Еврото се намира под нов натиск от продажби на валутния пазар, след като снощи президентът на ЕЦБ Марио Драги потвърди готовността на централната банка да предостави допълнителни стимулиращи мерки на своето заседание през декември, ако е необходимо да се повиши инфлацията в еврозоната.
Възходящото движение на глобалните фондови пазари оказва допълнително негативно влияние върху еврото с оглед неговия "carry trade" статут - "евтина" (нисколихвена) валута, използвана за покупки на по-високодоходни финансови активи и в т.ч. на "рисково-зависими" валути като австралийския, канадския и новозеландски долар.
В същото време щатският долар се придвижва обратно към неговия две и половина месечен връх спрямо останалите основни валути, достигнат през миналата седмица, намирайки подкрепа от завърналите се пазарни очаквания за възможно повишение на лихвите на Фед на последното за годината заседание на 15-и и 16-и декември. Подновените покупки на "зелените пари" се дължат и на повишаващата се през текущата седмица доходност на американските държавни облигации. Вчера лихвата на 10-годишните дългови книжа на САЩ нарасна до 7-седмичен връх от 2,219% - най-високо ниво от 16-и септември. Според някои анализатори, търсенето на долари с наближаване края на годината също може да окаже подкрепа за щатската валута.
Всичко това доведе до понижение на еврото към 6-дневно дъно от 1,0914 долара, като единната валута опитва стабилизация малко над нейното тримесечно дъно от 28-и октомври около 1,0897 нивото преди предстоящи този следобед важни икономически данни от САЩ.
Британската лира стабилизира малко над 1,5400 долара, като по същото време щатската валута поскъпва към тридневен връх от 121,37 японски йени.