Международните организации планират да съберат средства за справяне с продължаващата бежанска криза в Близкия изток и Северна Африка чрез издаване на облигации с които да се помогне за възстановяване на засегнатите от войната райони.
Организацията на обединените нации, Световната банка и Ислямската банка за развитие обявиха план за справяне с тежката хуманитарна и икономическа криза, причинена от военни конфликти в Близкия изток и Северна Африка, включително Сирия, Ирак, Йемен, Либия и други.
Общата инициатива ще поиска от страните-донори да предоставят гаранции за нови облигации, целящи набиране на средства за преустройствени проекти, като се започне с директна подкрепа за бежанците, бягащи домовете си и се стигне до подкрепа за възстановяване на техните страни. Дълговите книжа ще включват ислямски облигации, наречени „сукук", предназначени за привличане на инвеститори в региона.
През последните години повече от 15 милиона души бяха принудително разселени, тъй като те трябваше да напуснат домовете си и в резултат на това последва масивен приток на бежанци в страни като Ливан и Йордания, заяви президентът на Световната банка Джим Йонг Ким през изминалия уикенд по време на годишната среща на МВФ в перуанската столица Лима.
„Хората се фокусират върху ситуацията в Сирия поради това което се случва в Европа (мигрантската вълна заляла Стария континент), но всъщност положението и в Йемен е също много сериозна", посочи Ким, добавяйки, че Тунис и Турция също са борят с вълна от бежанци.
„Нестабилността в Близкия Изток и Северна Африка се отразява на целия свят и то не само що се отнася до бежанците, но също и чрез тероризъм, чрез колебания в цените на петрола, така че наистина цялата международна общност има интерес да овладее положението и да подпомогне тези страни да възвърнат стабилността си и да се върнат по пътя на развитие и растеж", отбеляза президентът на Световната банка.
Донорите също така ще бъдат помолени за отпускане на заеми с търговски лихвени проценти близки до нулата за страните, които приемат голям брой бежанци, посочи от своя страна вицепрезидентът на Световната банка за Близкия изток и Европа Хафез Ганем.