Снимка: Istock
Старата пица застоява бързо. Просто попитайте търговците на Domino’s Pizza. Акциите на веригата наскоро скочиха с 8% след часове след новината, че Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет е придобила дял от 550 милиона долара. На следващата сутрин акциите се охладиха и затвориха с 1%, оставяйки лош вкус за търговците, които ги бяха купили горещо предишната вечер.
Такива са опасностите от търговията след работно време. Но ако можете да залагате на криптовалути, спорт или следващия президент по всяко време на нощта, защо не и на акции?
Идеята набира популярност на Уолстрийт. Брокерските компании и борсите непрекъснато разширяват часовете за търговия до 24/7 свят. Новаторите в технологиите настояват за одобрения за стартиране на нови места за търговия през цялото време. Регулаторите в бъдещата администрация на Тръмп също може да са отстъпчиви, особено в Комисията по ценни книжа и борси, където Тръмп вероятно ще назначи председател, който е много по-приятелски настроен към Уолстрийт от Гари Генслър.
Дори и без повече регулаторни облекчения, брокерските компании стабилно разшириха търговията с акции до малките часове. Interactive Brokers Group, Robinhood Markets, Charles Schwab и Webull вече предлагат различни степени на 24/7 търговия, заедно с новопостъпили като Moomoo Technologies.
В Robinhood, чиито акции се покачват тази година, търговията с биткойни или Apple в 3 сутринта на вашия телефон стана безпроблемна. Брокерската компания разшири търговията след работно време до 900 тикера. Откакто услугата влезе в действие през 2023 г., общият обем на търговия след работно време възлиза на 40 милиарда долара, все още малък, но растящ стабилно.
„Новите продуктови иновации като 24-часови пазари са много, много популярни и значими напоследък. Виждаме голям ръст в това“, каза изпълнителният директор Владимир Тенев на инвеститорска конференция през септември.
Големите борси искат повече от действието. Intercontinental Exchange, собственик на Нюйоркската фондова борса, обяви планове в края на октомври да разшири своята електронна платформа NYSE Arca до 22 часа на ден - от 1:30 сутринта до 23:30 часа. Източно време - пет дни в седмицата. Докато SEC все още трябва да подпише, това изглежда вероятно в агенция, ръководена от републиканците.
Търговията в извънработно време започна по време на пандемията, според NYSE, и оттогава се ускори. Общият обем извън работно време е 5,5% от общия дневен обем през 2019 г. Тази година той е 8,7%, като средно над един милиард акции се търгуват извън работно време спрямо близо 760 милиона през 2023 г. Търговията извън работното време стойността на долара е скочила от 6,7% на 8% от цялата търговия.
Търговците в Азия, които търсят достъп до американски акции в работното си време, са един от големите двигатели на растежа. Webull стартира 24-часова търговия пет дни в седмицата за азиатските пазари през май и оттогава я разшири до клиенти от САЩ. Друга брокерска компания, Tastytrade, планира да пусне 24-часова търговия в началото на 2025 г.
„Хората искат да търгуват, когато искат, а инвеститорите на други пазари искат да търгуват американски акции, когато са будни“, казва Дж. Дж. Кинахан, главен изпълнителен директор на IG North America, компанията-майка на Tastytrade. „Егоистично е да мислим, че единственото време, когато хората искат да търгуват, е през работното време на САЩ.“
Младите американци, свикнали да купуват всичко 24/7, също подхранват растежа. „Електронна борса, която не функционира денонощно, е като Amazon да не е отворен“, казва Стив Куирк, главен брокерски директор на Robinhood, която разшири борсовата търговия до 24 часа на ден, пет дни в седмицата през 2023 г. Клиентите на Robinhood „мислят за пазари по различни начини“, добавя той. „Не става въпрос за звънеца за отваряне и звънец за затваряне.“
Засега общият обем преди пускане на пазара и след работно време обикновено е по-малко от 10% от средните 11,3 милиарда акции, търгувани ежедневно на NYSE и Nasdaq през редовното работно време. Дори 700 милиона акции, които сменят собственика си, са сравнително малко и обемът намалява през нощта.
Голяма част от действието се случва около издаването на тримесечните печалби, където волатилността нараства. Движенията на акциите в дните на печалбите това тримесечие бяха на 15-годишни върхове, средно печалби или загуби от 5%, според Goldman Sachs. Движенията нагоре бяха по-изразени през това тримесечие и цифрите са доста над историческата средна стойност от плюс-3,7%.
Но поради оскъдните обеми, търговията е опасна и става още по-рискова при продължителни сесии след 20:00 часа. Въпреки че акциите може да реагират на оповестяване на печалбите с бурни колебания, ходовете често са мимолетни - отразявайки слаб обем дори за гиганти като Nvidia, в сравнение с пълния набор от търговци, които претеглят новините на следващия ден.
Търговските комисионни обикновено са еднакви, денем или нощем. Но спредовете за оферта/продаване са по-широки след работно време, което означава, че няма да получите най-добрата пазарна цена, дори за силно ликвидни имена.
Друга странност е, че повечето брокерски къщи ограничават търговците да ограничават поръчките след работно време. Това може да има ползи на силно променлив пазар с ниска ликвидност, но поръчката може да не бъде изпълнена, ако цената не достигне лимита, или може да бъде изпълнена само частично.
Брокерите казват, че лимитираните поръчки защитават малките инвеститори. „Ако търгувате, когато има по-ниска ликвидност, има повече шансове за по-големите инвеститори да привличат хора“, казва Стив Сандърс, ръководител на отдела за маркетинг и разработване на продукти в Interactive Brokers, която стартира овърнайт търговия през 2022 г.
