Отдел "Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър
Недостигът на рисков капитал и недобре развитите капиталови пазари задържат растежа в Европа, посочи анкета сред водещи инвеститори от цял свят. Запитването бе направено по повод ново проучване, сравняващо финансирането за бизнеса в Европа и в САЩ.
Докладът на Асоциацията за финансовите пазари в Европа показва, че има значително по-малък асортимент от инвестируеми активи в сравнение с близката по размер икономика на САЩ. Но в проучването се твърди, че истинският проблем е разпокъсаността на европейските пазари и липсата на дялово финансиране.
Недоразвитите капиталови пазари ограничават растежа на Европа, но по-важна е липсата на рисков капитал, заяви Симон Люис, главен изпълнителен директор на АФПЕ. Това е особен проблем за малките и средните предприятия, където липсата на капитал предотвратява развитието на предприемаческата екосистема, подхранваща секторите на растеж, като например технологиите, комуникациите и енергетиката.
Проучването, проведено съвместно с Boston Consulting Group, бе публикувано ден след като Европейската комисия оповести амбициозното си предложение за създаването на Съюз на капиталовите пазари, но също така подчертава и колко далеч трябва да отиде Европа.
От доклада стана ясно още, че Европа разполага с много по-малко свободни финансови средства за инвестиции, възлизащи на 30 трлн. евро, в сравнение със САЩ, които разполага с 49 трлн. евро, въпреки че БВП е приблизително еднакъв за двата региона – 17 трлн. евро.
Освен това еврозоната разполага със значително по-малко листнат собствен капитал. В Европа в акции са инвестирани около 10 трлн. евро, докато в САЩ инвестираните в акции средства са 19 трлн. евро. Също така Европа осигурява по-голям дял за финансиране на малки и средни предприятия, отколкото САЩ. Но въпреки това по-голямата част от финансирането в ЕС е банково кредитиране.
Участниците в проучването – инвеститори, управляващи активи на стойност около 9 трлн. евро, идентифицираха три фактора, които спъват инвестициите. 65% от тях посочиха пазарната фрагментация, липсата на информация и разбиране на различията в пазарите, 60% цитираха несъответствията в правилата, а 40% цитираха макроикономическите перспективи.
Проучването също така показа, че разпределението на инвестициите към акции е по-ниско в Европа спрямо това в САЩ, като едва 37% от средствата, управлявани от пенсионни фондове и фонд мениджъри, са инвестирани в акции, докато в САЩ те са 53%.