Окончателните данни от последното месечно проучване на агенция Markit показват, че в еврозоната промишленият растеж регистрира известно забавяне през април. В същото време заводските цени се повишиха за пръв път от осем месец насам.
Индексът PMI, измерващ активност в промишления сектор, се понижи през април до 52,0 пункта от неговия 10-месечен връх през март на ниво от 52,2 пункта и малко над предварителен индекс от 51,9 пункта.
Това представлява задържане на промишления индекс над важното ниво от 50 пункта за 22-ри пореден месец, което е сигнал за стабилен растеж в този важен сектор на еврозоната.
Известното влошаване на темпото на експанзия в промишления сектор може да постави под въпрос доскорошния оптимизъм, че програмата на ЕЦБ за "количествено облекчение" е гарантиран билет за икономическо възстановяване, посочи главният икономист на агенция Markit Крис Уилямсън.
За да възстанови икономическия растеж и за борба с дефлацията в региона, през март ЕЦБ започна да купува предимно държавни облигации за близо 60 млред. евро на месец, като последните данни от еврозоната вече показват позитивния ефект на тази програма.
През миналата седмица Евростат оповести, че еврозоната приключи през април четиримесечната си дефлация, след като индексът на потребителските цени (CPI) остана без промяна на годишна база (0,0%). Днешното проучване на Markit пък отчита, че индексът на производствените цени се повиши над важното ниво от 50 пункта за пръв път от август 2014-а година насам, което предполага, че инфлацията може да излезе на позитивна теротирия през настоящия месец.
Допълнителен признак за оптимизъм дава и индексът, измерващ работната заетост в промишления сектор, като през април тази важна компонента от проучването PMI се повиши до до 51,9 пункта от 51,6 пункта през март, достигайки най-високо ниво от август 2011-а година.
Проучването на агенция Markit за април показва известно забавяне на промишлената експанзия в Германия и Испания, солиден ръст на промишлената активност в Италия до едногодишен връх, но и поредно влошаване на този важен сектор във Франция.
Окончателният промишлен PMI индекс на Германия се понижи през април до 52,1 пункта от 52,8 пункта през март (11-месечен връх), но над предварителен индекс на агенция Markit на ниво от 51,9 пункта.
Аналогичният окончателен индекс на Франция падна до 48,0 пункта от 48,8 пункта през предходния месец и под предварителен индекс на ниво от 48,4 пункта, като по този начин активността във френския промишлен сектор се сви за дванадесети пореден месец (индекс под важното ниво от 50 пункта).
Промишленият PMI на Италия през април обаче скочи до 12-месечен връх от 53,8 пункта от 53,3 пункта през април и при прогноза за по-сдържано подобрение до 53,4 пункта. По този начин италианският индекс нараства над важното ниво от 50 пункта за трети пореден месец, достигайки най-високо ниво от април 2014-а година.
Аналогичният индекс на Испания се понижи през април до 54,2 пункта от 54,3 пункта през март и при прогноза за подобрение до 54,7 пункта. Въпреки това влошаване, индексът PMI на испанската промишлена активност задържа стабилно над важното ниво от 50 пункта за 17-и пореден месец.
В същото време производствената активност в Гърция отчита рязко влошаване, като през април промишленият PMI индекс на Атина падна до 46,5 пункта от 48,9 пункта през март, забавяйки се за осми пореден месец под важното ниво от 50 пункта и достигайки най-ниско ниво от юни 2013-а година.