Индексът PMI, измерващ активността в промишления сектор в еврозоната, се повиши през май до 52.2 пункта от 52.0 пункта през април и малко под предварителен индекс от 52.3 пункта. Това показва окончателно проучване на агенция Markit, според което темпото на растеж на промишления сектор в еврозоната през май се оказа по-слабо от предварителните данни, с оглед рязко забавяне на промишлената активност в Германия, съобщават от БНР.
Налице е сигнал за относително стабилен растеж в този важен сектор на еврозоната, тъй като това представлява задържане на промишления индекс над важното ниво от 50 пункта за 23-ти пореден месец.
Нивото на растеж обаче е по-скоро умерено, отколкото забележително, и има страни, които продължават да изпитват проблеми. Слабостта е концентрирана в ядрото на еврозоната, като промишленият сектор във Франция продължава да се свива, докато в Германия бележи много слабо подобрение, посочи Крис Уилямсън - главен икономист на агенция Markit.
Въпреки това, днешните данни предполагат за наличието на индустриален растеж през второто тримесечие от около 0,5% (на тримесечна база), което би трябвало да спомогне за повишение на БВП в еврозоната през периода април - юни с 0,4%, запазвайки темпото на растеж от началото на годината, допълни Уилямсън.
Резултатите от днешното проучване вероятно ще бъдат възприети с известно разочарование от ЕЦБ, тъй като банката разчита на по-силен и устойчив икономически растеж в резултат на нейната мащабна програма за покупки на правителствени облигации за около 60 млрд. евро на месец.
Проучването на агенция Markit за май показва солидно подобрение на промишлената експанзия в Испания и Италия, поредно свиване на промишлената активност във Франция и изненадващо рязко забавяне на растежа в този важен сектор за икономиката на Германия.
Окончателният промишлен PMI индекс на Германия се понижи през май до 51.1 пункта от 52.1 пункта през април и под предварителен индекс на ниво от 51.4 пункта. Индексът на новите немски промишлени поръчки падна до 50.9 пункта от 51.7 пункта през предходния месец, достигайки най-ниско ниво от декември 2014 година.
Аналогичният окончателен индекс на Франция се повиши до 49.4 пункта (най-високо ниво от май 2014-а) от 48.0 пункта през април и малко над предварителен индекс на ниво от 49,3 пункта, но въпреки това активността във френския промишлен сектор се свива за тринадесети пореден месец (индекс под важното ниво от 50 пункта).
Промишленият PMI на Италия през май обаче скочи до 4-годишен връх от 54.8 пункта от 53.8 пункта през април и при прогноза за понижение до 53.6 пункта. По този начин италианският индекс нараства над важното ниво от 50 пункта за четвърти пореден месец, достигайки най-високо ниво от април 2011 година. Индексът на новите италиански промишлени поръчки се повиши рязко до 56.7 пункта от 54.8 пункта, достигайки най-високо ниво от февруари 2011 година.
Аналогичният индекс на Испания се изстреля през май до 55.8 пункта от 54.2 пункта през предишния месец и при прогноза за по-анемичен растеж до 54.5 пункта, достигайки най-високо ниво от април 2007 година, докато индексът на новите поръчки в сектора се повиши до 57.7 пункта (най-високо ниво от февруари 2007 година) от 55.4 пункта през април.