Отдел "Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър
Намалението на лихвите в Австралия подчерта необходимостта от намаление на разходите за заеми в целия Азиатско-Тихоокеански регион.
Австралийската централна банка свали на 3-ти февруари официалните си лихви с четвърт пункт до 2,25%. Това развитие въобще не беше очаквано от фючърсите само до преди 10 дни, но в голяма степен беше калкулирано при оповестяването му от управителя на банката Глен Стивънс. Въпреки това австралийският долар поевтиня с почти 2% срещу американския си съименник.
След Индия и Сингапур това е третия случай за по-малко от месец в Азия, когато Централна банка приема облекчения. Коментарите на Стивънс, че австралийската икономика ще оперира известно време при непълно използване на капацитета ѝ оставя вратата отворена за нови редукции на лихвите.
Докато по-конкурентният валутен курс и по-ниските лихви без съмнение са подходящи за производителите на ресурси като Австралия, която изпитва ударите на спадащите цени на суровините и забавянето на търсенето от Китай, дори вносителите на енергийни продукти и минерали в региона рискуват да изостанат, ако не намалят лихвите.
Световната дефлационна пандемия достигна и бреговете на Азия. От Сидни до Сеул комбинацията от спадащ реален ръст на БВП и повишаващи се реални лихви, измерени при балансиране на инфлацията, се превърна в основен проблем. И наистина средният растеж в региона сега изостава от средните реални разходи за заеми. За инвеститорите относителната привлекателност на Азия избледнява бързо в сравнение с подобряващата се американска икономика.
Азиатските централни банки, с изключение на Япония, разполагат с множество монетарни инструменти, които да използват. Крайно време е да прибегнат до тях. Възможно е Азия да се възстанови благодарение на по-уверените американски потребители, които харчат повече за вносни продукти. Доста вероятно обаче е и анемичното търсене от Китай и Европа да анулира тази сила.
По-ниските лихви могат да имат и страничен ефект, като допълнително задушат горещите пазари на недвижими имоти, какъвто е случаят в някои градове на Австралия. Следователно властите трябва да действат в стила на макроразумните регулации на Сингапур, за да могат заемодатели и заематели да се успокоят. Съживяването на инвестициите и продукцията е най-големият приоритет на азиатските централни банки през тази година, а спешните намаления на лихвите са най-добрият залог за това.