Цените на петрола растат и преодоляха 11-годишното дъно заради повишеното търсене през настъпващата зима, но анализаторите не очакват значителен ръст на цените през 2016 г. заради необичайно топлото време и огромното предлагане на суровината на пазара, обобщава агенция „Ройтерс".
В днешната сутрeшна търговия, към 10 часа българско време, фючърсите на европейския сорт Brent поскъпнаха с 23 цента до $36,58 за барел, а фючърсите на американския WTI - с 26 цента до $36,07 за барел. Вчера, 21 декември, Brent удари 11-годишния минимум. Пренасищането на глобалния пазар е най-голямата заплаха за цената на петрола от лятото на миналата година,а според някои анализатори, цената на суровината все още не е достигнала дъното.
Търсенето на горива за отопление през тази зима се очаква да бъде доста по-слабо от обичайното за сезона. Според прогнозите на BNP Paribas, от началото на декември дните, в които е било нужно отопление в САЩ са само 30% от всички за последния месец на годината, а за Европа - 39%, което е под средния показател за последните 10 години. До 4 януари броят на такива дни ще бъдат около 23-24 на сто по-малко от средния показател, става ясно от прогнозата на банката. В документа е записано още, че в следващите две седмици времето в САЩ, Европа и Русия ще бъде доста по-топло от обичайното за този сезон.
Освен това на пазара ще има големи излишъци, тъй като на него ще се появи иранския петрол, след като паднат санкциите срещу ислямската република. Според анализатори на Merrill Lynch, в продължение на половин година след отмяната на санкциите Иран може да увеличи добивите с 600 000 барела в денонощие и по този начин да предлага на пазара всеки ден по 1 млн. барела. Според прогнозите на Международната агенция по енергетика (МАЕ) ислямската държава ще увеличи добивите си с 500 000 барела в денонощие в продължение на цяла година, след като паднат санкциите.