Гърция няма да излезе от еврото. Една страна не може законово да бъде експулсирана от единния валутен. Това заяви вицепрезидентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Витор Констанцио, цитиран от БНР.
Той отбеляза, че няма автоматична връзка между евентуално изпадане на гръцкото правителство в неплатежоспособност и платежоспособността на гръцките банки, добавяйки, че делът на гръцките държавни облигации в общия банков капитал е относително малък.
ЕЦБ засили натиска върху Гърция, предполагайки, че ако страната не постигне в скоро време споразумение с нейните кредитори, това рискува да влоши кредитните условия и в някои от другите партньори от еврозоната.
„До този момент реакциите на финансовите пазари на събитията в Гърция бяха доста сдържани, но при липса на бързо споразумение може да се материализира рискът от възходяща корекция на рисковата премия в останалите по-уязвими страни от еврозоната“, заяви ЕЦБ при представяне на своя шестмесечен Преглед за финансова стабилност.
„Очакванията за риск от неплатежоспособност (фалит) на Гърция нараснаха рязко на фона на повишената политическа несигурност“, се посочва в доклада.
Страната продължава да се мъчи да постигне споразумение с нейните кредитори от ЕС и МВФ и докато гръцките лидери заявяват, че споразумението е близо, редица европейски представители, в т.ч. и германският финансов министър Волфганг Шойбле, поставят под съмнение техния оптимизъм.
В днешният доклад на ЕЦБ също така се казва, че перспективата за нисък номинален икономически растеж остава основен фактор, подчертаващ настоящите предизвикателства пред финансовата стабилност в еврозоната.
ЕЦБ отново подчерта необходимостта от структурни промени, посочвайки, че докато провежданата парична политика може да подкрепи условията за икономически растеж, други политики, като например структурните реформи са необходими, за да укрепят устойчивия икономически растеж в еврозоната.
През март, ЕЦБ започна широкообхватна програма за покупки на активи, известна като "количествено облекчение", купувайки всеки месец държавни облигации за около 60 млрд. евро в опит да подкрепи инфлацията в еврозоната.