Цената на петрола се повиши тази сутрин в Азия преди заседанието на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), на което не се очаква да бъде понижен производственият таван, съобщава агенция "Ройтерс".
Американският лек суров петрол West Texas Intermediate с доставка през януари поскъпна с 18 цента до $ 41,26 за барел в азиатската електронна сесия. Петролът Brent прибави 18 цента към стойността си и се търгуваше за $ 43,99 за барел.
Световната банка (СБ) понижи прогнозата си за средната цената на суровината за настоящата година до $ 52 за барел суров петрол, докато предишната прогноза беше за $ 57 за барел. За следващата 2016 г. понижение продължава, като се очаква средната цена да достигне до $ 51 за барел.
Според обявения през октомври тримесечен пазарен доклад, преразгледаната прогноза отразява по-нататъшно забавяне на глобалното икономическо развитие, високите петролни запаси, както и очакванията, че иранският износ на петрол ще се увеличи след вдигане на международните санкции.
Цената на суровия петрол загуби почти половината от стойността през втората половина на миналата година, тъй като бумът на шистов газ в САЩ и продължаващото силно производство от страна на членовете на ОПЕК причиниха пренасищане в предлагането на "черното злато". Прогнозата на Световната банка за цените през 2015-а година е с около 46% под цените от миналата година, тъй като страхове относно забавящата се китайската икономика и очакванията, че иранският петрол ще залее пазара, веднага след като бъдат вдигнати санкциите, предизвикаха истински хаос на енергийните пазари.
Иран заяви, че може да повиши производството на суров петрол от 500 000 до 700 000 барела на ден след вдигане на санкциите и може доста бързо да достигне до таван от 3,6 млн. барела на ден. Това е плашеща новина за една индустрия, която продължава да се бори да укроти бързо нарастващото предлагане и да сложи спирачка пред падащите цени.
„Несигурността относно капацитета на Иран да засили рязко своя петролен износ води до увеличаване на рисковете пред новите прогнози за енергийните цени", допълва Световната банка.