Швейцарската национална банка е готова да се намеси на валутните пазари и ще продължи да прилага отрицателни лихвени проценти, за да запази натиска върху швейцарския франк. Това потвърди на конференция в Лозана ръководителят на институцията Томас Йордан, цитиран от БНР.
Йордан призна за проблемите, които причинява по-скъпия франк на швейцарската икономика и предупреди, че ситуацията е малко вероятно да се подобри в скоро време.
„В настоящия климат, за съжаление, няма лесно решение, което би абсорбирало всички външни сътресения и поради това трябва да приемем тези предизвикателни икономически условия за момента", допълни той.
Швейцарската централна банка продължава да се занимава с последиците от по-силния франк, след като през януари тя шокира финансовите пазари, отменяйки три и половина годишната си политика на праг на тъпримост от 1,20 франка за едно евро. От тогава насам швейцарският франк поскъпна с около 13% спрямо еврото - валутата на основните търговски партньори на Швейцария.
В опит да ограничи поскъпването на франка, банката въведе отрицателни лихвени проценти. През миналата седмица ШЦБ запази без промяна ключовата депозитна лихва на ниво от -0,75% - наказателна лихва за депозитите на търговските банки, държани при нея. Банката също така запази без промяна и своя целеви диапазон за тримесечния Лондонски междубанков лихвен процент (тримесечен Libor) между -1,25% и -0,25%.
Г-н Йордан заяви, че подобряването на глобална икономика следва да намали до известна степен шоковото въздействие от по-високия валутен курс на франка. Той също така смята, че е малко вероятно Швейцария да попадне в дефлационна спирала въпреки падащите цени.
Днешното ново потвърждение, че ШЦБ е готова да интервенира на валутния пазар причини известно понижение на швейцарския франка. Щатският долар поскъпна към 0,9378 франка с поглед към важния двуседмичен връх от 23-и юни около 0,9376 нивото, докато еврото се повиши към едноседмичен връх от 1,0493 швейцарски франка.