Иран планира да започне да продава до 300 000 барела суров петрол на ден за европейските си клиенти след вдигане на западните санкции, обяви през уикенда иранският петролен министър Бижан Занганех пред държавните медии в страната.
Това е първият път, когато високопоставен служител в Иран отбелязва какъв обем от новия петролен износ ще бъде насочен към Европа, която се явяваше основен пазар за Ислямската република преди наложените спрямо Техеран западни санкции през 2012 година в отговор на ядрената програма на страната. Иран ще се опита да повиши износа си на петрол до 500 000 барела дневно през следващите няколко месеца, като голяма част от останалите около 200 000 барела ще бъдат насочени за износ към Азия.
Новите подробности за плановете на Иран са ясен пример за това, как най-големите световни производителки на ценната суровина - Саудитска Арабия, Русия, самият Иран и САЩ - се мъчат да запазят своя дял на европейския енергиен пазар.
През миналата седмица Саудитска Арабия отново намали цените си за европейските купувачи на петрол, който е подобен на суровината, добивана от Иран. В същото време производителите в САЩ планират първото си транспортиране на втечнен природен газ за Европа, опитвайки се по този начин да подкопаят пазарния дял на Руся, която е основен доставчик за европейския пазар.
Жестоката битка за пазарен дял беше в основата на срива на петролните цени през януари до 12-годишни дъна между 26 и 27 долара за барел, след което последва известна стабилизация на цените на "черното злато". Днес фючърсите с доставка през април на петрола сорт брент се повишават с 0,94% към 34,38 долара за барел, а мартенските фючърси на американския лек суров петрол нарастват с 0,97% към 31,20 долара за барел.
Изказването на Бижан Занганех, цитирано от иранската държавна петролна агенция Shana, идва в момент, когато има сигнали, че танкери на европейски петролни компании вече намират начини за доставка на ирански петрол въпреки оставащите в сила американските санкции срещу Иран, свързани с тероризма и нарушаване на човешките права в страната.
Швейцарският минно-добивен и търговски гигант Glencore PLC се превърна в първата западна компания, която от петък вечерта вече зарежда ирански петрол, предаде през уикенда транспортна компания, цитирана от Асошиейтед прес. В петък вечерта танкер, нает от Glencore AG, е натоварил 80 000 метрични тона мазут на иранския петролен терминал Bandar Mahshahr, показват данни на убесайта FleetMon, който следи движението на петролните танкери в световен план. От Glencore обаче отказаха да коментира тази информация.
Бижан Занганех също така посочи, че Total SA, голямата френска петролна компания, ще започне внос на 160 000 барела ирански петрол на ден, считано от 16-и февруари. В тази връзка Total вече е изпратил танкер с вместимост 2 млн. барела, който да бъде зареден с ирански петрол през следващата седмица, отбелязват неназовани корабни служители. Преди време френският гигант посочи, че ще закупува от 150 000 до 200 000 барела на ден, но отказа да коментира информацията за планирано зареждане през следващата седмица.
Трябва да се има предвид, че редица собственици на танкери все още не са склонни да пренасят ирански петрол, тъй като оставащите в сила американски санкции забраняват транзакции в долари на закупувани от ценната иранска суровина.
"В нашите разплащателни документи отбелязваме клауза, според която купувачите на наш петрол ще трябва да плащат в евро, визирайки неговия обменен курс спрямо долара по време на съответната доставка", се посочва в изявление на иранската държавна петролна компания National Iranian Oil Co (NIOC).