Снимка: iStock
PayPal Holdings се превърна от една от най-скъпите акции на пазара в една от най-евтините – и сега е достатъчно евтина, за да я купите, според анализаторите на финансовото издание Barrons.
Името PayPal беше вездесъщо в онлайн плащанията и компанията имаше растеж, за да го докаже. Неговата услуга Venmo, например, беше особено популярна сред по-младите потребители, докато използването на едноименната услуга беше изборът по подразбиране за мнозина, докато пазаруват онлайн. Но Apple и Google на Alphabet увеличиха собствените си опции за плащане и други компании се впуснаха в пространството. С охлаждането на онлайн пазаруването след пандемията този растеж се изпари. PayPal беше принуден да се ориентира към по-малко печеливши продукти, като например предоставяне на бели етикетни платежни услуги на онлайн компании.
Това оказа натиск върху брутните маржове на PayPal, които спаднаха до 45,8% през четвъртото тримесечие на 2023 г. от 55,9% през 2020 г. Акциите му се сринаха с 80% от пика си през 2021 г., оставяйки го с пазарна капитализация от 66,9 милиарда долара – и оставяйки инвеститорите да се чудят какво бъдещето има за все по-закъсалата компания.
Лошата новина е, че PayPal никога няма да се върне към старото развитие. Добрата новина е, че не е необходимо. С нов главен изпълнителен директор, Алекс Крис, който поема отговорността, идва промяната - промяна, която трябва да помогне да се обърне скорошната слабост. Компанията става по-икономична и по-фокусирана, с нови инициативи, насочени към спиране на спада в маржовете на печалба и увеличаване на приходите. С търговията с акции в съответствие с регионалните банки, няма да са необходими много добри новини - просто по-малко лоши новини - за да започнат акциите да се възстановяват.
„PayPal се търгува като въглищна мина, която има ограничен живот“, казва Дейвид Ролф, главен инвестиционен директор в Wedgewood Partners. „Няма да отнеме много, за да го преоценим.“
Компанията има работа за вършене - и тя го знае. На своя „ден на иновациите“ на 25 януари ръководството каза, че „ще шокира света“. Не успя да направи това. Крис изложи стъпки за справяне с големите проблеми на PayPal, включително улесняване на хората да го използват за извършване на покупки, увеличаване на печалбите от неговите предложения с бели етикети и фокусиране върху иновациите в основните продукти. Повечето от тях обаче бяха очаквани и компанията не цитира цифри заедно с инициативите. Акциите паднаха с 3,7% този ден.
Все пак PayPal предложи някои инициативи, които все още могат да се изплатят. Анализаторът на J.P. Morgan Securities Тиен-Тсин Хуанг отбелязва, че компанията е фокусирана върху иновациите с по-бързи темпове. Новата му услуга Fastlane може автоматично да попълва лична информация и данни за кредитни карти, пише Хуанг. PayPal каза, че това може значително да увеличи процента на завършване на транзакциите. Хуанг има целева цена от $70 за акциите, което е с 12% повече от $62,45 при затваряне в сряда.
Последният отчет за печалбите на PayPal, публикуван на 7 февруари, беше още едно разочарование, което в крайна сметка може да бъде оценено положително. Въпреки че надхвърли прогнозите за печалбите и продажбите за четвъртото тримесечие, ръководството определи насоки за 2024 г. на 5,10 долара на акция, под консенсуса на Street за 5,48 долара и спад от прогнозите за 7,20 долара през март 2022 г.
Анализаторът на Monness Crespi Хардт Гус Гала нарече насоките „разочароващи“, въпреки че твърди, че това може да е разумен ход, ако иновациите на компанията се отплатят с по-добри от очакваните резултати. Той има целева цена от $80 за акциите, което е ръст от 28%.
Нищо от това нямаше да има значение, ако PayPal не изглеждаше толкова евтин. Той се търгува при 12,1 пъти 12-месечните бъдещи прогнози за печалби, което е спад от пика от 57,3 пъти през юли 2021 г. Тогава PayPal растеше по-бързо от банките – и отнемаше пазарен дял от тях. Сега това е зряла компания в развиваща се индустрия, с по-бавен растеж и по-голяма конкуренция – и има цена като акция на средно голяма банка.
„Това е по-малко привлекателна компания от гледна точка на потенциал за растеж, но по-привлекателна инвестиция от гледна точка на оценката“, казва Асват Дамодаран, професор в Stern School of Business на Нюйоркския университет.
В този момент PayPal е история за показване, казва Ролф от Wedgewood, компания, която ще трябва да докаже на инвеститорите, че маржовете могат да достигнат дъно и растежът може да се ускори. Той ще има шанс да покаже, че има известен напредък, когато отчете печалбите за първото тримесечие, вероятно през май. Очаква се да отчете печалба от $1,22 на акция при продажби от $7,5 милиарда. Ако успее да надмине тези цифри, залогът върху неговите акции може най-накрая да се изплати.
Разбира се, това е голямо ако. От финансовите компании в индекса S&P 500, оценката на PayPal най-много прилича на U.S. Bancorp, която има пазарна стойност от $67,6 милиарда и съотношение цена/печалба 11 пъти печалбите от 2024 г., и PNC Financial Services Group, която има пазарна стойност от $60,4 милиарда и P/E от 12,3. Той сменя собственика си на по-малко от половината от финтех компаниите, като Block с оценка от 52,8 милиарда долара, се търгува при 26.5 пъти прогнозираните си за тази година печалби.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.14 | ▼0.18% |
USDJPY | 142.30 | ▲0.09% |
GBPUSD | 1.34 | ▼0.21% |
USDCHF | 0.82 | ▲0.41% |
USDCAD | 1.38 | ▲0.06% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 40 696.60 | ▲0.77% |
S&P 500 | 5 588.12 | ▲0.61% |
Nasdaq 100 | 19 651.30 | ▲0.65% |
DAX 30 | 22 666.50 | ▲0.72% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 94 742.60 | ▼0.30% |
Ethereum | 1 804.13 | ▲0.25% |
Ripple | 2.27 | ▼1.17% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 60.16 | ▼2.97% |
Петрол - брент | 62.94 | ▼2.46% |
Злато | 3 317.56 | ▼0.61% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 506.02 | ▼1.89% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 112.16 | ▲0.26% |
Germany Bund 10 Year | 131.40 | ▲0.10% |
UK Long Gilt Future | 93.36 | ▲0.34% |