След първоначално колебание, инвеститорите на валутните пазари започнаха отново да купуват долари, тъй като смесеният доклад за състоянието на пазара на труда в САЩ през януари дава надежди, че перспективите пред американската икономика може би не са чак толкова мрачни, каквито бяха опасенията през последните дни на търговия след серия доста по-слаби икономически данни.
От една страна, по-слабият от прогнозите растеж на заетостта през януари (с 151 хиляди при очаквания за разкрити 190 хиляди нови работни места) е сигнал, че американският бизнес е по-предпазлив при наемането на персонал на фона на трусовете на финансовите пазари (спада на фондовите и на петролните борси) и с оглед на икономическата слабост зад граница, включително проблемите в Китай. От друга страна обаче, спадът на нивото на безработица до 8-годишно дъно от 4,9% и по-силно от очакваното повишение на заплащането на труда е позитивен знак за състоянието на трудовия пазар във водещата икономика в света.
Днешният смесен доклад запазва вероятността за по-нататъшно повишение на основните лихви на Фед през настоящата година, след като през декември американските централни банкери се осмелиха да вдигнат лихвените ставки за пръв път от близо 10 години насам. Шансовете това да стане факт още на следващото заседание през март обаче изглеждат минимални, като фючърсите на федералната фондова лихва, търгувани на паричните пазари, оценяват тази вероятност на едва 10%, спрямо 8% преди данните. Но в същото време вероятността за вдигане на лихвите в САЩ до края на годината (декемврийските фючърси на федералната фондова лихва) се повиши след днешния доклад до 48% от 38% точно преди него.
Това принуди участниците на валутните пазари да ограничат част от доста рязката доларова обезценка, която беше в сила през последните дни на търговия. Еврото поскъпна за кратко до нов 4-месечен връх от 1,1243 долара, преди обаче да върне назад към нивото 1,1114. Британската лира също отстъпи от вчерашен 4-седмичен връх около 1,4668 долара обратно към двудневно дъно от 1,4452 долара. Щатската валута се понижи първоначално до двуседмично дъно от 116,27 йени, преди обаче да отскочи към нивото 117,00.