Ако се потопите в басейна след работно време, ще плувате с акули. Хедж фондовете, частните търговци в банките, алгоритмичните фондове и търговците извън САЩ са склонни да доминират. Тези търговци са активни по време на дневните сесии, разбира се, но по-широкият пазар размива тяхното влияние. Това означава, че има по-добро откриване на цените по време на редовни сесии. След часовете, откъси от информация се увеличават, което води до по-променливи движения, които може да не бъдат потвърдени в студената светлина на сутринта.
„Инвеститорите на дребно, които участват в продължителни сесии, ще търгуват на пазар, където цените са по-нестабилни и по-неблагоприятни, отколкото по време на нормалните часове за търговия“, казва Бенджамин Шифрин, директор на политиката за ценни книжа в Better Markets, неправителствена група за финансово застъпничество.
Брокерските компании и борсите, които се хранят с нестабилност, разбира се, получават заплащане независимо от всичко. Същото правят и фирмите, управляващи „тъмни пулове“, които управляват разширена търговия. Компании като ICE, Citadel Securities, Susquehanna и Cboe Global Markets се възползват от разширената търговия и имат интереси в нея. Същото правят и брокерски компании като Robinhood, които добавиха извънработно време към нарастващ набор от услуги за търговия.
Ще има ползи от по-широк и по-дълбок пазар след работно време. В идеалния случай това би довело до по-голям обем, по-тесни спредове оферта/продаване и по-добро покритие на цените, тъй като информацията се усвоява от по-голям набор от търговци.
Може също така да намали шансовете за прекъсване, което е недостатък в пространството. Стартиращата компания Blue Ocean, например, управлява алтернативна платформа за търговия, която извършва сделки за брокерски компании. Той претърпя прекъсване в ранните часове на 5 август, тъй като фючърсите на американския пазар се сринаха поради притеснения за повишаване на лихвения процент на Bank of Japan. Robinhood беше принуден да затвори за кратко своята 24-часова търговска услуга и прекъсването имаше вълнообразен ефект върху други брокерски компании.
„Пети август беше ужасен с Blue Ocean“, казва Нийл Макдоналд, главен изпълнителен директор на Moomoo. Robinhood’s Quirk добавя, че Blue Ocean „не можа да се справи с по-големите обеми и всички бяхме хванати от това“.
Главният изпълнителен директор на Blue Ocean Брайън Хайндман казва, че прекъсването се дължи на актуализация на софтуера, която се е случвала точно когато обемът е скочил, сривайки системата. „Имахме прекъсване и поемаме отговорност за него“, казва той, добавяйки, че проблемите са били разрешени.
„Никой не настоява за 24-часов офис в Ню Йорк. Сега няма да спите и хората вече работят достатъчно усилено“, казва Антъни Дение, президент на групата на Webull, добавяйки, че брокерските компании „ще трябва да плащат за допълнителен персонал“, за да направят 24/5 търговията по-безпроблемна за клиентите.
Някои брокерски къщи са предпазливи. Schwab позволява 24-часова търговия само с лимитирани поръчки за акции в индексите S&P 500 и Nasdaq 100 и борсово търгувани фондове. „Няма акции на мемове“, казва Джеймс Костулиас, ръководител на търговските услуги, имайки предвид имена като GameStop и AMC Entertainment Holdings, които не могат да се търгуват след работно време в Schwab.
Консултантската фирма Betterment изобщо не е фен, отказвайки да позволи 24/7 търговия в своите клиентски портфейли. „Виждаме повече хора да вземат импулсивни решения след работно време, особено ако са на вашия телефон“, казва Дан Игън, вицепрезидент на фирмата по поведенчески финанси и инвестиране. Betterment дори е измислил фраза за това поведение – „мърляв“ – комбинация от сънливост и глупост. „Не търгувайте глупаво“, казва Игън.
Едно техническо препятствие е, че услугите за клиринг и сетълмент може просто да се нуждаят от изчакване за обработка на транзакции. Depository Trust and Clearing Corp., която се занимава със сетълмент за акции, каза на Barron's, че е „активно ангажирана“ с брокерски компании и борси, но няма официално съобщение за разширяване на услугите, за да се справят с повече овърнайт търговия.
С идването на дерегулаторната програма на Тръмп брокерските компании, борсите и стартиращите фирми може би едва започват да се борят за поръчки в един 24/7 свят. „Твърдо вярвам, че след по-малко от пет години ще се чудим защо фондовите пазари не са работили 24-часа и преди“, коментира Игън.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.05 | ▲0.37% |
USDJPY | 153.80 | ▼0.23% |
GBPUSD | 1.26 | ▼0.03% |
USDCHF | 0.89 | ▼0.37% |
USDCAD | 1.40 | ▲0.28% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 805.00 | ▲0.46% |
S&P 500 | 6 031.38 | ▲0.38% |
Nasdaq 100 | 21 028.90 | ▲0.44% |
DAX 30 | 19 471.90 | ▲0.37% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 97 274.80 | ▼0.80% |
Ethereum | 3 490.60 | ▲3.71% |
Ripple | 1.43 | ▼0.42% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 69.72 | ▼2.22% |
Петрол - брент | 73.18 | ▼1.86% |
Злато | 2 641.37 | ▼2.89% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 534.50 | ▼1.80% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 110.36 | ▲0.29% |
Germany Bund 10 Year | 135.08 | ▲0.40% |
UK Long Gilt Future | 95.28 | ▲0.81% |