Общият PMI индекс, измерващ бизнес активността в частния сектор на еврозоната, се понижи през май до 53,4 пункта от 53,9 пункта през април и при прогноза за понижение до 53,8 пункта, показват данни на агенция Markit, цитирани от БНР.
Въпреки това общата бизнес активност остава на пътя на експанзия за 23-ти пореден месец (индекс над важното ниво от 50 пункта), но отстъпва от най-доброто си ниво от май 2011 година, достигнато през март тази година.
Индексът PMI, измерващ промишлената активност, обаче нарасна силно до 13-месечен връх от 52,3 пункта при очаквания за понижение до 51,8 пункта от 52,0 пункта през април.
В същото време индексът, измерващ активността в сектора на услугите в еврозоната, се влоши до 4-месечно дъно от 53,3 пункта при прогноза за по-сдържано понижение до 53,9 пункта от 54,1 пункта през април, отстъпвайки за втори пореден месец от неговия 46-месечен връх от 54,2 пункта, достигнат през март.
По-слабото ниво на бизнес експанзия в региона за втори пореден месец е очасти разочароващо с оглед широко разпространите очаквания, че стимулиращата парична програма на ЕЦБ на стойност 60 млрд. евро на месец ще ускори икономическия растеж, който е в сила от началото на годината.
Според главният икономист на агенция Markit Крис Уилямсън обаче, индексите PMI за април и май предполагат, че растежът на БВП на еврозоната през второто тримесечие ще бъде аналогичен на икономическия растеж с 0,4%, който беше отчетен през първите три месеца на годината.
„Това предполага, че икономиката на еврозоната е на път да нарасне с около 2% през настоящата година, което би представяло най-доброто икономическо развите от 2010 година насам“, допълни Уилямсън.
Въпреки частичното забавяне на бизнес активността в региона за втори пореден месец, европейските компании са по-оптимистично настроени за бъдещето развитие, което се вижда от солидния ръст на индекса, измерващ трудовата заетост през май до 4-годишен връх от 52,3 пункта (най-високо ниво от май 2011 година).
Рязко повишение до 13-месечен връх от 53,0 пункта отчита и индекса на новите експортни промишлени поръчки, докато ценовият производствен индекс скочи през май до 49,8 пункта от 48,9 пункта през април, но остава за пореден месец под важното ниво от 50 пункта (от края на 2011 година насам), което е знак, че европейските компании все още съкращават своите производствени цени, макар и с доста по-скромно темпо.