Ценово дъно за петрола и силен долар прогнозират за 2016 година анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг. Добивът на суровини и горива ще преживее сериозно преструктуриране през тази година, което не само ги превръща в инвестиционна възможност номер едно в близките 5 години, но и ще гарантира връщането към икономически растеж в глобален план.
Експертите очакват златото да остане под натиска на поевтиняването на суровините през първата половина на годината, като краткосрочен ръст е възможен при трусове на фондовите пазари, но цената няма да се покачи над 1200 долара за тройунция. Благородният метал ще предостави добри възможности за дългосрочни инвестиции през следващите 3 години. На пазарите на акции европейските книжа ще бъдат по-перспективни за инвестиция, тъй като евтиното евро ще даде предимство на компаниите на Стария континент.
На Българска фондова борса дивидентните акции ще останат на фокус за инвеститорите, както ще бъдат привлекателни тези, които показват добри финансови резултати и вече са в процес на покачване. На БФБ има значителен брой компании с доходност от дивидент между 2 и 4% за година, което вече надхвърля чувствително предлаганите лихви по депозитите.
І. Глобалната икономика: Европа компенсира изоставането си от САЩ
2016 г. носи доза несигурност за световната икономика. На първо място стои проблемът с растежа на Китай, който доведе и до бързата обезценка на юана до 5-годишно дъно. Капиталовият пазар в страната е източник на сериозни сътресения в глобален мащаб, но най-важният ефект е, че търсенето на суровини пада. Това доведе и до втория сериозен проблем за световната икономика - евтините суровини. Сривът на цените, включително и на петрола, прекрати инвестициите в тези сектори и продължава да застрашава плащанията по задълженията на компаниите-производители. Още през втората половина на миналата година имаше значително влошаване на корпоративния дълг, което ще продължи и през 2016 г. Досега нулевите лихви в САЩ отложиха дълговите проблеми на щатските петролни компании. Повишаването на лихвите от Федералния резерв не би трябвало да бъде проблем, който да застраши финансовата система. Най-вероятно ФЕД ще повиши лихвата до 2% през следващите две години. Щатският долар - другият източник на страхове за световните финанси - също ще забави ръста си.
Тези фактори ще позволят на глобалната икономика да продължи да расте с умерени темпове. САЩ имат потенциала да останат основният фактор за растеж сред развитите страни, но Европа ще намали изоставането си.
Анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг смятат, че 2016 г. ще бъде година на растеж, макар и под потенциала на глобалната икономика.
Поевтиняването на еврото ще продължи да подкрепя възстановяването на индустрията в Европа. Секторът на услугите също ще се разраства, но все още високата безработица и ниска инфлация няма да стимулират покачването на потреблението. Възможни са и допълнителни стимули от Европейската централна банка, но анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг не очакват централните банкери да разширят значително програмата на стимули и да поставят еврото под допълнителен натиск. Валутният курс е в точка, която позволява на европейските страни да подобрят износа си, но и не води до загуби за щатските компании.
Страните от BRICS (Бразилия, Русия, Индия, Китай, ЮАР) изживяват трудности, които се отразяват на световното стопанство и на капиталовите пазари. Проблемите им са свързани с неравновесия, които постепенно ще се изгладят. Например, Китай ще подобри износа си благодарение на обезценката на юана, а Русия ще компенсира намалението на бюджетните си приходи с поевтиняване на рублата. Развиващите се икономики, които не са задлъжнели прекомерно, ще се превърнат отново в двигател на световния растеж през следващите 3 години.
Добивът на суровини и горива ще преживее сериозно преструктуриране през тази година, което не само ги превръща в инвестиционна възможност номер едно в близките пет години, но и ще гарантира връщането към икономически растеж.
ІІ. България - РАСТЕЖЪТ В ЕВРОПА СЕ ПРЕХВЪРЛЯ У НАС
Икономическият растеж в България е ограничен от недостатъчните темпове на покачване на кредитирането. В близките няколко години това ще се запази и икономиката ще продължи да разчита основно на индустрията, за да генерира растеж на БВП.
Анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг смятат, че възстановяването на големите икономики в ЕС ще продължи да се усеща и в България, но не и с темповете отпреди десетилетие.
Ускоряване на растежа над 3% на годишна база е трудно постижимо в момента. Това изисква не само дългосрочни реформи в публичния сектор, които да повишат ефективността на администрацията, но и ръст в сектора на услугите. Нулевата инфлация не стимулира повишаване на доходите, а ниските разходи за труд не подкрепят инвестициите в ефективност на производството.
Икономическият растеж, основан на развитие на индустрията, не е непременно лоша новина за икономиката. Това няма да създаде прекомерна задлъжнялост в икономиката и да доведе до неравновесие в дългосрочен период. Банките ще играят по-голяма роля за икономиката през 2016 г. Има основания да се очаква активизиране на кредитирането към инвестиционни проекти в частния сектор и потреблението. Парите в депозити в банките ще търсят по-високодоходни алтернативи, защото лихвите ще останат на ниски равнища.
