Цената на петрола нарасна леко по време на търговията във вторник, съобщи WBPonline.
Американският лек суров петрол WTI поскъпна с 0,54% и се търгуваше за $ 29,58 за барел. Петролът Brent поскъпна с 2,42% и се търгуваше срещу $ 29,24 за барел.
Руският министър на енергетиката Александър Новак заяви, че Саудитска Арабия е увеличила добива си през тази година с 1.5 млн. барела петрол дневно.
Според него това е довело до дестабилизирането на пазара и падане на цените на петрола, което се отразило негативно не само върху страните износителки на петрол, но и върху световната икономика.
„Кривата на търсенето и предлагането могат да се подобрят през втората половина на 2016 година и да балансират пазара. На световния нефтен пазар може да повлияе и появата на Иран", каза още Новак.
Най-големият производствен картел - ОПЕК, продължават да увеличават производството. Това е част от стратегията на производителите да запазят пазарния си дял като отстранят по-скъпите видове производство.
Петролният министър на Ирак Абдел Абдул-Махди посочи, че картелът няма намерение да се отказва от стратегията си за поддържане на високо производство.
„Ние сме в реалния свят, ОПЕК не е единственият производител на петрол или единственият играч на пазара. Затова трябва да видим какви действия ще бъдат предприети от останалите - Русия, САЩ и другите петролни държави", коментира Абдул-Махди по време на среща на петролните производители от арабския свят, състояла се в Кайро, цитиран от „Ройтерс".
„ОПЕК не може да вземе самостоятелно решение например да намали производството, а другите да го увеличат. Или всички ще намалим производството, или ще трябва да изчакаме и да видим", допълва още Абдул-Махди.
Според анализаторите тактиката на картела вече дава резултат, който се проявява като спад на производството на петрол от находищата в Северно море, спада на производството на петрол от шисти в САЩ, както и до преустановяване на някои големи проекти в Канада и в крайбрежните води на Бразилия.