Отдел "Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър
Нова сделка по дълга на Гърция ще означава нов период на неуредени взаимоотношения и противопоставяне. Пазарите са облекчени, че не одобряващото спасителния план правителство на Сириза ще е в състояние да намери ново споразумение с кредиторите. Горещите точки обаче са напред във времето през март и юли. Преминаването през тях ще се нуждае от бърз напредък, за да бъдат посрещнати по-големите предизвикателства пред Гърция.
Алексис Ципрас, новия министър-председател, разполага с малко време, за да преговаря за облекчение на дълга, както обеща преди изборите. Широко разпространеното предположение е, че Гърция ще получи разширение към сегашния пакет от спасителна помощ, който включва ликвидност за банковата й система и който изтича през февруари. Дори и това да се получи натиска скоро след това ще се засили.
Плащанията по дълга, в това число парите дължими на МВФ, могат да изчерпят гръцките резерви до края на март. След това през юли и август идва падежа на облигации, които са при ЕЦБ на стойност 6.6 милиарда евро. Ципрас може да се промъкне през това като накара банките в страната да купят част от нов краткосрочен правителствен дълг. Това обаче ще наруши лимитите на правителствените книжа съгласувани с кредиторите от еврозоната.
Така местните кредитори, за да бъдат в състояние да го подкрепят, ще е нужно Ципрас да напредне в разговорите с международните кредитори относно дългосрочните задължения на Гърция. Единствената алтернатива е да се обяви фалит на местните задължения. Това обаче ще доведе до изтичане на капитали, което ще отслаби позицията на Ципрас при преговорите.
Вероятният изход е Гърция да отстъпи за някои от реформите, а в замяна да получи по-ниски фискални цели, така че дълга да може да бъде над 110% от БВП до 2022, което е съгласуваната цел през 2012. Еврозоната може също да разшири матуритета на дълга и да намали лихвите по гръцките задължения. Това може само да помогне във времето и в крайна сметка да спести според оценки 32 милиарда евро до 2050.
Сумите, които стават дължими в скоро време може и да изглеждат малки на фона на общия дълг от 176% от БВП, но взаимно свързаната природа на краткосрочните и дългосрочните емисии създава възможност за няколко предстоящи сблъсъка. Пазарите може и да са облекчени засега, но Гърция продължава да има капацитета да ги разтърси още няколко пъти през 2015.