиона от сделки може да не изглежда много. Въпреки това, за повечето обикновени хора това би било абсолютно осакатяващо.
И все пак, това, което е ценно при тези акции, е, че богатите не са стигнали до тук, защото са имали склонност да губят пари. Тези хора имат за цел да се хващат на „голямото хоро“ всеки път. И с тези удобни 13F може да успеете да получите парче от пая.
На тази завладяваща бележка, по-долу са най-добрите акции, които милиардерите купуват.
Apple (AAPL)
Представлявайки лесно една от най-популярните марки за потребителски технологии в света, Apple не изисква представяне. Поради известността си, не е изненада, че AAPL се нарежда сред най-добрите акции, които милиардерите купуват. През второто тримесечие Berkshire Hathaway (BRK-B) – водена от главния изпълнителен директор Уорън Бъфет – придоби акции на стойност 3,01 милиарда долара, според HedgeFollow.
Според данни от Stockcircle, Apple представлява 49,27% от капиталовото портфолио на Berkshire. Това е и най-големият холдинг на конгломерата. Освен това Оракулът от Омаха обича технологичния гигант. Както Barron's заяви, Бъфет оценява факта, че Apple продължава да изкупува обратно акции и по този начин увеличава процента на собственост на Berkshire без никакви усилия от страна на последното дружество.
Честно казано, Apple не е перфектната идея сред любимите акции на милиардерите. Преди няколко дни полупроводниковото пространство падна рязко поради опасения, свързани с изчезването на търсенето на смартфони. Все пак, в дългосрочен план, силата на марката на Apple трябва да резонира с пазара. Следователно това е сравнително удобна покупка.
Amazon (AMZN)
Предприятие за електронна търговия, което бързо се превърна в технологичен гигант, Amazon има противоречив профил. По същество това е гигантска прахосмукачка, която изсмуква живота на бизнеса на мама и поп. От друга страна, това „качество“ може да накара AMZN да играе сред най-добрите акции, които милиардерите купуват. По-специално AMZN привлече вниманието на JPMorgan Chase (JPM).
По данни, събрани от HedgeFollow, голямата банка е придобила акции на стойност 1,9 милиарда долара през второто тримесечие. Като цяло общата стойност, закупена от всички инвеститори през гореспоменатия период, възлиза на 26,44 милиарда долара. Разбира се, JPMorgan се ръководи от милиардера Джейми Даймън.
Интересното е, че Даймън нарича Amazon „бизнес чудо“, според репортаж на CNN. Освен това банкерът се радва на дълги отношения с Джеф Безос, основател на Amazon, изпълнителен председател и бивш президент и главен изпълнителен директор.
Финансово, AMZN работи малко горещо по отношение на печалбите. Въпреки това, компанията остава машина за растеж след цялото това време, отбелязвайки тригодишен темп на растеж на приходите от 21,9%. По този начин това е една от най-добрите акции, които милиардерите зареждат.
Alphabet (GOOG, GOOGL)
Ако има едно предприятие, без което всички ние не бихме могли да живеем, това може да е Alphabet. Политически и идеологически мнозина са скептични относно несравнимото влияние на технологичния лидер. В същото време този огромен отпечатък прави GOOG една от най-добрите акции, които милиардерите купуват.
По-специално, Дан Льоб от Third Point силно вярва в Alphabet и нейната екосистема Google. Според последното разкритие на Loeb 13F, интернет гигантът представлява 8,06% от притежанията на Third Point, възлизащи на 4,75 милиона притежавани акции.
Понастоящем GOOG търгува с малко по-лоша от средната премия по отношение както на 12-месечните, така и на форуърдните печалби. Въпреки това, въз основа на модела на 10-годишния дисконтиран паричен поток (DCF), GOOG може да бъде подценена. Според агрегатора на инвестиционни данни Gurufocus справедливата стойност на GOOG възлиза на 147,50 долара, което предполага граница на безопасност от 12,71%. В допълнение, Alphabet продължава да бъде машина за растеж, отпечатвайки тригодишен процент на разширяване на продажбите от 22,9%. Следователно това е силна идея за любимите акции на милиардерите.
GE HealthCare (GEHC)
Отделена от индустриалния конгломерат General Electric (GE) в началото на тази година, GE HealthCare е мултинационална фирма за медицински технологии. Според своя уебсайт предприятието представлява лидер в прецизната грижа, вливайки иновации с технологии, фокусирани върху пациента, за да улесни по-добрата грижа. Нещо повече, GEHC се радваше на силен дебют досега, като спечели близо 36% от стойността на собствения капитал.
Подкрепата на GE HealthCare е милиардерът, председател и главен изпълнителен директор на BlackRock (BLK) Лари Финк. През второто тримесечие BlackRock придоби GEHC акции на стойност 1,88 милиарда долара. Като цяло институционалните инвеститори придобиха малко над 22 милиарда долара от спинофа на GE.