ІІІ. Евро/щатски долар
Как започва 2016 г.?
Точката на равновесие между еврото и долара е 1.10. Валутният пазар се влияе изключително силно от лихвената политика в САЩ и Европа, но последните новини не доведоха до съществена преоценка на очакванията на инвеститорите. Стабилизирането на валутния курс помага за нормализиране на доларовите позиции, които бяха прекомерно високи.
Анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг за 2016 г.: Щатският долар не отстъпва позиции
Разликата между лихвите в САЩ и еврозоната ще оказва натиск върху еврото и през тази година. Първата половина на 2016 г. обаче ще премине под знака на неохотното повишаване на лихвите в САЩ и на още по-силното нежелание на ЕЦБ да налива пари в икономиката. Това ще ограничи възможността от спад на еврото до паритет спрямо долара. Засилването на растежа на европейската икономика и обезценяването на китайския юан са причини да се счита, че щатската валута няма да поскъпва повече. Съществуват и предпоставки за корекция на EUR/USD към 1.20, но това ще изисква значителна промяна в монетарната политика или ускоряване на икономическия растеж в Европа, който да принуди ЕЦБ да премине към политика на повишение на лихвите.
Анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг очакват предимството на долара да се запази в дългосрочен период. Еврото ще се търгува около 1.10 долара (1.78 лв. за долар) през следващите 6 месеца. Инвеститорите обаче се ръководят само от лихвената политика, а движението на капиталите към САЩ не трябва да се пренебрегва. Това е причината да допускаме и краткосрочен спад на еврото към паритет в края на годината.
ІV. Злато
Как започва 2016 г.?
Златото регистрира спад през 2015 г., който отговаря на покачването на долара спрямо еврото. В началото на тази година обаче продажбите на рискови активи са изключително силни и златото успява да задържи позициите си. Новият диапазон на търговия е от 1000 до 1100 долара за тройунция, като все още не е тествана подкрепата на това ключово равнище.
Анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг за 2016 г.: Златото няма да надхвърли 1 200 долара
Интересът на инвеститорите към златото е по-голям, отколкото тяхното желание да притежават останалите суровини - индустриални метали или петрол. Въпреки това кризата на пазара на суровини оказва негативно влияние върху златото. Геополитическите рискове имат слабо влияние върху цената му, а ниските лихви и липсата на инфлация ще продължат да отблъскват инвеститорите от благородните метали.
Анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг очакват злтото да остане под натиска на поевтиняването на суровините през първата половина на годината. Краткосрочен ръст е възможен при разпродажби на фондовите пазари, но цената няма да се покачи над 1200 долара за тройунция.
Перспективата пред златото до края на годината е по-скоро негативна и цената му ще тества ключовото равнище от 1000 долара. Смятаме, че златото ще предостави добри възможности за дългосрочни инвестиции през следващите 3 години, като за предпочитане е да се увеличават постепенно експозициите в акции на златодобивни компании.
V. Петрол
Как започва 2016 г.?
Петролът е на най-ниското си равнище от 2003 г. досега. Само за първата седмица на година цената на суровината падна с 14%. В момента разпродажбите са водени от очакванията за излишък в добива и за намаление на потреблението в Китай. Излишъкът ще се запази през цялата година, но най-силно ще бъдат засегнати производителите на шистов петрол в САЩ.
Анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг за 2016 г.: Дъно за петрола през 2016 г.
Основната причина за силните разпродажби на петрол в началото на годината е сривът на фондовия пазар в Китай, който се пренесе върху всички финансови инструменти. Това не е свързано с икономическия растеж в страната, въпреки че вероятно ще има негативен ефект. Спадът на петрола е следствие на спекулативни позиции, които допълват съществуващото неравновесие в търговията със суровината. Поради тази причина спад в първите месеци на 2016 г. представлява краткосрочна възможност за инвестиция за покупка на нива 30 и дори 25 долара, ако се задълбочи сривът. Цената на петрола ще достигне през годината нива над 40 долара за барел. Текущите равнища са изключително критични за компаниите в САЩ, които добиват шистов петрол и които имат по-високи разходи. Кризата в този сектор ще се задълбочи и ниските ценови нива ще доведат до затваряне на производствени мощности и до постепенно ликвидиране на излишъка през тази година. В края на 2016 г. ще има значително по-добра среда за дългосрочни инвестиции в сектора, особено в акции на петролни компании.
VІ. Акции
Как започва 2016 г.?
Изключително лошият старт на годината ще даде своето отражение върху търговията с акции по света и през следващите няколко месеца. Спадът е следствие на събитията на китайския пазар, които са по-скоро повторение на случилото се през август-септември 2015 г., отколкото да са индикатор за назряваща световна криза. Инвеститорите също така не възприемат негативно повишаването на лихвите в САЩ. Това не бива да се тълкува като липса на рискове пред щатския и европейските пазари. Основният проблем в момента е как китайската икономика ще продължи да се развива и дали забавянето на растежа й няма да повлияе върху глобалния растеж.
Анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг за 2016 г.: Спекулативните инвестиции в акции ще носят по-голяма печалба при краткосрочни ръстове
Исторически погледнато, акциите в САЩ и Европа са слабо надценени. Това се дължи на нулевите лихвени равнища, които доведоха до високата оценка на книжата. Процесът на нормализиране на лихвите ще доведе до 2-3 години на по-слаб ръст на акциите спрямо предишните години. Оценката на акциите ще се подобрява единствено от покачването на финансовите резултати на компаниите. Краткосрочните корекции, които през следващите години ще са по-чести, може да се използват за спекулативни печалби. По този начин може да се постигне по-висок резултат от сравнително скромните темпове на годишен ръст на борсите от 5-10%.
Инвестициите в акции трябва да са насочени към определени сектори, като за най-подходящи считаме финансовия сектор и нецикличните потребителски стоки (храни и напитки, бързооборотни стоки). По-рискови са акциите в петролния сектор и в добива на индустриални метали, за които считаме, че ще достигнат дъното си през годината. Суровините ще бъдат най-интересният сектор, но и най-рисковият. Инвестициите в Китай също носят най-голяма опасност от загуби, защото оценката на акциите в страната е много по-висока спрямо останалите големи пазари.
2016-та ще бъде година на внимателно управление на парите, като европейските пазари са най-перспективни. Причината за това е евтиното евро и продължаващите стимули на Европейската централна банка, които подкрепят печалбите на европейските компании. Освен това оценката на книжата от ЕС е по-атрактивна от акциите в САЩ.
VІІ. Българска фондова борса
Как започва 2016 г.?
Понижението на основните индекси на БФБ през 2015 г. отразява постепенния процес на преструктуриране на портфейлите на българските инвеститори. Акциите със спад са предимно холдингови компании. Растящите книжа са на компании, които имат прозрачно корпоративно управление и ясна стратегия за развитие. Инвеститорите са изключително избирателни, а силното покачване при някои позиции показва, че пазарът има потенциал.
Анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг за 2016 г.: Фокус върху дивидентните акции на БФБ
Финансовите резултати са един от определящите фактори за представянето на българските акции. Реакцията след публикуването на отчетите не е силна, защото на пазара липсват спекулативните капитали. Това не означава, че борсовите играчи не следят резултатите на фирмите или не тълкуват правилно събитията, които се случват с тях. Те разчитат на дългосрочните тенденции и не се влияят от текущата ситуация на световните пазари.
Анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг очакват българският пазар да отчете покачване, което да отрази възстановяването при някои холдинги и големи компании. Прогнозата за представянето на индекса SOFIX е основана на предпазливи покупки от страна на инвеститорите, като 10% ръст за годината изглежда постижим.
Освен възстановяване на акциите със спад от 2015 г., очакванията са да продължи покачването на книжата, които през последните години са нагоре. Това са компании с добри финансови резултати и по-атрактивна оценка на акциите в сравнение със средното за пазара. Коефициент цена/печалба под 10 ще привлича инвеститорите, но очакваме да се запазят и покупките на книжа с по-висока оценка, когато те показват ръст на резултатите си. Компаниите, които отговарят на тези условия, са износители и разчитат на външните пазари за растежа си. Те могат да покажат добри резултати, като препоръчваме да се инвестира при публикуване на положителни резултати. По отношение на дружествата, които работят на вътрешния пазар, смятаме, че икономическият растеж в страната няма да създаде предпоставки за изненадващ скок на резултатите им.
Фокусът на инвеститорите ще остане към акциите с дивидент, а на БФБ има значителен брой компании с доходност от дивидент между 2 и 4% за година, което вече надхвърля чувствително лихвените проценти по депозитите.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.06 | ▼0.09% |
USDJPY | 151.59 | ▲0.16% |
GBPUSD | 1.27 | ▼0.10% |
USDCHF | 0.88 | ▲0.13% |
USDCAD | 1.40 | ▼0.04% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 899.00 | ▲0.06% |
S&P 500 | 6 023.08 | ▲0.05% |
Nasdaq 100 | 20 851.80 | ▲0.14% |
DAX 30 | 19 369.00 | ▲0.26% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 95 046.50 | ▼0.96% |
Ethereum | 3 581.17 | ▼2.07% |
Ripple | 1.45 | ▼1.62% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 68.57 | ▼0.31% |
Петрол - брент | 72.17 | ▼0.28% |
Злато | 2 631.24 | ▼0.22% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 549.08 | ▲1.97% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 110.64 | ▲0.07% |
Germany Bund 10 Year | 135.60 | ▲0.14% |
UK Long Gilt Future | 95.57 | ▲0.50% |