Снимка: Istock
Ефективно съотношението злато-сребро представлява броя унции сребро, необходими за закупуване на една унция злато.
За ентусиастите с твърди активи съотношението злато-сребро е обичайно. За обикновения инвеститор това представлява тайнствена метрика, която е всичко друго, но не и добре известна. Факт е, че съществува значителен потенциал за печалба в някои установени стратегии, които разчитат на това съотношение.
Ето как инвеститорите и търговците могат да се възползват от наблюдаваните промени в съотношението злато-сребро.
Инвеститорите използват съотношението злато-сребро, за да определят относителната стойност на среброто към златото.
Инвеститорите, които предвиждат накъде ще се движи съотношението, могат да спечелят дори ако цените на двата метала паднат или се покачат.
Съотношението злато-сребро се определяше от правителствата за парична стабилност, но сега се колебае.
Съотношението е популярен инструмент за търговците на благородни метали, за да хеджират своите залози и в двата метала.
Можете да търгувате със съотношението злато-сребро, като използвате фючърси, борсово търгувани фондове (ETF), опции и обединени сметки.
Какво е съотношението злато-сребро?
Съотношението злато-сребро, известно още като съотношението на монетния двор, се отнася до относителната стойност на унция сребро към равно тегло злато. Казано просто, това е количеството сребро в унции, необходимо за закупуване на една унция злато. Търговците могат да го използват, за да диверсифицират количеството благородни метали, които държат в портфолиото си.
Ето как работи. Ако златото се търгува на $500 за унция, а среброто на $5, търговците се позовават на съотношение злато-сребро от 100:1. По същия начин, ако цената на златото е 1000 долара за унция, а среброто се търгува на 20 долара, съотношението е 50:1. Днес съотношението плава и може да се люлее неистово. По последни данни, на фона на рекордните нива на златото и изоставащото представяне на среброто, то е около 90, което е доста високо в исторически план.
Това е така, защото златото и среброто се оценяват ежедневно от пазарните сили, но това не винаги е било така. Съотношението е определяно в различни периоди от историята и на различни места от правителства, търсещи парична стабилност.
История на съотношението злато-сребро
Съотношението злато-сребро е варирало в съвременните времена и никога не остава същото. Това се дължи главно на факта, че цените на тези благородни метали изпитват диви колебания редовно, ежедневно. Но преди 20-ти век правителствата определяха съотношението като част от своите политики за парична стабилност.
В продължение на стотици години преди това съотношението често се определяше от правителствата за целите на паричната стабилност и беше доста стабилно, вариращо от 12:1 до 15:1. Римската империя официално определя съотношението 12:1. Правителството на САЩ фиксира съотношението на 15:1 със Закона за монетите от 1792 г.
През 19-ти век Съединените щати бяха една от многото страни, които приеха биметална стандартна парична система, при която стойността на паричната единица на страната се определяше от съотношението на монетния двор. Но ерата на фиксираното съотношение приключи през 20-ти век, когато нациите се отдалечиха от стандарта на биметалната валута и в крайна сметка напълно се отказаха от златния стандарт. Оттогава цените на златото и среброто се търгуват независимо една от друга на свободния пазар.
Ето кратък преглед на историята на това съотношение:
2022 г.: От 2021 г. до 2025 г. съотношението се колебае значително, варирайки от около 65 до 95. Последните му нива са около 90.
2020: За годината съотношението злато-сребро достигна своя връх от 114,77, най-високото от 1915 г. насам.
1991: Когато среброто достигна рекордно ниски нива, съотношението достигна връх от близо 100.
1980: По време на последния голям скок на златото и среброто съотношението беше около 15.
1834–1862: Конгресът промени съотношението на 16 от 15.
1792–1834: САЩ прилагат биметален стандарт с фиксирано съотношение 15.
Римска империя: Съотношението е определено на 12:1.
Защо съотношението злато-сребро има значение за инвеститорите?
Въпреки че няма фиксирано съотношение, съотношението злато-сребро все още е популярен инструмент за търговците на благородни метали. Те могат и все още го използват, за да хеджират своите залози и в двата метала – като заемат дълга позиция в единия, докато поддържат къса позиция в другия метал. Когато съотношението е по-високо и инвеститорите вярват, че ще спадне заедно с цената на златото в сравнение с среброто, те може да решат да купят сребро и да заемат къса позиция в същото количество злато.
Защо това съотношение е толкова важно за инвеститорите и търговците? Ако могат да предвидят накъде ще се движи съотношението, инвеститорите могат да реализират печалба дори ако цената на двата метала падне или се повиши.
Търговия на съотношението злато-сребро
Търговията със съотношението злато-сребро е дейност, която се извършва предимно от ентусиасти с твърди активи, често наричани златни бобулечки. Защо? Тъй като търговията се основава на натрупване на по-големи количества метал, а не на увеличаване на печалбите в долари.
Звучи объркващо? Да разгледаме един пример. Същността на търговията със съотношението злато-сребро е да се сменят притежанията, когато съотношението се люлее до исторически определени крайности:
Когато търговецът притежава една унция злато и съотношението се повиши до безпрецедентните 100, търговецът ще продаде своята единствена златна унция за 100 унции сребро.
Когато съотношението след това се свие до обратна историческа крайност от 50, например, търговецът ще продаде своите 100 унции сребро за две унции злато.
По този начин търговецът продължава да натрупва количества метал, търсейки екстремни числа за съотношение, за да търгува и да максимизира притежанията.
