През май 2015 г. банковите заеми за частния сектор в еврозоната се повишиха с 0,1% на месечна и с 0,5% на годишна база след стагнация през април (0,0%) и при прогноза за с 0,4 процентни пункта, показват данни на ЕЦБ, цитирани от БНР.
Това представлява повишение на кредитирането за втори от последните три месеца, след като през март новите заеми нараснаха с 0,1%, отбелязвайки първо подобрение на банковото кредитиране в региона от март 2012 година. Добрият растеж през май се дължеше на повишение с 0,9% на банковото кредитиране на домакинствата в еврозоната (главно на ръст с 1,4% на кредитите за покупки на жилища), като по същото време заемите за бизнеса се понижиха с 0,3 процентни пункта.
На месечна база заемите за домакинствата се повишиха през май с 8 млрд. евро, но банковите заеми за фирмите се понижиха с 4 млрд. евро и това може да парира част от позитивния ефект от основните данни, показващи ръст на частното кредитиране в еврозоната с 0,5 процентни пункта.
Тези данни сякаш все още не потвърждават, че има трайно подобрение на трансмисионния механизъм на стимулиращата (нисколихвена) парична политика на Централната банка, въпреки предприетите серия мерки от ЕЦБ през втората половина на 2014 година и най-вече в резултат на програмата за месечни покупки на облигации за 60 млрд. евро и за общо над 1 трлн. евро до септември 2016 година. Основните цели на програмата за покупки на облигации са две - повишение на инфлацията в еврозоната в средносрочен план към целевото ниво на ЕЦБ от малко под 2 процентни пункта и подобряване на банковото кредитиране главно за бизнеса, което да подкрепи икономическия растеж и разкриването на нови работни места в региона.
В същото време паричната маса (индексът М3) в еврозоната нарасна през май с 5,0% на годишна база, но след силен растеж с 5,3% през април и при прогноза за повишение с 5,4%. На тримесечна осреднена база индикаторът М3 се повиши през периода март - май с 5,0% след растеж с 4,7% през трите месеца до края на април и при прогноза за повишение с 5,1 процентни пункта.
Въпреки това, повишението на паричната маса в еврозоната вече достигна предрецесионните нива на растеж от над 5% (от преди 2008 година) за втори пореден месец и дори надвиши прицелното ниво на ЕЦБ за повишение с 4,5%, което отговаря на мандата на Централната банка за ценова стабилност.
Днешните смесени данни сякаш за сигнал за край на продължилите три години проблеми с кредитирането в еврозоната и нов знак за подобряване на икономическото възстановяване в региона в резултат на провежданата от ЕЦБ мащабна програма за покупки на еврооблигации за около 60 млрд. евро на месец.