Още по-интересно, данните от Gurufocus показват, че GEHC могат да бъдат подценени. В момента акциите се търгуват при 20,53 пъти спрямо печалбите, под медианата за сектора от 26,8 пъти. Освен това пазарните цени на GEHC са 20,04 пъти форуърдните печалби, под медианата за сектора от 24,51 пъти. В допълнение, компанията се радва на силни маржове на печалба, особено нетен марж за последната година от 9,62%. Следователно това е разумна идея за най-добрите акции, които милиардерите купуват.
Microsoft (MSFT)
Мощен технологичен гигант, специализиран както в софтуерни приложения, така и в завладяващ хардуер, Microsoft може да има смисъл във всеки контекст. Добре е да знаете, че най-добрите кучета също се чувстват по същия начин. Лесно нареждайки се сред най-добрите акции, които милиардерите купуват, Microsoft отбеляза огромна купувателна активност през Q2. Като цяло институционалните инвеститори са вложили 32,4 милиарда долара през трите месеца, приключили на 30 юни.
По-специално, Чейс Колман III от Tiger Global Management продължава да бъде силен милиардер, поддръжник на MSFT. Според последното разкриване на 13F, MSFT представлява най-големият дял на Tiger с 15,57% от портфолиото й. Тази цифра означава 5,93 милиона акции на технологичния гигант. Освен това през Q2 Tiger придоби над 674 000 акции.
Докато въврвим напред във времето, очакват се страхотни неща от Microsoft. Както знаете, компанията влезе в партньорство с OpenAI, създателят на чатбота ChatGPT. Тъй като изкуственият интелект се превръща във важен елемент в обществото, MSFT трябва да се издигне по-високо, след като изработи своята краткосрочна функция. По този начин това е една от най-добрите акции, които милиардерите зареждат.
Salesforce (CRM)
Облачно базирано софтуерно предприятие, Salesforce се специализира в софтуер и приложения за управление на взаимоотношенията с клиенти (CRM), оправдавайки своя тикер символ. Основно компанията се фокусира върху продажби, обслужване на клиенти, автоматизация на маркетинга, електронна търговия, анализи и разработка на приложения. Беше тежък период от кампанията за повишаване на лихвените проценти през 2022 г. Все пак акциите летят в момента, набирайки 60% от началото на януари.
В този контекст може би не е изненадващо, че CRM представлява една от най-добрите акции, които милиардерите купуват. Стивън Мандел от Lone Pine Capital е голям фен. Интересното е, че Lone Pine започна да се оттегля, силно намалявайки експозицията към ценни книжа в портфолиото си. Въпреки това, CRM се класира сред основните придобивания в портфейла, като фирмата увеличи притежанията си с близо 271%.
От финансова гледна точка CRM търгува със сериозна надценка спрямо последващите печалби. И не е съвсем евтина на база бъдещи печалби. Компанията обаче се възползва от солиден тригодишен темп на растеж на приходите от 16,1%. По този начин CRM е една от любимите акции на милиардерите.
Nvidia (NVDA)
Въпреки че е уважавано и мощно име в по-широкия бизнес с полупроводници, Nvidia в момента е противоречива фигура. Това е добро предприятие. Инвеститорите обаче може да определят цената на NVDA на ниво, което не е разумно въз основа на надеждни очаквания. Например NVDA понастоящем търгува при 12-месечни печалби, кратни на близо 232. Акциите също се търгуват при 60 пъти бъдещи печалби.
Добавя се известно безпокойство, въпреки че акциите са спечелили над 200% тази година, инерцията може да избледнява. В последните пет сесии, приключващи на 3 август, NVDA загуби почти 5% от стойността на акциите. Въпреки това технологичният гигант продължава да се нарежда сред най-добрите акции, които милиардерите купуват.
Според последното разкритие на 13F, Филип Лафонт от Coatue Management остава привърженик на Nvidia. В момента NVDA представлява 9,2% от портфолиото на Coatue, което означава 4,98 милиона притежавани акции. Освен това през второто тримесечие инвестиционният посредник увеличи експозицията си със 7,36%.
Честно казано, Nvidia е едно от най-трудните предложения за любимите акции на милиардерите. Все пак, с тригодишен темп на растеж на приходите от 34,5%, перспективите със сигурност примамват спекулантите.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
BNP Paribas: Корекция на щатските индекси са възможност за покупки!
Стратег: S&P 500 наникъде през втората половина на тази и цялата 2024 г.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.45% |
USDJPY | 154.77 | ▲0.43% |
GBPUSD | 1.25 | ▼0.40% |
USDCHF | 0.89 | ▲0.86% |
USDCAD | 1.40 | ▼0.02% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 407.80 | ▲1.01% |
S&P 500 | 5 989.70 | ▲0.43% |
Nasdaq 100 | 20 854.60 | ▲0.38% |
DAX 30 | 19 402.50 | ▲0.89% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 98 806.10 | ▼0.19% |
Ethereum | 3 480.14 | ▲4.47% |
Ripple | 1.57 | ▲6.90% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 71.16 | ▲1.50% |
Петрол - брент | 74.56 | ▲0.95% |
Злато | 2 716.15 | ▲1.78% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 544.50 | ▼0.70% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 109.66 | ▲0.11% |
Germany Bund 10 Year | 134.56 | ▲0.59% |
UK Long Gilt Future | 94.52 | ▲0.45% |