Обърнете внимание, че при извършване на търговията не се взема предвид стойност в долари. Това е така, защото относителните стойности на металите се считат за важни, а не техните присъщи стойности.
За тези, които се притесняват от девалвация, дефлация, замяна на валутата и дори война, стратегията има смисъл. Благородните метали имат доказан опит в запазването на стойността си при всякакви непредвидени обстоятелства, които биха могли да застрашат стойността на фиатната валута на нацията.
Начини за използване на съотношението злато-сребро за търговия
Има няколко начина за изпълнение на търговска стратегия за съотношение злато-сребро, всеки от които има свои собствени рискове и ползи.
Фючърсни инвестиции
Това включва или просто закупуване на фючърсни договори за злато или сребро, или закупуване на единия, за да продадете другия, ако смятате, че съотношението ще се разшири или стесни. Основното предимство (и недостатък) на тази стратегия е същото: ливъридж. Това означава, че фючърсната търговия изисква само относително малка сума пари в брой предварително, за да се извърши много по-голяма сделка. Това може да бъде рисковано предложение за тези, които не са посветени. Инвеститорът може да играе фючърси на маржин, но този марж може също така да фалира инвеститора.
Борсово търгувани фондове (ETF)
Борсово търгуваните фондове (ETF) предлагат достъпно и лесно средство за търгуване на съотношението злато-сребро. Отново закупуването на подходящия ETF – злато или сребро – на търговски ходове може да се използва за изпълнение на вашата стратегия. Някои инвеститори предпочитат да не се обвързват със злато-сребро търговия всичко или нищо, като поддържат отворени позиции и в двата ETF и добавят към тях пропорционално. Когато съотношението се повиши, те купуват сребро. Като падне, купуват злато. Това предпазва инвеститора от необходимостта да спекулира дали наистина са достигнати екстремни нива на съотношението.
Стратегии за опции
Стратегии за опции в злато и сребро също са достъпни за инвеститорите, много от които включват нещо като разпределение. Например, можете да закупите путове за злато и колове за сребро, когато съотношението е високо, и обратното, когато съотношението е ниско. Залогът е, че разпространението ще намалее с времето в климата с високо съотношение и ще се увеличи в климата с ниско съотношение. Подобна стратегия може да се приложи към фючърсни договори. Опциите обаче позволяват на инвеститора да вложи по-малко пари и все пак да се възползва от предимствата на ливъриджа с ограничен риск.
Опциите имат компонент на затихване във времето, който ще подкопае всички реални печалби, направени от търговията, докато времето минава и опционните договори наближават изтичането. Следователно може да е най-добре да използвате опции с дълга дата или LEAPS, за да компенсирате този риск.
Закупуването на физическо злато идва с допълнителните разходи за съхранението му. Може да бъде по-добро финансово решение да се изложите на злато чрез фондове и акции на златни компании.
Обединени сметки
Стоковите пулове са големи, частни холдинги от метали, които се продават в различни деноминации на инвеститори. Тук могат да се приложат същите стратегии, използвани при инвестиране в ETF. Предимството на пул сметките е, че действителният метал може да бъде получен, когато инвеститорът пожелае. Това не е случаят с металните ETF, където трябва да се поддържат много големи минимуми, за да се приеме физическа доставка.
Златни и сребърни кюлчета и монети
Не се препоръчва тази търговия да се извършва с физическо злато поради редица причини. Те варират от ликвидност и удобство до сигурност. Просто не го правете. Можете да купувате и държите физическо злато и сребро за дългосрочни инвестиционни цели, но е много трудно и скъпо да търгувате с тези метали по този начин.
Как се изчислява съотношението злато-сребро?
Съотношението злато-сребро се изчислява, като текущата цена на златото се раздели на текущата цена на среброто. Това ще ви покаже кой метал увеличава стойността си в сравнение с другия.
Какви са някои ограничения при използването на съотношението злато-сребро?
Трудността при търговията е правилното идентифициране на крайните относителни стойности между металите. Например, ако съотношението достигне 100 и инвеститор продаде злато за сребро, и съотношението продължи да се разширява – движейки се през следващите пет години между 120 и 150 – тогава инвеститорът е блокиран. Очевидно е създаден нов прецедент за търговия и обратното търгуване със злато през този период би означавало свиване на металните запаси на инвеститора.
В този случай инвеститорът може да продължи да добавя към своите сребърни притежания и да изчака свиване на съотношението.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.15 | ▲0.53% |
USDJPY | 140.89 | ▼0.51% |
GBPUSD | 1.34 | ▲0.51% |
USDCHF | 0.81 | ▼0.63% |
USDCAD | 1.38 | ▼0.01% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 38 299.00 | ▼2.22% |
S&P 500 | 5 167.28 | ▼2.38% |
Nasdaq 100 | 17 842.50 | ▼2.59% |
DAX 30 | 21 366.40 | ▲0.42% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 87 875.00 | ▲3.19% |
Ethereum | 1 614.07 | ▲1.69% |
Ripple | 2.10 | ▲1.17% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 62.24 | ▼1.43% |
Петрол - брент | 65.14 | ▼1.96% |
Злато | 3 413.82 | ▲1.97% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 540.28 | ▼1.63% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 111.00 | ▼0.13% |
Germany Bund 10 Year | 131.48 | ▲0.12% |
UK Long Gilt Future | 92.40 | ▲0.43% |