Немският вестник Zeit съобщава, че на годишната среща на Международния валутен фонд (МВФ), която се състоя в Лима, събралите се финансови министри и управители на централните банки са посочили в официалните си изявления своята загриженост за ръста на световната икономика. От МВФ ревизираха с понижение своята прогноза за растежа на глобалната икономика.
Икономиките в бързоразвиващите се стопанства в Азия и в Латинска Америка губят значително от своята инерция. Според оценки на МВФ китайската икономика ще нарасне с 6,3% през следващата година. Трябва да отбележим, че за страна като Китай това представлява една ниска стойност.
В Бразилия и Аржентина брутният вътрешен продукт също ще се свие. По-ниските темпове на растеж в развиващите се пазари се проявяват в намаляването на цените на стоките. Барел суров петрол е около половината от цената от 2014 година, главно поради по-малкото търсене на енергия. Това от своя страна забавя икономиките на „петролните" страни Русия, Норвегия и Саудитска Арабия.
Въпреки това икономики като тази на САЩ остават стабилни. Положението на страните в „криза" от Европа също се подобрява постепенно. Търсенето на вътрешния пазар в Германия, заради ниските лихвени проценти, също набира скорост. От МВФ обобщават, че спадът на цените на петрола има и положителен ефект и той е върху страните вносителки на петрол, чрез допълнителната покупателна способност, която имат на разположение.