Отдел "Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър
Светът е залят с повече дългове, отколкото преди избухването на световната финансова криза през 2007-а, като дългът на Китай спрямо икономическия размер в момента превишава нивата на САЩ, показа доклад на McKinsey & Co.
Световният дълг е нараснал с 57 трлн. долара от 2007-а до почти 200 трлн. долара, изпреварвайки силно икономическия растеж, изчислиха от McKinsey & Co. Като дял от БВП, дългът е нараснал от 270% до 286%.
Проучването на McKinsey & Co сред 47 страни показва как надеждите, че сътресенията от последните 8 години ще стимулират масово "намаляване на задлъжнялостта" до по-безопасни нива на задлъжнялост, са били неоправдани. Докладът призовава към "нови подходи" за предотвратяване на бъдещите дългови кризи.
Като цяло дългът спрямо БВП при повечето народи вече е по-голям, отколкото преди кризата, пише още в доклада. По- високите нива на дълг повдигат въпроса за финансовата стабилност.
Като цяло почти половината от увеличението на световния дълг от 2007-а насам е сред развиващите икономики, но една трета е резултат от по-високите нива на държавен дълг при развитите икономики. Домакинствата също са увеличили нивата на дълг при повечето икономики, като най-забележителните изключения са засегнатите от кризата страни като Ирландия и САЩ.
Има няколко индикации, че сегашната траектория на нарастващата задлъжнялост ще се промени, се казва в доклада. Това поставя под въпрос основните допускания за дълг и намаляване на задлъжнялостта и адекватността на наличните инструменти за управление на дълг и избягване на бъдещи кризи.
Страните, които според McKinsey са изправени пред "потенциална уязвимост" заради високата задлъжнялост на домакинствата, включват Холандия, Южна Корея, Канада, Швеция, Австралия, Малайзия и Тайланд. Това е като балон. Ако стиснете дълга на едно място, той се появява на друго място в системата, казва Ричард Добс, един от авторите на доклада.