Потребителските цени в еврозоната се понижиха през март за четвърти пореден месец, но с най-бавно темпо за посочения период, показват данни на Евростат. Понижението е знак за отслабване на заплахата от попадане в дефлационна спирала, на фона на стартираната на 9-ти март тази година мащабна програма на ЕЦБ за "количествени облекчения".
Индексът на потребителските цени (CPI) в еврозоната се понижи през март с 0,1%, след понижение с 0,3% през февруари и с 0,6% през януари.
На месечна база инфлацията в еврозоната се повиши през март с 1,1%, съвпадайки с прогнозите и след повишение с 0,6% през февруари. Основната инфлация (изключвайки цените на храни и енергия) нарасна с 1,2% след повишение с 0,5% през предходния месец.
Цените в региона започнаха да се понижава в края на 2014 г., което принуди ЕЦБ да стартира на 9-ти март тази година програма за покупки на държавни облигации за 60 млрд. евро на месец, като банката планира програмата да продължи до септември 2016 г. и да достигне общ размер от над 1 трлн. евро.
Забавянето на темпа на понижение на инфлацията в еврозоната през третия месец на годината се дължи главно на известна стабилизация на енергийните цени, като през март те се понижиха с 6% на годишна база след спад със 7,9% през февруари и с 9,3% през януари, докато на месечна база отчетоха ръст с 1,7 процентни пункта.