Немският икономически вестник Zeit съобщава за поредното поскъпване на жилищата в Германия. Според вестника, през последните 6 години цените на жилищата в големите градове в Германия са нараснали с 46%.
Увеличение на цените в жилищните имоти в Германия е налице от 2010 година насам, като според експерти то ще продължи и през 2016 година. „Отговорна за това е паричната политика на Европейската централна банка (ЕЦБ)", заяви главният икономист на Комерцбанк Йорг Кремер. „Ако надуването на балона при недвижимостите продължи още няколко години, можем да станем свидетели на спукването му, което ще нанесе големи икономически поражения, както за имотния, така и за финансовия пазар." Основната причина за развитието на надуването на балона при недвижимостите е политиката на „нулева лихва" провеждана от Европейската централна банка". От една страна притежаването на жилище в момента може да бъде финансирано на изключително достъпни нива, а от друга страна инвеститорите, поради липса на алтернативи за инвестиции в акции или облигации, просто избират недвижимите имоти.
Рейтинговата агенция Стандарт енд Пуърс очаква цените на имотите не само да се задържат през следващите години, но дори и да отбележат ръст, което обаче е малко вероятно да се превърне в поредния балон. Знатителен ръст при цените на имотите в Германия се наблюдава в последните 6 години, като средното повишение е с около 20%, докато в големите градове то достига и нива от над 46%. Ръстът наистина е висок, но от Стандарт енд Пуърс отбелязват, че нивата на цените на жилищата са били много ниски. Ето защо в международен план германските градове все още като цяло не са скъпи.
Тенденцията от последните години е добра новина за хората, които вече имат собствено жилище, тъй като стойността му нараства. Финансирането на жилище в момента също е много добър вариант. Рядко лихвените нива са били толкова достъпни, за да се финансира покупка на къща или апартамент. „Лихвените проценти по жилищните заеми за домакинствата са на рекордно ниско ниво", казва Франц Айлерс от сдружението на германските банки Pfandbrief.