Стартиралата вчера програма на ЕЦБ за покупки на държавни облигации представлява много погрешно политическо упражнение. Цялата тази операция представлява де факто въвеждане на общи еврооблигации. Това заяви президентът на немския икономически институт Ifo Ханс Вернер-Син, цитиран от БНР.
Оправданието за тези покупки е само претекст, тъй като не съществува основна дефлация в еврозоната (изключвайки волатилните цени на храните и енергията), докато сривът на цените на петрола е много добре дошъл от гледна точка на икономиката, посочи Син, критикувайки като цяло идеята на ЕЦБ.
Това представлява стимулиране на икономиката, като в същото време програмата за покупки на облигации е ефективно кредитиране, което води до обезценяване на еврото - нещо, което вече може да се види. Но на ЕЦБ не е позволено да признае, че заради политиката на обменни курсове, тя е извън своя мандат, допълни шефът на немския институт.
Програмата също така улеснява страните-членки да натрупват нови дългове чрез печатането на пари, която е изрично забранено. Самите покупки на суверенни дългови книжа представлява де факто въвеждането на еврооблигации през задната врата с оглед общите задължения, които се натрупват чрез ЕЦБ, смята Ханс-Вернер Син.
Измествайки своя фокус върху Гърция, шефът на института Ifo също така заяви, че Атина би било по-добре да напусне единния валутен блок.
Няма начин Гърция да избегне трети финансов спасителен пакет и допълнителни пакети с финансова помощ в бъдеще, ако остане в еврозоната. За страната би било по-добре официално да фалира, да напусне еврото и да девалвира новата драхма, така че реално нейната икономика да успее отново да си стъпки на краката, смята Син.
Институтът Ifo изчислява, че до края на януари задълженията за плащане на страната към международни публични институции са нараснали до 319 млрд. евро, достигайки цели 173% от БВП на Гърция, като това представлява неустойчиво висок дълг, който буквално не може да се изплати.