Стимулиращите усилия на Европейска централна банка (ЕЦБ) ще останат в сила толкова дълго, колкото е необходимо, докато централните банкери не бъдат уверени, че ще бъде постигнато устойчиво целево инфлационно ниво от малко под 2%. Това заяви председателят на ЕЦБ Марио Драги.
Коментарите на Драги бяха част от негова лекция, изнесена на форум на Международния валутен фонд във Вашингтон и имаха за цел да противодействат на някои притеснения на финансовите пазари, че неотдавнашната серия умерено оптимистични икономически данни от Европа в крайна сметка ще принудят ЕЦБ да преустанови своята програма за покупки на държавни облигации за 60 млрд. евро на месец преди заложения краен срок през септември 2016 г.
„Ние вече виждаме значителния ефект от нашите мерки върху цените на активите и върху икономическото доверие, но е важно да видим подобно позитивно влияние и върху инвестициите, потреблението и инфлацията", посочи шефът на ЕЦБ.
„В тази връзка ние ще приложим изцяло програмата за покупки на активи както беше обявено при нейния старт в началото на март, или докато не видим трайна възходяща корекция на пътя на инфлацията в еврозоната", допълни Драги.
В сряда Еврозоната съобщи, че БВП на еврозоната се разшири с 1,6% на годишна база през първото тримесечие и нарасна с 0,4% спрямо предходното тримесечие. По този начин европейската икономика изпревари темповете на растеж във Великобритания и САЩ за пръв път от началото на 2013 година.
„В резултат на предприетата серия облекчаващи парични и лихвени политики от юни 2014 година до януари 2015 година се забелязва значително подобрение на инфлационните и на перспективите през икономическия растеж, като в същото време и потребителското доверие се намира във възход", посочи още Драги.
Освен програмата за "количествени облекчения", стартираната на 9-и март, през миналата година ЕЦБ намали официалните лихвени проценти до рекордно ниски нива и предостави нови четиригодишни много "евтини" заеми на финансовите институции и търговски банки в еврозоната.
Драги обаче отбеляза, че след седем години на "изтощителна поредица от кризи", частният сектор в Европа все още не е склонен да поема риск (за инвестиции).
„Поради тази причина е необходимо доста време, преди да можем да декларираме успех и нашата парична стимулираща политика ще остане в сила толкова дълго, колкото е необходимо, за да постигнем заложените цели на истински устойчива основа", подчерта шефът на ЕЦБ.