Според нов доклад на Световната банка, озаглавен "Наближаващият цикъл на затягане на лихвите в САЩ: Спокойно плаване или бурни води?", влиянието от увеличението на лихвения процент на Федералния резерв върху развиващите се страни ще бъде относително сдържано, въпреки че има някои рискове, които могат да доведат до нещо по-лошо, наречено "перфектната буря".
Световната банка предупреди развиващите се икономики да се подготвят за възможни финансови сътресения, когато Централната банка на САЩ започне да повишава лихвените проценти, дори още този четвъртък.
В доклада се отбелязват редица причини, поради които нововъзникващите икономики би трябвало да са в състояние да се справят с негативните последици от едно подобно решението на Фед. На първо място, нарастването на американските лихвени ставки се предвиждаше от достатъчно дълго време и е много вероятно да бъде постепенен процес. Също така, стабилна икономика на САЩ и нейното силно представяне е по принцип добра новина за останалата част от света.
Въпреки това, базираната във Вашингтон Световната банка каза, че е възможно да има сериозни проблеми с капиталовите потоци в развиващите се страни, които да попречат на икономическия растеж и на тяхната финансова стабилност.
Епизодът от средата на 2013-а година, когато Фед даде първи индикации за предстоящо затягане на паричната и лихвена политика, е болезнено напомняне, че дори дългоочакваната промяна в политиката на Резерва може да изненада глобалните инвеститори и да доведе до значителни колебания на финансовите пазари и до разрушителни движения на капиталовите потоци, напомня докладът на Световната банка.
Съществуват и значителни рискове, свързани с темпото на последващи увеличения на американските лихви, като за сега се очаква то да бъде доста постепенно, но в даден момент може да се ускори и то по време, когато ерозират наличните политически буфери в случай на спешност, предупреждава банката.
Според Световната банка някои развиващи се икономики остават крехки и уязвими. Въпреки че докладът не ги споменава конкретно, Турция, Бразилия и Венецуела са сред тези, които са изправени пред значителни рискове, включително по отношение на задълженията в държавния и частен сектор, особено по отношение на дълговете в чуждестранна валута и големите търговски дефицити, финансирани чрез заеми от чужбина.
Съществува риск от голям спад в средствата, отиващи за финансиране на развиващите се страни и ако международните инвеститори станат по-предпазливи по отношение на по-рисковите инвестиции, това може да окаже негативно въздействие дори върху страни, които нямат конкретни слабости.
Нестабилността на финансовите пазара по време на цикъл на затягане на лихвите в САЩ потенциално би могла се съчетае с вътрешната нестабилност в една т.нар. "перфектна буря", която може да доведе до рязко намаляване на капиталовите потоци към по-уязвимите страни", се посочва в доклада.
Ето защо, Световната банка смята, че развиващите се страни трябва да се подготвят за възможни турбуленции и да се надява на най-доброто, но в същото време да се готови за най-лошото.