Липсата на споразумение в преговорите за ядрената програма на Иран повиши цената на петрола, предаде агенция Reuters.
Лекият суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поскъпна с 24 цента до $ 51,77 за барел. Петролът Brent за доставка през април поскъпна с 8 цента до $ 60,63 за барел.
Проучване на Reuters през февруари показва, че свръхпредлагането вероятно ще продължи да ограничава петролните цени през следващите няколко месеца и не е изключено ценните да отбележат известно понижение в краткосрочен план, преди да последва по-трайно възстановяване на пазара през второто полугодие и през 2016-а година, прогнозират 34 водещи икономисти и анализатори в последна месечна анкета на агенцията.
Средните прогнози са за цена на петрола сорт Brent от 59,00 долара през настоящата година - над януарската прогноза за 58,30 долара за барел и средна цена на американския лек суров петрол от 54,50 долара за барел - над предходна прогноза за цена около 54,20 долара, сочи проучването.
Това представлява първо повишение на прогнозите на анализатори и икономисти за цените на "черното злато" от август 2014-а година след драматичния спад на петролните цени от пик около 114-115 долара за барел през миналия юни до осемгодишно дъно около 44-45 долара, достигнато в средата на януари 2015-а година.
За 2016-а година средните прогнози на запитаните от Reuters анализатори сочат повишение на цените на петрола сорт Brent към 71,80 долара за барел и на американския лек суров петрол - към 66,90 долара.
Междувременно цените на петрола бележат повишение през днешната търговия, парирайки част от вчерашния доста солиден спад, който беше реакция на рязкото поскъпване на долара на валутния пазар. Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през април се повишават с 1,72% към 49,00 долара за барел след солиден спад с 5,5% в четвъртък, докато фючърсите на петрола сорт Brent поскъпват с 1,63% към 61,03 долара за барел, ограничавайки част от вчерашните загуби с 2,6%.
Въпреки резките двупосочни колебания на цените на "черното злато" през последните дни на търговия, априлските фючърси на петрола сорт Brent бележат ръст от близо 14% през февруари, като това може да очертае най-силното поскъпване на месечна база от близо шест години насам (от май 2009-а година, когато петролът сорт Brent поскъпна с близо 29%), сочи още проучването.