През март 2015 г. банковите кредити за бизнеса в еврозоната отчетоха първо повишение от три години насам, показват данни на Европейската централна банка (ЕЦБ), цитирани от БНР.
Банковите заеми за частния сектор в еврозоната се повишиха през март с 0,1% на годишна база след спад с 0,1% през февруари. Това представлява първо подобрение на банковото кредитиране в региона от март 2012 г. насам и е факт след старта на 9-ти март на мащабната програма на ЕЦБ за "количествени облекчения".
Тези данни потвърждават, че трансмисионният механизъм на стимулиращата (нисколихвена) парична политика на Централната банка започва да се подобрява в резултат на предприетите серия мерки от ЕЦБ през втората половина на 2014 г. и най-вече в резултат на програмата за месечни покупки на облигации за 60 млрд. евро и за общо над 1 трлн. евро до септември 2016 г. Основните цели на програмата за покупки на облигации са две - повишение на инфлацията в еврозоната в средносрочен план към целевото ниво на ЕЦБ от малко под 2 процентни пункта и подобряване на банковото кредитиране, което да подкрепи икономическия растеж в региона.
В същото време паричната маса (индекса М3) в еврозоната се повиши през март с цели 4,6% на годишна база след растеж с 4% през февруари и при прогноза за повишение с 4,3%. На тримесечна осреднена база индикаторът М3 се повиши през периода януари - март с 4,1% след растеж с 3,8% през трите месеца до края на февруари и при прогноза за повишение с 4,0%. По този начин растежът на паричната маса в еврозоната вече наближи прицелното ниво на ЕЦБ за повишение с 4,5%, което отговаря на мандата на Централната банка за ценова стабилност.
Днешните по-силни от очакваното данни са сигнал за край на продължилите три години проблеми с кредитирането в еврозоната и нов знак за подобряване на икономическото възстановяване в региона.