Отдел "Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър
Спредът по негативната доходност на облигационните пазари е едновременно стресиращ и, на теория поне, здравословен. Цифрата след знака минус може да стане и по-голяма.
Доходността от 0.23% на всички суверенни задължения в еврозоната е под нулата. Всички отрицателни стойности са по-малки от 1%. Привилегията да държиш двумесечни швейцарски правителствени облигации обаче струва 1.6% на годишна база.
Инвеститорите често са приемали лихви, които са по-ниски от инфлацията, тоест отрицателни реални лихви. Номиналните отрицателни стойности обаче са новост. Всъщност, икономистите бяха толкова сигурни, че никой няма да плаща, за да държи книжа, че говореха за долна граница на лихвите от 0%. Те предполагаха, че инвеститорите със сигурност просто ще държат пари в брой.
Едно от нещата обаче е, че няма достатъчно от тях. Европейската централна банка емитира около 1 трилион евро, докато европейските правителства дължат 9 трилиона евро. Нещо повече, разхода да държиш пари в брой, от гледна точка на складиране е такъв, че е около 1% на година. Следователно говорейки икономически, няма непосредствена причина да се спре купуването на книжа с отрицателни лихви.
Стандартната теория за монетарната политика също казва, че отрицателни стойности са необходими. Ниските лихви би трябвало да окуражат заемите и разходите. За да бъдат лихвите достатъчно стимулиращи, те трябва да бъдат значително под нивата на инфлация. Индексът на потребителските цени в еврозоната пада с 0.6% на годишна основа, следователно ЕЦБ трябва да свали лихвите доста под това ниво. Едни лихви от -3% може би ще бъдат оправдани.
ЕЦБ не е близо до тях, вероятно въздържайки заради стария респект към концепцията за под от нулеви лихви и страховете от народни недоволства. Нежеланието за действия може да намалее, когато отрицателните лихви станат по-познати, въпреки че лихви под заместващите парите лихви може да се окажат изискващи такива драстични мерки като замяна на банкноти и монети с дебитни карти, които имат автоматично намаляващ баланс.
Теорията остава несигурна. Силно отрицателни лихви могат повече да изплашат отколкото да стимулират. Централните банки може да се наложи да търсят други инструменти. Засега обаче минимално отрицателните лихви са част от новата ненормална ситуация.