Налице е подновен интерес за покупки на швейцарския франк, с оглед нарастващите опасения за излизане на Гърция от еврозоната, съобщават от БНР. Централната банка на Швейцария обяви, че се е намесила на валутните пазари в неделя вечерта и рано тази сутрин, за да се стабилизира прекалено силния франк.
Томас Йордан, който е председател на управителния съвет на Швейцарската национална банка (ШЦБ), заяви, че в началото на тазседмичната търговия банката е интервенирала на валутните пазари, за да възстанови стабилността на франка и да попречи на негово възможно рязко поскъпване главно спрямо еврото.
Ние сме активни на валутните пазари, за да стабилизираме ситуацията, каза той в коментар по време на събитие в Берн.
Ситуацията в момента е много трудна и ние наблюдаваме отблизо нейното развитие, каза г-н Йордан, позовавайки се на финансовите проблеми на Гърция, които карат инвеститорите да погледнат отново на швейцарския франк като основна "валута-убежище".
Той обаче отказа да даде подробности за мащаба на интервенцията, проведена от ШЦБ, и дали това е първата по-сериозна намеса на банката на валутните пазари от 15-и януари насам, когато тя отмени три и половина годишната си политика на праг на търпимост от 1,20 франка за едно евро.
Новината за интервенция на ШЦБ ограничи сутрешното рязко понижение на еврото до най-ниско ниво от началото на юни около 1,0305 швейцарски франка, след което единната валута отскочи към 1,0440 франка, преди да последва стабилизация малко под 1,0400 нивото.
В същото време щатският долар поскъпна за кратко до триседмичен връх от 0,9426 швейцарски франка, преди да върне назад към 0,9350 областта.